Vaclík v Manchesteru třikrát inkasoval, Chelsea a PSG předvedly útočnou sílu, Messi skolil Juventus

ČTK František Typovský ČTK, František Typovský
12. 9. 2017 23:18
První duely skupinové fáze Ligy mistrů přinesly gólové hody. Až na jednu výjimku padlo všude tři a více gólů. Největší příděl dostali fotbalisté ázerbájdžánského Karabachu, kteří na Stamford Bridge obdrželi od hráčů Chelsea tenisového "kanára". O moc lépe se nevedlo ani fotbalistům Celticu, ty skolilo útočné trio PSG Cavani, Mbappé, Neymar, a to v poměru 0:5. Ve šlágru prvního hracího dne si Barcelona poradila s Juventusem 3:0. O vítězství katalánského týmu se výraznou měrou postaral Lionel Messi, který vstřelil dva góly. Stejným výsledkem skončil také zápas Basileje proti Manchesteru United. Za Basilej nastoupili oba čeští zástupci - jak stoper Marek Suchý, tak gólman Tomáš Vaclík.
LM, Real-Basilej: Marek Suchý a Tomáš Vaclík
LM, Real-Basilej: Marek Suchý a Tomáš Vaclík | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Basileje s českými reprezentanty brankářem Tomášem Vaclíkem a obráncem Markem Suchým vstoupili do Ligy mistrů prohrou 0:3 s Manchesterem United.

Basilej byla na Old Trafford od začátku pod tlakem a ve 22. minutě zachránila Vaclíka po Mchitarjanově střele tyč. Po půlhodině už se ale domácí dočkali - skóre otevřel Fellaini, který chvíli před tím přišel na hřiště místo zraněného Pogby. Druhou branku přidali United v 53. minutě, kdy Suchý po rohu neubránil hlavičkujícího Lukakua. Třetí gól dal v závěru Rashford.

Ve skupině B Paris St. Germain zvítězil na hřišti Celticu vysoko 5:0. Dvěma zásahy se na vítězství podílel Cavani, který si v dresu francouzského celku připsal už 22 gólů v Lize mistrů a překonal Ibrahimovićův klubový rekord. Po gólu dali Neymar s Mbappém, jenž sedmou branku v elitní soutěži vyrovnal rekord náctiletých střelců Patrika Kluiverta.

Ještě o gól víc než PSG dala ve skupině C Chelsea, která rozstřílela 6:0 Karabach. Dvěma góly se pod výhru podepsal Batshuayi, zatímco sólem skoro přes celé hřiště se blýskl Zapacosta, jemuž na gól přihrál brankář Courtois. V Lize mistrů šlo o první asistenci gólmana od listopadu 2012.

Podařený zápas odehrála ve skupině D i Barcelona. Katalánský celek zvládl souboj gigantů a s Juventusem si poradil jasně 3:0. Dva góly dal Messi, který poprvé v kariéře překonal brankáře Buffona. Zbývající gól domácích zaznamenal Rakitič. Turínský klub utrpěl nejvyšší venkovní prohru v Lize mistrů.

Mnichovský Bayern hostil doma Anderlecht Brusel a k vítězství 3:0 mu značně pomohlo vyloučení hostujícího stopera Kumse v 11. minutě, po kterém navíc polský kanonýr Lewandowski proměnil penaltu. Bayern si poté vedení hlídal, v 65. minutě pak zvýšil Thiago Alcantara na rozdíl dvou branek a skóre uzavřel v poslední minutě zápasu obránce Joshua Kimmich.

Moskevský celek CSKA přijel na hřiště lisabonské Benficy, kterou poslal do vedení švýcarský střelec Seferović. Hostům se však podařilo duel otočit, nejprve srovnal z penalty Vitinho, a poté prokázal šťastnou ruku běloruský trenér CSKA Viktor Gončarenko, který na hřiště poslal útočníka Timura Žamaletdinova, který rozhodl o tom, že tři body putují do Ruska.

Další zápas se hrál v řeckých Aténách, kam přijel druhý lisabonský zástupce v soutěži, Sporting. Dlouho se zdálo, že se bude jednat o jednostranný zápas, hosté drtili domácí Olympiakos a brzo vedli 3:0 zásluhou Doumbii, Martinse a Fernandese. Řekové ovšem nesložili zbraně a dvěma góly Parda se jim podařilo utkání zdramatizovat. Tím to ovšem skončilo, a Portugalci vezou z horké řecké půdy cennou výhru 3:2.

Jediným mačem, který snad mohl potěšit milovníky defenzivního fotbalu, byl zápas AS Řím - Atletico Madrid. Byť oba týmy měly šance na to strhnout vedení na svou stranu, gólmani byli vždy jistí, a tím pádem se v Římě narodila bezbranková remíza. Český útočník Patrik Schick do utkání vinou zranění nezasáhl.