Válka Vrby s Hřebíkem je lichá. Společným nepřítelem temnota

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2014 6:00
V Česku se rozhořela válka o akademie. A zatím se fanouškům zobrazila bojová linie Vrba vs. Hřebík. Tudy by ale fronta vést neměla
Cesty Pavla Vrby a Jaroslava Hřebíka možná vedou jinudy. Ale neměly by se navzájem zablokovat
Cesty Pavla Vrby a Jaroslava Hřebíka možná vedou jinudy. Ale neměly by se navzájem zablokovat | Foto: Milan Kammermayer

Glosář -  Pomalu kloužeme ke katastrofě. Experti se shodnou, že srovnání mládežnických kategorií českých fotbalistů s jejich vrstevníky zpoza hranic nevzbuzuje obavy, ale hrůzu.

Naštěstí je tu plán. Jednoduchý. Udělat to, co už před pěti, deseti nebo více roky udělali jinde: zavést akademie. Vybrat talentované kluky po regionech, koncentrovat je do přípravy se společnou metodikou a to všechno propojit s jejich školním vzděláním.

Prosadit cokoli nového je v Česku vždycky problém. Teď se tu objevila hnací síla, se kterou by to snad zvládnout šlo. Chlapík jménem Pavel Vrba. Lidé si všimli, že vyhrává. V Plzni, s reprezentací. Mohl by být zárukou toho, že TOHLE by se mohlo udělat správně. A že by nezůstalo jen u řečí, polovičatých cest a rozkradených peněz.

Na jméno Vrba slyší nejen fanoušci, ale třeba i politici, hejtmani. Rádi se s ním nechají vyfotit. A když přitom slíbí peníze do rozpočtu akademií, proč ne, to je synergie, která se cení.

Jenže nastal problém. Když už se měl po roce příprav objevit celý projekt na jednacím stole Peltovy fotbalové vlády, tedy na jednání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR, najednou zahřmělo: TOHLE NE!

Dva se perou. Bestie se směje

A ozvalo se to z úst Jaroslava Hřebíka, sportovního ředitele Sparty. Tomu vadí, že se k věci nevedla dlouhodobá diskuse, že projekt nemá připravenou ucelenou metodiku. A hlavně, že by mu projekt vyvedl čtrnáctileté kluky na čtyři dny v týdnu z klubu, který už má vlastní zažitou metodiku a také trenéry, kterým věří. Na rozdíl od těch z akademie. Silná slova.

Co s tím? Miroslavu Peltovi, předsedovi FAČR, nutno přičíst k dobru, že nyní volí chytré řešení. Přiřadil Jaroslava Hřebíka ke skupině, která projekt připravuje. Jednoho pravda napadne, proč to neudělal už dávno. Postavit Spartu, jakožto největšího dodavatele mládežnických reprezentací, mimo tuhle diskusi asi nebylo šťastné. Jistě, dalo se předpokládat, že by do věci vnesl odlišné názory, ale byl tu rok na to, aby se tříbily, nemuselo se čekat na velký třesk v poslední chvíli.

Jenže když se nám teď celý příběh jeví jako srážka "idea akademie versus Sparta", je to do značné míry matoucí obraz reality.

Pokud existuje válka s Hřebíkem, pak je to totiž jen jedna, spíš slepá linie sporu. Ta hlavní válečná fronta totiž vede mezi fotbalovým progresem na straně jedné a českým zpátečnictvím a neochotou cokoli měnit na straně druhé. A to je ona hlavní bestie, skrývající se dosud v temnotách.

Ocitli jsme se v paradoxní situaci. Uvnitř černočerné tmy se konečně rozsvítily dvě pochodně. A dva chlapíci, kteří je nesou, se pustili do vzájemné půtky o to, jak že by se ty doutnající louče měly nést správně. Ta půtka může vést k tomu, že minimálně jedna z těch pochodní spadne do prachu a bude uhašena. Načež všeobjímající šklebící se temnota vůkol oslaví svůj pochybný triumf. Který si pak český fotbal těžce odnese.

Sparta může jet paralelně. Jako Anderlecht

To, co chce Vrba budovat systémově po celé republice, začal Hřebík už před několika lety stavět v jednom bodě. Pod sparťanskou vlajkou na Strahově.

Vykročil po své cestě. Vrba chce jít možná po jiné. Ale všichni ostatní stojí.

A stát je pohodlnější. Jsou na to zvyklí. Mládež si už léta pytlíkují, jak jim to zrovna vyjde, šoupnou ke klukům bývalé hráče, aby měli nějaké živobytí... A jestli získali potřebné licence a vzdělání? To neřešte, jsou to přece borci, ne? Když potřebujete někam šoupnout příbuzného nebo známého, u mládeže se vždycky místo najde. Zvlášť když z Prahy pošlou prašule. Něco se dětem nechá a zbytek se převeksluje k "áčku", byť by se nemělo. Ale kde dneska seženete škváru, no ne?

No a přesně tuhle cestu do pekel Sparta díky Hřebíkovi opustila. A Vrba ji chce rozbít všude jinde. A vystavět novou strukturu, ve které by měl on pod kontrolou výběr trenérů i uplatňovanou metodiku. A právě sem, mimo dosah nenasytných klubových pařátů, by putovaly peníze z EU, od krajů, od státu. V optimálním případě, samozřejmě...

Takže by bylo velmi paradoxní, kdyby právě spor Vrby s Hřebíkem měl tohle celé zhatit.

Ti dva se neshodnou na řadě věcí. Vrba chce na talentech v plné míře aplikovat nizozemskou školu kontroly míče coerver, Hřebík prioritně bazíruje na nácviku presinku. To je dost velký rozdíl.

Ale Sparta sama o sobě tvoří natolik velkou jednotku, že ji lze z Vrbova systému vysadit. Ať jedna cesta nekříží druhou, tyhle dvě můžou vést vedle sebe. A žádná třetí už tu není.

Vzýváme belgický systém, který vychovává hvězdy pro anglickou ligu jak na výrobním pásu. No a právě v Belgii to přesně takhle funguje. Anderlecht nenaskočil do vlaku, kterým jede zbytek Belgie, frčí si sám po své koleji. A ono to funguje, obě větve se navzájem doplňují.

Takže není důvod, proč by to tak nemohlo fungovat i v Česku. Proč ne. Podstatné je, aby i zbytek jeskyně zaplavilo světlo. A vyhnalo temnotu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy