V Ostravě řádili polští fanoušci. Gól Sparta nedala

Fanoušci Baníku Ostrava při zápasase s Bohemians 1905.
Fanoušci Baníku Ostrava při zápasase s Bohemians 1905. | Foto: Ondřej Besperát

Infobox

• Podle informací PČR v průběhu zákroku zasahující policisté použili donucovací prostředky. Agresivní fanoušci byli vytlačeni policisty na koních. Střet odneslo celkem osmnáct policistů zraněním, z toho dva utrpěli zlomeniny.
  • "Ostravští byli dnes spíš oběťmi, agresivně se chovali především Poláci. Na tribunách zničili lavičky za desítky tisíc korun," cituje mluvčího ostravského klubu Igora Bruzla server sportovninoviny.cz  s odvoláním na ČTK.

Ostrava - Fotbalisté pražské Sparty pokračují v podzimních bodových ztrátách, když v nedělním zápase na hřišti Baníku Ostrava jen remizovali. Utkání však nemělo daleko k tomu, aby bylo předčasně ukončeno.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Na téměř zimní období dorazila na Bazaly výborná návštěva. Souboj předních týmů sledovalo necelých patnáct tisíc diváků, z nichž ale někteří nepřišli jen na fotbal. Naplno se to ukázalo během prvního poločasu, kdy polští fanoušci málem vtrhli na trávník.

Slavia opět nevyhrála. Boleslav urvala v deseti bod - více ZDE

Hlavní rozhodčí Jílek několikrát utkání přerušil a varoval pořadatele, že zápas v takové atmosféře dál nepovede.

Překvapivě nevznikaly problémy na straně hostujících příznivců. Z Prahy přijelo podporovat loňského mistra kolem dvou stovek fanoušků a spolu s domácími spíše sledovali, co se děje, když se "třetí směje".

Zraněno 18 policistů

Na zápas totiž dorazily skupinky tzv. hooligans z Polska. Kromě vytrhaných laviček pronikli příznivci GKS Katovice, kterých přijelo Baník podpořit asi 400, do sektoru hostujících fanoušků Sparty a dokonce i na hřiště. Pořadatelská služba situaci nemohla zvládnout, zasáhnout tak musela policie České republiky.

Jablonec se dál trápí. Prohrál na Žižkově - čtěte ZDE

Podle informací PČR v průběhu zákroku zasahující policisté použili donucovací prostředky. Agresívní fanoušci byli vytlačeni policisty na koních. Střet odneslo celkem osmnáct policistů zraněním, z toho dva utrpěli zlomeniny.

Za zvuků zakázané pyrotechniky se však přesto hrál fotbal.

Do první příležitosti se po čtvrthodině zápasu dostal ex-ostravský záložník Miroslav Matušovič. Od trenéra Bílka dostal na rozdíl od několika předchozích duelů důvěru a snažil se ji splatit. Jenže se to nepovedlo, když mu gólovou radost zkazil zákrokem obránce Čoupek.

Baník ve druhé půli přidal, přesto vybojoval jen bod

Do konce poločasu měli navrch hosté, jenže z několika pološancí nedokázali nic vytěžit. Možná i kvůli atmosféře na stadionu. Zápasy Baníku se Spartou bývají vždy vypjaté, ale v tomto střetnutí nedělního 15. kola toho bylo opravdu hodně.

Fotbalisté Olomouce a Zlína v závěru vydřeli remízy - více ZDE

Policie si však poradila a po přestávce se už oba týmy věnovaly jen dění na hřišti. Do role střelce se ve 49. minutě mohl pasovat kapitán Sparty Zdeněk Pospěch, jenže střela zblízka mu nesedla.

Slezský celek se pomalu nadechoval k náporu, v 71. minutě ohrozili Grigarovu branku Magera se Svěrkošem. O chvíli později to byl opět Svěrkoš, který však nadějnou situaci vyřešil jen střelou do gólmana hostí.

Pražané už remízu do konce udrželi, k čemuž jim pomohl i značně podmáčený terén, jen v závěru trávník moc nepřipomínal. Pro Spartu však bod není velkým ziskem, na druhé místo se posunula jen na chvíli, vpodvečer ji znovu sesadily Teplice.

Plzni pomohla k bodu penalta v závěru

Plzeň si v souboji s Českými Budějovicemi rozdělila body za remízu 1:1. Jihočeši vedli v utkání zásluhou Peroutky, ale domácím se nakonec podařilo v závěru vydolovat bod, který zajistil úspěšně proměněnou penaltou Jarolím.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Pro budějovického trenéra Františka Straku šlo o pikantní duel. Předloňskou sezonu zajistil coby kouč Plzně záchranu západočeského klubu v první lize.

Do samotného utkání však vstoupili lépe jeho současní svěřenci. Po 14 minutách se dokonce ujali vedení, když se po chybě domácí obrany dostal k míči Peroutka a tváří tvář brankáři Daňkovi nezaváhal.

Plzeň pak svého soupeře přehrávala, ovšem chybělo jí gólové zakončení. Blízko k vyrovnání byl proto až na začátku druhé půle Psohlavec, jenže jeho hlavička těsně minula Kučerovu branku.

Budějovice pak mohly náskok pojistit v 66. minutě. Únik Radzinivičiuse ovšem zneškodnil Daněk. Plzeňští tak svého soupeře v závěru podrobili místy drtivému tlaku.

Ten si nejprve vyžádal druhou žlutou kartu a následné vyloučení českobudějovického Tomáše Hunala a o pár minut později také zahrání rukou v pokutovém území.  K nařízené penaltě se poté postavil Marek Jarolím a prudkou střelou vyrovnal na konečných 1:1.

Plzeň tak zůstává s 25 body na čtvrtém místě. Budějovice mají o šest bodů méně.

Teplice si zajistily tři body za osm minut

Druhé místo v Gambrinus lize si po patnáctém kole upevnily Teplice. V neděli si Na Stínadlech poradily s pražskými Bohemians 1905 2:0. O osudu utkání rozhodla úvodní osmiminutovka, ve které domácí hráči vstřelili obě branky.

Nepříliš zaplněné domácí ochozy rozjásal už po 42 vteřinách Jan Štohanzl, který využil akce Jakuba Mareše. Sám Mareš, který se v sestavě objevil za vykartovaného Fenina pak skóre navýšil o pár minut později, kdy chladnokrevně zakončil samostatný únik.

Domácí poté hru kontrolovali a hráčům Bohemians z letargie nepomohli ani jejich fanoušci, kteří se na sever Čech vypravili.

Klokani se pak do náznaků šancí dostali až ve druhé půli, ovšem ani Morávkova šance či Niklova hlavička v síti neskončila a tak se svěřenci Petra Rady mohli radovat z deváté letošní výhry.

Tepličtí navíc na domácím hřišti v této sezoně neztratili ani bod.