V Maďarsku se bojí protislovenských provokací při fotbale s Nory

ČTK
31. 8. 2006 21:40
Zápas fotbalistů Maďarska s Norskem v kvalifikaci mistrovství Evropy budou v sobotu v Budapešti provázet zvýšená bezpečnostní opatření.

Představitelé svazu se podle agentury Reuters obávají, že maďarští fanoušci utkání využijí k protislovenským provokacím, kterými by mohli ohrozit šance Maďarska ve volbách pořadatele kontinentálního šampionátu v roce 2012. Napětí mezi Slovenskem a Maďarskem v minulých dnech vzrostlo po některých nacionalistických výrocích Jána Sloty, předsedy vládní Slovenské národní strany. Nejvážnější incident se stal v pátek v Nitře, kde dva muži napadli maďarsky hovořící studentku. Fotbaloví fanoušci Slovenska a Maďarska v uplynulých týdnech na ligových zápasech vyvěšovali transparenty, kterými se uráželi navzájem. Na plakátech byla obvykle napsána nacionalistická hesla. "Před třemi týdny jsme začali spolupracovat s policií a předsedy maďarských fanouškovských klubů. Tento zápas je z bezpečnostního hlediska velice důležitý i pro UEFA, na stadionu bude 400 členů bezpečnostní služby," řekl mluvčí maďarského svazu Otto Zimmmermann, podle něhož by mělo přicestovat přibližně 2800 norských fanoušků. Maďarsko se s Chorvatskem uchází o společné pořadatelství mistrovství Evropy 2012. Kandidaturu dohromady podaly i Polsko a Ukrajina, o právo hostit šampionát se uchází i Itálie. UEFA dějiště zvolí letos v prosinci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy