V Německu prověří možné uplácení při volbě pořadatele MS 2006

ČTK ČTK
19. 10. 2015 12:35
Podle vrchní státní zástupkyně Nadji Niesenové nyní zjišťuje, zda existují důvody pro zahájení vyšetřování.
Wolfgang Niersbach, prezident německé fotbalové asociace
Wolfgang Niersbach, prezident německé fotbalové asociace | Foto: Reuters

Frankfurt nad Mohanem - Podezřením, že přidělení fotbalového mistrovství světa v roce 2006 Německu provázela korupce, se začalo zabývat státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle vrchní státní zástupkyně Nadji Niesenové nyní zjišťuje, zda existují důvody pro zahájení vyšetřování.

"Mohlo by se jednat o korupci, podvod nebo zpronevěru," řekla Niesenová agentuře SID. "Prověříme podklady, které jsou k dispozici. Ale stojíme na úplném začátku. Žádné vyšetřování ještě nebylo spuštěno. To se stane až v případě, že se potvrdí důvodné podezření," uvedla vrchní státní zástupkyně.

Organizátoři MS v Německu v roce 2006 si podle týdeníku Spiegel v roce 2000 s pomocí peněz z tajného fondu koupili čtyři hlasy při volbě pořadatele, v níž porazili Jihoafrickou republiku 12:11. Tajný fond údajně založil dnes už zemřelý bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být v přepočtu 6,7 milionu eur (více zde).

Německý svaz se brání

Podezření z korupce hodlá prověřit i mezinárodní federace FIFA. Německý svaz obvinění odmítl. Jeho šéf Wolfgang Niersbach dnes navíc oznámil, že vedení podnikne vůči Spiegelu právní kroky.

"Mistrovství světa v roce 2006 byla letní pohádka a ta zůstane bez úhony. Žádné černé fondy nebyly a žádné hlasy se nekupovaly," uvedl Niersbach při otevření muzea německého fotbalu v Dortmundu.

Proč putovalo 6,7 milionu eur na účet FIFA, má objasnit interní vyšetřování. "Zadali jsme to externě jedné renomované firmě," řekl předseda německého svazu.

Podle Spiegelu němečtí pořadatelé získali za peníze podporu čtyř asijských členů výkonného výboru FIFA. V roce 2005 měla být částka vrácena. Odeslání 6,7 milionu eur potvrdil i audit německého svazu s tím, že peníze byly na podporu kulturních programů světové federace. Z účtu FIFA pak ale částka odešla na konto Louise-Dreyfuse.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy