Ve fotbale vždy vyhrají Němci, ukázala unikátní studie

Tomáš Fránek
16. 4. 2010 15:22
V Německu fotbal dává práci 110 tisícům lidí
Foto: Reuters

Berlín -  Fotbal je pro největší evropskou ekonomiku stejně důležitý jako jedna z největších automobilek světa - Volkswagen.

Podle historicky první studie, která zkoumala ekonomický význam profesionálního fotbalu, totiž toto sportovní odvětví a zábava pro statisíce fanoušků v Německu zaměstnává přímo na 110 tisíc lidí a vytváří ročně obrat převyšující pět miliard euro.

Volkswagen zaměstnává v Německu asi 150 tisíc lidí. Zisk automobilky byl loni 960 milionů eur.

Fotbal není jen zábava

"Fotbal je důležitější než život a smrt," cituje deník Die Welt slova legendárního trenéra FC Liverpool Billa Shanklyho. A ekonomická studie poradenské společnosti McKinsey nyní potvrzuje, že kromě zábavy je to také byznys, který ovlivňuje životy stovek tisíc lidí. Aspoň v Německu to platí.

Podle studie tak každé pětisté euro v německém HDP vytváří profesionální fotbalový byznys. "To odpovídá ekonomickému výkonu velkého města," uvádějí experti.

A fotbalový průmysl v Německu ve výkonnosti stíhá automobilové nebo strojírenské firmy, které tvoří základ hospodářství. Úplně se pak vyrovná těžebnímu průmyslu nebo zásilkovému prodeji.

Týmy první a druhé bundesligy jsou přínosné i pro stát - na daních a poplatcích v hotovosti stát dostává z fotbalu ročně 1,5 miliardy eur čistého zisku. "Kluby mohou být hrdé, že přispívají k výkonnosti ekonomiky," komentoval výsledky studie Christian Seifert z německého fotbalového svazu.

Fotbal neživí jenom fotbalisty, trenéry a funkcionáře. Na plný úvazek v profesionálních klubech pracuje na 70 tisíc lidí, další jsou napojeni na tento byznys v různých distribučních nebo výrobních firmách.

Vliv bude ještě růst

"V německých hotelích a pohostinstvích je vytvořeno na deset tisíc míst díky fotbalu, v německém oděvním průmyslu pak na fotbale závisejí tři procenta zaměstnanců firem," uvádí experti společnosti McKinsey.

Ti navíc připomínají, že jsou ve svých odhadech velmi konzervativní. "Drželi jsme se spodního limitu," uvedl Thomas Necer z McKinsey.

"Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet hráčů a vždy v ní zvítězí Němci," pronesl kdysi slavný fotbalový Angličan, útočník Gary Lineker. Pokud se týká ekonomiky, tak to opravdu na německé fotbalové vítězství vypadá.

V zemi sice nejsou tak bohaté kluby jako ve Španělsku, Itálii nebo Anglii, ekonomicky jde ale o zdravé firmy, které nijak nezlomila ani krize. "Německý klubový fotbal je na tom překvapivě dobře, finanční a hospodářská krize se ho nedotkla," řekl deníku Die Welt Stefan Ludwig z auditorské a poradenské firmy Deloitte.

A za ekonomickým zdravím klubů stojí podle něj fanoušci, zisk ze vstupenek tvoří vysoký příjmový pilíř, na kterém staví téměř všechny kluby. Podle studie tak bude profesionální fotbal hrát v budoucnu v ekonomice ještě větší roli než dosud.

Česko o přínosu neví

Německý fotbal může být vzorem pro zástupce českého fotbalového svazu, zmítaného v poslední době spíše skandály. O hospodaření klubů v Česku neexistují téměř žádné relevantní údaje, o přínosu pro místní ekonomiku se nemluví už vůbec.

Tento týden Česko hostilo zástupce sedmi zemí: Finska, Švédska, Ruska, Řecka, Lotyšska a Rumunska - a právě finanční zdraví klubů bylo jedním z bodů, o kterém se funkcionáři UEFA, evropské fotbalové federace, v Praze bavili.

České a moravské kluby o svém hospodaření příliš informací nezveřejňují. Na veřejnost se tak dostalo například hospodaření Sparty. Ta minulou sezonu skončila se ztrátou téměř 142 milionů korun. Šlo o druhý nejhorší hospodářský výsledek v historii klubu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy