V Plzni vztyčí na fotbalovém stadionu dvě věže. Stát pomůže dotací 20 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 10. 2015 6:00
Celková přestavba fotbalového stadionu, na kterém hrává Viktoria Plzeň, jde do finále. Na dostavbě dvou věží se bude podílet i ministerstvo školství, které uvolnilo za tímto účelem dotaci 20 milionů korun.
Vizualizace finální podoby plzeňského fotbalového stadionu
Vizualizace finální podoby plzeňského fotbalového stadionu | Foto: Archiv Viktorie Plzeň

Praha - S finalizací dostavby areálu fotbalového stadionu, na kterém hrává své domácí ligové zápasy Viktoria Plzeň, vypomůže i stát.

Při rozdělování tzv. investičních dotací se na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy našlo i 20 milionů korun, jimiž stát přispěje na stavbu věží, jež budou vztyčeny ve dvou rozích komplexu. A sloužit by měly zejména účelům krajské fotbalové akademie.

Celkově bude prostřednictvím investičních dotací ministerstva školství vyplaceno 290 milionů korun. Vedle plzeňského stadionu patří mezi největší položky na seznamu uspokojených žádostí o dotace také 35 milionů na rozvoj veslařského areálu v Račicích či 29 milionů na dostavbu biatlonového centra v Jablonci nad Nisou.

Ale zpátky k plzeňskému projektu. Tam byla celková přestavba stadionu, zbudovaného původně v roce 1955 kvůli spartakiádám, zahájena v roce 2011. Město Plzeň už do ní investovalo 420 milionů korun, na finální úpravy hlavní tribuny má připraveno ještě 45 milionů.

Vedle toho však budou v rozích komplexu vztyčeny ještě dvě věže, které se zavázal zbudovat klub.

O dotaci na tyto věže stát požádal subjekt jménem Viktoria Plzeň - fotbal, z.s. Ta zkratka znamená zapsaný spolek, tedy subjekt na bázi tradičních občanských sdružení.

V dokumentaci zaslané na ministerstvo uvedl, že si projekt stavby dvou věží na Národním stadionu v Plzni vyžádá náklady 98 034 000 korun. A žádal o dotaci ve výši 68 624 000 korun. Uspokojen byl částečně, udělena byla dotace 20 milionů korun. Proč se tu Štruncovým sadům alias Doosan Areně říká Národní stadion, to si vysvětíme posléze.

Stadion patří městu, věže spolku

Teď si osvětleme vztah mezi "zapsaným spolkem, který žádal o dotaci, a prvoligovým klubem, který patří podnikateli Tomáši Paclíkovi. Je zjevné, že k sobě nemají daleko.

Členem výboru Viktoria Plzeň, z.s., je mimo jiné Adolf Šádek, generální ředitel prvoligového klubu. A ten provozuje obchodní firma FC Viktoria Plzeň, a.s.

"Akciovka je jedním z členů Viktoria Plzeň - fotbal, z.s.," vysvětluje Pavel Pillár, mluvčí klubu, který odpovídal na dotazy, jež k dané problematice do Plzně zaslal deník Aktuálně.cz.

Že jsou k profesionálním sportovním klubům, fungujícím na bázi obchodních společností, přidružena občanská sdružení či spolky, které na rozdíl od akciovek mohou inkasovat dotace z veřejného prostoru, je v tuzemsku poměrně běžná věc.

Stadion je majetkem města Plzeň. Nové rohové věže, které budou vztyčeny nejpozději do konce roku 2016, budou patřit Viktorii Plzeň, z.s. "Dle uzavřených smluv pak budou za 40 let obě věže za symbolickou částku převedeny do majetku města Plzně," říká mluvčí Pillár.

Stavět už se začalo, realizace se chopila společnost Metrostav. "Stala se vítězem výběrového řízení v režimu zákona o veřejných zakázkách," uvádí Pillár. "Zahájeny už byly přípravné a výkopové práce na stavbě severní věže, u té druhé by měly být započaty na jaře 2016. Do konce kalendářního roku by pak měly být obě věže dokončeny."

A proč ta kouzla s názvem sportovního zařízení? V žádosti o dotaci zaslané na ministerstvo se asi přeci jen vyjímá "Národní stadion" lépe nežli komerční název Doosan Arena. A Plzeňští k tomu mají i následující vysvětlení, proč je podle nich slůvko "Národní" namístě: "Již v tuto chvíli je Arena jedním ze stadionů, na kterých hrála česká reprezentace v kvalifikaci o Euro 2016, do budoucna by měla sloužit i reprezentaci do 21 let a pořádat by se na ní měl i finálový turnaj fotbalového mistrovství Evropy dívek do 17 let."

Dotace i na Moravu, pražské arény ostrouhaly

Státní kasa pomohla v nedávné minulosti rozvoji fotbalových arén v Uherském Hradišti (70 milionů korun) a v Olomouci (60 milionů), a to v souvislosti s mistrovstvím Evropy fotbalistů do 21 let. I zde si žádala o dotaci občanská sdružení blízká prvoligovým klubům, jež na zmíněných stadionech sídlí.

Smůlu měli ovšem v tomto ohledu privátní vlastníci Generali Areny a Eden Areny, kde hrávají Sparta a Slavia a kde se duely ME hráčů do 21 let konaly taktéž. Akciovým společnostem, jimž tyto stadiony patří, totiž podle zákona žádná dotace býti poskytnuta nemůže. Na Letné tak v souvislosti s "malým Eurem" úpravy hlavní tribuny proběhly, ovšem na účet akcionářů Sparty.

A tady jsou ještě čtyři pohledy na vizi výsledné podoby plzeňské arény:

 

Právě se děje

Další zprávy