V roli Mr. Beana: Wenger bájí o výhře Arsenalu v Lize mistrů

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 2. 2013 6:00
Rosický a spol. jdou za poslední šancí na trofej. Soupeře mají přetěžkého: Bayern.
Pohled Arséna Wengera není nepodobný Mr. Beanovi
Pohled Arséna Wengera není nepodobný Mr. Beanovi | Foto: Reuters

Londýn - Recesistickou anketu, kdo by měl v životopisném filmu o manažerovi Arsenalu zahrát Arséna Wengera, vyhrál před časem na Ostrovech Rowan Atkinson.

Mr. Beana totiž tenhle francouzský expert opravdu připomíná čím dál častěji. Třeba zrovna teď, když prohlásil, že další uvadající sezonu Gunners  lze ještě zachránit: ziskem trofeje pro vítěze Ligy mistrů.

Zázraky se sice občas dějí, ale že by Wengerův tápající soubor vyřadil zrovna superrozjetý Bayern Mnichov a pak triumfálně zvládl ještě další tři rundy? Kurz 40:1 naznačuje, co si o té pohádce myslí třeba bookmakeři Tipsportu. Pro srovnání: v české lize připisují stejný kurz  na mistrovské šance plejerů Mladé Boleslavi...

Zápas Arsenal-Bayern začíná dnes ve 20.45 a na Aktuálně.cz ho můžete sledovat v online reportáži.

Teď už to vyjde, sliboval Wenger

Tomáš Rosický přišel do londýnského Arsenalu v létě 2006. Jistě ho tehdy ani ve snu nenapadlo, že v klubu, vedeném do té doby veleúspěšným manažerem Arsénem Wengerem, nezíská ani jednu jedinou trofej. Ani tu nejmalinkatější. Prostě žádnou.

Fanoušci konkurenčních klubů se řáchají smíchy nad stránkou, na níž běží odpočítávání od momentu, kdy Gunners naposledi slavili zisk trofeje. V létě už to bude osm let...

"V téhle sezoně už trofej jistojistě získáme," sliboval Wenger v létě. Jenže zase jen házel slova do větru. V Ligovém poháru "sejmul" Gunners tým 4. ligy z Bradfordu, ve slavném FA Cupu pak v sobotu druholigista z Blackburnu...

Fanclub Arséna Wengera se povážlivě tenčí. Úctyhodná sbírka jeho trofejí z přelomu století už je totiž zaprášená až hanba a velká masa fanoušků se domnívá, že francouzský expert nyní již patří tam, co ona - tedy do klubového muzea.

Levý bek? Tak trochu záhada

Wenger si ale pořád vede svou. "V Premier League už sice máme ztrátu, ale jednu trofej ještě vyhrát můžeme, a sice Ligu mistrů," pravil Francouz a pak svým neopakovatelným přízvukem přidal i pár tradičních průpovídek o tom, jak věří v kvalitu, duch a sílu svého týmu.

Přitom bude rád, když se mu nějak rozumně podaří slepit obranu. Kritická je zejména pozice levého obránce: Gibbs je zraněn, Santos byl pro neschopnost vyhnán na hostování do Corinthians a Monreal, jediná zimní posila přišedší z Málagy, na jaře Ligu mistrů za Arsenal nesmí hrát.

K tomu si připočítejte nejisté starty dalších obránců Koscielného, Vermaelena, Coquelina a lídra záložní řady Wilshera - a máte před sebou reálný obrázek až pátého týmu tabulky Premier League, o němž se Wenger domnívá, že se může stát fotbalovým králem kontinentu.

Ale svou suverenitu jen hraje. "Odkopal" se na včerejší předzápasové tiskovce, kde se neudržel a po sérii kritických otázek ztraitl glanc. Začal na novináře nepříčetně štěkat: "Tak jo, tak já chci tedy zítřejší zápas prohrát, ať jste všichni šťastní!"

Prská jen jeden. Jistý Robben

Poslední dvě tažení Ligou mistrů zakončil Arsenal právě v osmifinále, do třetice v něm ho bude chtít uzemnit Bayern Mnichov.

Jeho fanoušci teď mají jedinou starost: sázejí se nikoli o to, jestli získají mistrovskou trofej, ale kolik kol před koncem ji budou mít Ribéry a spol. jistou. Patnáctibodový náskok na druhý Dortmund je totiž po 22 kolech fenomenální ukázkou síly. A souhrnné ligové skóre 57:7 jakbysmet...

Jedinou osobou, která se v Bayernu neveze na euforické vlně, je nizozemský křídelník Arjen Robben, který zdaleka nehrává tak často, jak by si představoval. A občas do novin utrousí nějaké to jedovatější slůvko.

Dostane šanci dnes? A zahraje si v sestavě Arsenalu stejně jako v sobotu proti Blackburnu Tomáš Rosický? Na tyhle otázky získáme odpověď až dnes večer. Zhasne v jeho průběhu Wengerova poslední bláhová naděje?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy