V pátek začíná liga. Fanoušci ale do Edenu nechtějí

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 7. 2010 12:45
Zápas Bohemians 1905 - Slavia bojkotují obě strany
Eden v prvním zápase rozhodně takto zaplněný nebude
Eden v prvním zápase rozhodně takto zaplněný nebude | Foto: Jan Langer

Praha - Aniž by utichly vášně po skončení mistrovství světa v Jižní Africe, už v pátek se v Česku rozjíždí fotbalová liga. Ligová premiéra však fanoušky neláká.

Lépe řečeno neláká fanoušky týmů, které sezonu 2010/11 odstartují. Tedy Bohemians 1905 a pražské Slavie.

Zástupci obou fanouškovských táborů se rozhodli vzájemný zápas bojkotovat kvůli tomu, že Bohemians 1905 budou v příštích pěti letech hrát svá domácí utkání v Edenu, který je i domovinou Slavie.

Čtěte také:
Řepka bude chybět, Hradec ale chystá na Spartu manévry
Baník bude mít dresy jako Nizozemci: z PET lahví

Fanoušci Bohemians, kteří jsou v Synot Tip Areně psáni jako domácí tým, rebelují kvůli nedobrovolnému vystěhování z Dolíčku. Příznivci sešívaných zase zápas bojkotují kvůli sdílení stadionu se svým městským rivalem.

'Ultras' obou táborů v úterý vydali tiskové prohlášení, že do Edenu budou chodit až tehdy, co přistoupí vedení obou klubů na jejich požadavky.

"Rozhodli jsme se bojkotovat návštěvu domácích zápasů Bohemians v Edenu," uvedli v prohlášení fandové Bohemky. "Po pečlivém uvážení jsme se rozhodli nenavštěvovat tzv. Synot Tip Arenu," stojí v prohlášení zástupců Ultras Slavie.

'Přijdeme, až budeme mít důstojný domov'

Dá se tedy očekávat, že první ligový zápas v nové sezoně sice přiláká dostatek diváků, ale bude bez očekávané kulisy, protože na stadionu budou chybět oba fanouškovské tábory.

Do Edenu nebude chodit ani tradiční maskot Bohemians
Do Edenu nebude chodit ani tradiční maskot Bohemians | Foto: Ondřej Besperát

Jak zástupci vedení Bohemians, tak Slavie dostali prohlášení do ruky s tím, že v pátek budou fanoušci proti stěhování Bohemky do Edenu protestovat pochodem do Dolíčku v době zahájení zápasu.

Oba fanouškovské tábory sice původně chtěly zápas sledovat na velkoplošné televizi na stadionu Viktorie Žižkov, nedohodly se však s tamním vedením. Proto půl hodinu před zápasem budou protestovat před Edenem a pak se vydají do Dolíčku.

Tímto protestem ale oba fanouškovské tábory nekončí. "Protest ukončíme ve chvíli, kdy budou učiněny kroky k nápravě věcí tak, abychom konečně měli svůj opravdový a důstojný fotbalový domov," dále stojí v prohlášení příznivců Slavie.

Obě fanouškovské skupiny tak budou do doby, než se dovolají svého 'práva', navštěvovat jen venkovní zápasy svých týmů.

Hoftych: Ať fanoušci protestují, ale na stadionu

Postoj fanoušků Bohemians se však nelíbí trenérovi týmu Pavlu Hoftychovi.  

Pavel Hoftych ani hráči protest fanoušků odmítá
Pavel Hoftych ani hráči protest fanoušků odmítá | Foto: Bohemians 1905

"Kdyby to fandové vyjádřili přímo v přímém přenosu v televizi třeba vyvěšením transparentů nebo pokřiky, bylo by to účinnější, než když stadion bude poloprázdný. Přitom za jiných okolností by měl být první zápas ligy a pražské derby vyprodané.

Vnímáme, že fanoušci narušují svou jednotu. Rozdělují se na ty, kteří do Edenu budou chodit, a na ty, kteří ne. Obě skupiny jdou proti sobě a navzájem se osočují. Takhle na horší atmosféru doplatí jen hráči, kteří za nic nemohou," řekl Hoftych na tiskové konferenci.

Se svým kolegou souhlasí i trenér Slavie Karel Jarolím. "Není to šťastné rozhodnutí a také mi to nepřijde jako správné vyjádření podpory klubu," prohlásil Jarolím rovněž v úterý na setkání s novináři.

'Proč máme pykat za něco, co jśme nezavinili'

Se svými nadřízenými souhlasí i hráči obou týmů.

"Snad Slavii potrápíme a uhrajeme dobrý výsledek. A lidi, co nepřišli, třeba bude mrzet, že to neviděli a příště je nalákáme. Ale jinak se rozhodně dokážu vcítit do pocitů fanoušků, kteří do Ďolíčku chodili třeba celý život.

Nepřijdou nejskalnější fanoušci Slavie
Nepřijdou nejskalnější fanoušci Slavie | Foto: Jan Langer

Nám se do Edenu nechce stejně jako jim. Beru to tak, že letos budeme hrát 30 zápasů venku. Eden není a nikdy nebude naším domovem," řekl brankář a kapitán Bohemians Radek Sňozík.

"Samozřejmě nejraději hrajeme, když je zaplněné hlediště. Nic ale proti bojkotu příznivců udělat nemůžeme. Jen nás to mrzí," řekl nový slávistický kapitán Lukáš Jarolím, který je na protesty fanoušků navyklý z působení v italské Sieně.

"Je to nepříjemná věc, fanoušci za námi totiž vždycky stáli a to i v době, kdy se nám tolik nedařilo. Nyní nás nebudou povzbuzovat, což je smutné. I oni by si měli uvědomit, že nejvíc kvůli tomu budeme trpět my hráči, přitom jsme nic takového nerozhodli a nemohli jsme to nijak ovlivnit," doplnil jej jeho spoluhráč Stanislav Vlček.

Přibyl: Mrzí nás, že se fanoušci hádají i mezi sebou

Nejvíce mrzí postoj fanoušků ředitele Bohemians Lukáše Přibyla, který se stále snaží skalní diváky přesvědčit, aby v pátek do Eden u přišli.

Ani Bohemians
Ani Bohemians | Foto: Ondřej Besperát

"S fanoušky komunikujeme, jen během minulého týdne jsem s nimi byl na třech schůzkách, ale teď nemůžeme říci, kolik z nich do Edenu chodit nebude. Oni se totiž nevyjádřili jednotně jako velká skupina.

Ale jejich názor samozřejmě respektujeme, i když bychom byli mnohem raději, kdyby zase byli jednotní," řekl Přibyl s tím, že na stadionu bude postrádat až stovky 'svých' fanoušků. 

Také podle mluvčího Slavie Ondřeje Zlámala bude ztráta fanoušků na 'domácím' stadionu citelná, přesto věří, že zbylí diváci vytvoří Slavii v Edenu jako hostujícímu týmu domácí prostředí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

EU uvalila sankce na čtyři Rusy kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské činitele kvůli uvěznění opozičníka Alexeje Navalného a potlačování protestů. Je mezi nimi generální prokurátor či hlavní vyšetřovatel.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Jaromír Nohavica chystá sérii koncertů pro ženy

Písničkář Jaromír Nohavica u příležitosti Mezinárodního dne žen chystá sérii sedmi on-line koncertů pro ženy. Všechny skladby bude hrát na přání, a to od od 8. do 14. března vždy od 19 hodin. Audiopřenos si zájemci mohou zapnout na jeho webu. "Písničkových přání přišlo opravdu hodně, a tak z původně jediného plánovaného Koncertu k Mezinárodnímu dni žen nakonec vznikl Mezinárodní týden žen," vysvětluje Nohavica. První koncert příští pondělí 8. března sestaví z 20 nejčastěji objednávaných písní. V následujících šesti večerech zazní dalších 120 skladeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy