V Thajsku pohřbívají majitele Leicesteru, hráč kvůli jeho podobizně viděl žlutou

Foto: Reuters
Lukáš Caha Lukáš Caha
Aktualizováno 3. 11. 2018 18:05
Thajský miliardář Vičaj Srivadtanaprapcha zahynul před týdnem při pádu helikoptéry, když se vracel ze zápasu svého britského fotbalového klubu domů do Londýna.

Bangkok - Thajsko a s ním i celý svět se loučí s miliardářem Vičajem Srivadtanaprapchou, populárním majitelem britského fotbalového klubu Leicesteru City. Minulou sobotu tragicky zahynul ve Velké Británii, když se vracel z utkání svého klubu do Londýna a jeho helikoptéra se krátce po startu zřítila na parkoviště u stadionu. 

Pohřeb oddaného buddhisty začal dnes v chrámu v thajském Bangkoku koupacími rituály, následovat budou recitační ceremonie. Obřadu se účastní královské vojsko, mniši a příbuzní oblíbeného podnikatele.

K truchlícím se brzy přidají i hráči Leicesteru, kteří do Thajska zamířili hned po zápase Premier League s Cardiffem. Fotbalisté zesnulého šéfa klubu uctili už při rozcvičce speciálními tričky s podobiznou Srivadtanaprapchy a těsně před výkopem se na jeho počest držela minuta ticha. Během ní se hráči Leicesteru drželi kolem ramen a některým z nich kanuly po lících slzy.

Stejná trička si přitom na sebe vzaly i tisíce fanoušků, kteří se do Walesu k utkání s Cardiffem vypravili. V hledišti také byly vidět thajské vlajky.  

Fotbalisté měli k majiteli klubu velmi blízko, někteří jej dokonce označovali jako "otce". "Vičaj by chtěl, abychom dnes nastoupili. A to je to, co pro něj uděláme," řekl ještě před utkáním v rozhovoru pro Sky Sports útočník Jamie Vardy. 

Zápas nakonec skončil vítězstvím Leicesteru 1:0, o jedinou branku se postaral Demarai Gray. Ten při oslavě branky znovu ukázal podobiznu zesnulého Thajce, kterou měl na tričku pod dresem. Od rozhodčího za to uviděl žlutou kartu. 

Podívejte se na emotivní začátek zápasu mezi Cardiffem a Leicesterem

"Jsem hrozně pyšný na všechny za to, jak jsme hráli, jací jsme byli profesionálové. Byl to hodně těžký týden pro všechny. Dnes to bylo mimořádně emotivní a jsem rád, že jsme pro Vičaje získali tři body," uvedl brankář Kasper Schmeichel před 9600 km dlouhým letem do Thajska. "Všichni hráči tam chtěli, aby byli na pohřbu. Jsem rád, že poletíme po vyhraném utkání a snad na nás může být jeho rodina pyšná," dodal dánský gólman.

Pohřeb a rituály s ním spojené potrvají sedm dní, tedy do 9. listopadu. Tělo Srivadtanaprapchy bude v chrámu uloženo dalších 100 dní, teprve poté se uskuteční kremace. 

Srivadtanaprapcha přispěl k jednomu z nejúžasnějších příběhů v dějinách moderního fotbalu. Leicester koupil před osmi lety krátce po postupu do druhé nejvyšší anglické soutěže.

V sezoně 2013/2014 vystoupal s týmem do Premier League a o dva roky později Lišky v konkurenci násobně bohatších týmů senzačně dokráčely pro titul.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy