Basilej s Vaclíkem remizovala, Real na Schalke vyhrál

Ronaldo v Gelsenkirchenu roztančil "Růžový balet"
Cristiano Ronaldo ani v netradičním růžovém dresu neztratil svoje fotbalové umění a Realu Madrid pomohl gólem a asistenci  k vítězství v úvodním osmifinále Ligy mistrů na hřišti Schalke 04 v poměru 2:0.
Real v loňském osmifinále deklasoval Schalke v Gelsenkirchenu 6:1, ale ve středu v úvodu tolik nedominoval. Devatenáctiletý brankář Wellenreuther, jenž při debutu v LM nahradil zraněné kolegy Fährmanna a Giefera, byl poprvé překonán v 26. minutě.
Hráči madridského týmu navýšili vedení v 79. minutě. Ronaldo na levé straně přešel přes dva protihráče, přihrál Marcelovi a brazilský bek se krásně trefil do horního růžku.
Schalke byla na kolenou, Real dosáhl desáté výhry v Lize mistrů za sebou a vyrovnal rekord Bayernu Mnichov z roku 2013.
Aktualizováno 18. 2. 2015 23:00
Basilej s Tomášem Vaclíkem v brance remizovala v dnešním úvodním zápase osmifinále fotbalové Ligy mistrů na svém hřišti s týmem FC Porto 1:1, Real Madrid přehrál Schalke 04 2:0.

Praha - Basilej s Tomášem Vaclíkem v brance remizovala v dnešním úvodním zápase osmifinále fotbalové Ligy mistrů na svém hřišti s týmem FC Porto 1:1. V druhém zápase Real Madrid přehrál Schalke 04 a v Německu zvítězil 2:0.

Zápas Porto - Basilej jsme sledovali živě ZDE

Hodně zajímavou partii spolu rozehráli v osmifinále nejprestižnější klubové soutěže starého kontinentu fotbalisté Basileje a Porta.

Basilej v úvodu nečekaně udeřila

Domácí byli proti favoritovi nejen většinu první půle pod tlakem, přesto už od 11. minuty vedli. González si skvělým pohybem z křídla na střed řekl o přesný pas Freie z vlastní poloviny hřiště, míč si přilepil ke kopačce a i díky nedůrazu dvou obránců Porta, kteří jej nedokázali secvaknout, mohl pod padajícím Fabianem poslat merunu do sítě – 1:0.

Při zakončení se ale zranil, když jej hostující brankář trefil kolenem do ucha, ze kterého začal krvácet. Kromě toho mu ale nejspíše bylo i nevolno, jelikož po dalších několika minutách musel hřiště otřesený opustit.

A tím jako kdyby odešla veškerá domácí síla směrem dopředu, Streller se totiž mezi obránci Porta musel občas bát, přestože byl na domácím stadionu. Hosté byli směrem dopředu výrazně aktivnější, jenže dlouho bez důraznějšího zakončení.

Hosté byli dlouho v koncovce jaloví

To se změnilo na úvod druhé půle. Po dalším rohovém kopu (hosté jich měli nakonec devět, domácí ani jeden) zakončoval osamocený Maicon, jehož hlavičku Vaclík vyrazil, na dorážku Casemira ale už byl krátký. Také proto, že mu v dalším zákroku bránili dva hostující hráči v ofsajdové pozici. Toho si dlouho ani nikdo nevšiml, včetně hlavního sudího Clattenburga, který branku uznal.

Jeho asistent na čáře ale byl pozornější a v přerušené hře si svého „šéfa“ zavolal, aby mu řekl důvod. Ten jeho poznámky uznal a branku správně odvolal. Hostům chvíli tekly nervy, což prezentoval ostrým faulem „střelec“ Casemiro, jenže poté už se společně se spoluhráči opět soustředil na ofenzivu a udělal dobře.

Akce Martíneze a Tella ještě Vaclík zpacifikoval, jenže v 78. minutě vlétl do vápna Danilo, zpětnou přihrávkou chtěl najít spoluhráče, jenže trefil jen ruku skluzujícího Samuela a hlavní sudí neměl na výběr – penalta, a nakonec tak přece jen na argentinského stopera došlo. V první půli mu totiž Clattenburg odpustil nedovolený zákrok ve vápně na Martíneze.

Vaclík sice vystihl směr pokusu Danila z penaltového puntíku, ovšem jeho zakončení bylo dostatečně přesné i prudké, a český brankář tak neměl nárok zasáhnout – 1:1. Na výsledku se následně až do konce nic nezměnilo, oba týmy si v závěru už přece jen více hleděly obrany než ofenzivy.

Schalke ani letos na Real nemělo

Real v loňském osmifinále deklasoval Schalke v Gelsenkirchenu 6:1, ale dnes v úvodu tolik nedominoval. Devatenáctiletý brankář Wellenreuther, jenž při debutu v LM nahradil zraněné kolegy Fährmanna a Giefera, byl poprvé překonán v 26. minutě. Ronaldo si naskočil na centr Carvajala a hlavou zblízka otevřel skóre.

Portugalský kanonýr dal 73. gól v soutěži a stáhl náskok vedoucího ostrostřelce Messiho z Barcelony na dva zásahy. Ronaldo také ukončil sérii tří zápasů bez branky.

Hráči "Bílého baletu" navýšili vedení v 79. minutě. Ronaldo na levé straně přešel přes dva protihráče, přihrál Marcelovi a brazilský bek se krásně trefil do horního růžku. Madridský tým dosáhl desáté výhry v Lize mistrů za sebou a vyrovnal rekord Bayernu Mnichov z roku 2013.

Osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Schalke 04 - Real Madrid 0:2 (0:1)

Branky: 26. Ronaldo, 79. Marcelo. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). Diváci: 54.442.

Schalke: Wellenreuther - Uchida, Höwedes, Matip, Nastasič, Aogo - Höger (80. Meyer), Neustädter (57. Kirchhoff), Boateng - Choupo-Moting, Huntelaar (33. Platte). Tranér: Di Matteo.

Real: Casillas - Carvajal (82. Arbeloa), Varane, Pepe, Marcelo - Lucas Silva, Kroos, Isco (85. Illarramendi) - Bale, Benzema (78. Hernández), Ronaldo. Trenér: Ancelotti.

FC Basilej - FC Porto 1:1 (1:0)

Branky: 11. González - 79. Danilo z pen. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Burt (všichni Angl.). Diváci: 34.464.

Basilej: Vaclík - Xhaka, Suchý, Samuel, Safari - González (25. Calla), Elneny, Frei, Zuffi, Gashi (83. Hamoudi) - Streller (63. Embolo). Trenér: Sousa.

Porto: Fabiano - Danilo, Maicon, Marcano, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, Torres (68. R. Neves) - Tello (81. Quintero), Martínez, Brahimi (61. Quaresma). Trenér: Lopetegui.