Ve finále Evropské ligy se utká Bilbao s Atléticem

26. 4. 2012 23:14
Valencia - Atlético 0:1, Bilbao - Sporting 3:1
Bilbao dotáhlo svou cestu Evropskou ligou až do finále.
Bilbao dotáhlo svou cestu Evropskou ligou až do finále. | Foto: Reuters

Praha - Letošní Evropská liga bude mít ryze španělské finále. O triumf v soutěži se utkají Athletic Bilbao a Atlético Madrid. Rozhodly o tom čtvrteční odvety semifinálových duelů.

Vítěz soutěže z roku 2010 Atlétiko vyhrálo 1:0 ve Valencii a potvrdilo výsledek 4:2 z úvodního zápasu, Bilbao doma porazilo Sporting Lisabon 3:1 a smazalo porážku 1:2 ze soupeřova hřiště. Vrchol soutěže je na programu 9. května v Bukurešti.

Valencie měla na stadionu Mestalla ze začátku výraznou převahu. Zajímavou šanci měli domácí ve dvacáté minutě, když Feghouliho střelu v malém vápně tečoval Jonas, ale brankář Courtois jeho pokus i následnou dorážku vyrazil. Belgický gólman, který v Atlétiku hostuje z Chelsea, pak ve 40. minutě zlikvidoval také Canalesův střílený centr.

Bavorsko je v tranzu: Všichni milují Bayern. A Neuera
Mourinho: Ve Španělsku mě neposlouchají. Proto končíme
I druhý gigant padl. Do finále LM postoupil Bayern

Madridští dlouho jen bránili dvoubrankový náskok a jen ojediněle vyráželi do protiútoků. O jejich postupu definitivně rozhodl po hodině hry útočník Adrián López, který převzal dlouhý míč od Diega a tvrdým volejem zavěsil. Krátce předtím navíc domácí přišli o zraněného Sergia Canalese. Talentovaný záložník musel být po špatném došlápnutí odnesen ze hřiště na nosítkách.

Kontroverzní situace nastala čtvrthodiny před koncem. Rozhodčí nejprve písknul pro Valencii pokutový kop, přestože v souboji Tiaga Mendese s Tino Costou zahrál rukou domácí záložník. Po hromadné potyčce pak dostal Tiago za udeření Roberta Soldada do obličeje červenou kartu a sudí následně pokutový kop odvolali.

Valencie se španělským soupeřem v evropských soutěžích prohrála poprvé v historii. Před svými diváky padla v prvním pohárovém zápase od roku 2010, kdy nestačila ve skupině Ligy mistrů na Manchester United. Naopak Atlétiko dosáhlo v Evropské lize na jedenácté vítězství za sebou.

Překvapení sezony Bilbao udrželo domácí neporazitelnost v této sezoně Evropské ligy a poprvé od roku 1977 si zahraje o evropský pohár.

Baskický celek se poprvé prosadil na stadionu San Mamés už v 17. minutě. Muniainův centr z pravé strany sklepl nejlepší střelec týmu Fernando Llorente k Markelu Susaetovi, který zavěsil povedeným volejem.

Minutu před koncem poločasu vrátil hosty do hry přesnou střelou k tyči Ricky van Wolfswinkel, ale už dvě minuty po něm vrátil domácím vedení po povedení kombinaci Ibai Gómez. Finální asistenci si připsal znovu Llorente. Vysoký reprezentační útočník se sám trefil zblízka dvě minuty před koncem, kdy sedmým zásahem v soutěži odvrátil prodloužení a svůj tým poslal do finále.

Odvetná semifinále fotbalové Evropské ligy:

Valencie - Atlético Madrid 0:1 (0:0)
Branka: 60. Adrián López. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ČK: 79. Tiago (Atlético). Diváci: 38.000. První zápas 2:4, postoupilo Atlético.

Valencie: Diego Alves - Barragán, Rami, R. Costa, Alba - Albelda, Dani Parejo (68. Tino Costa) - Feghouli, Jonas (57. Aduriz), Canales (59. Mathieu) - Soldado. Trenér: Emery.

Atlético: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis - Suárez (46. Gabi), Tiago - Arda Turan (74. Salvio), Adrián López, Diego (84. Koke) - Falcao. Trenér: Simeone.

Bilbao - Sporting Lisabon 3:1
(2:1)
Branky: 17. Susaeta, 45.+1 Ibai Gómez, 88. Llorente - 44. Van Wolfswinkel. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). Diváci: 39.750. První zápas 1:2, postoupilo Bilbao.

Bilbao: Iraizoz - Iraola, Martínez, Amorebieta, Aurtenetxe - Ander Herrera (90.+4 Inigo Pérez), Iturraspe, Muniain (90. Ekiza) - Susaeta, Llorente, Ibai Gómez (90.+3 Toquero). Trenér: Bielsa.

Sporting: Rui Patricio - Joao Pereira, Anderson Polga, Xandao, Insúa - Martins (83. Carrillo), Schaars, Fernández (46. Daniel Carrico) - Pereirinha (63. Jeffren Suárez), Capel - Van Wolfswinkel. Trenér: Sá Pinto.