Valcke po inspekci zapochyboval o třech stadionech pro MS

ČTK ČTK
30. 5. 2014 10:07
Potíže jsou podle něj v Natalu, Porto Alegre a Sao Paulu, které bude za dva týdny hostit zahajovací zápas.
Stadion v Sao Paulu.
Stadion v Sao Paulu. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Generální sekretář FIFA Jerome Valcke po závěrečné inspekční cestě po hostitelských městech fotbalového mistrovství světa v Brazílii vyjádřil pochyby o přípravách na třech stadionech. Potíže jsou podle něj v Natalu, Porto Alegre a Sao Paulu, které bude za dva týdny hostit zahajovací zápas.

Pobřežní město Natal má přivítat čtyři duely základních skupin, tamní přípravy ale Valcke označil za "boj s časem". V Portu Alegre, kde se vedle základních skupin má hrát i jeden osmifinálový duel, pak je podle sekretáře ještě "hodně co dodělat".

Stadion v Sao Paulu, který bude 12. června hostit zahajovací zápas mezi domácí Brazílií a Chorvatskem, sice už prošel generální zkouškou, FIFA si ale vyžádala ještě další testovací zápas. Ani na něj ale místní úřady zřejmě nepustí fanoušky na nově vybudované provizorní tribuny, takže maximální kapacita stadionu 69.160 míst bude poprvé naplněna až při MS.

Valcke zakončil svou inspekční cestu v Salvadoru, kde se uskuteční očekávaná repríza finále posledního šampionátu mezi Španělskem a Nizozemskem. "Na ten den musí být vše perfektní. Jsem nadšený tím, jak v Salvadoru přistupují k práci a dokončují všechno potřebné pro fanoušky, média a týmy," napsal na twitteru.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy