Útok na titul? Ne, Jablonec je v krizi. Tým si nesedl, říká Komňacký

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 10. 2015 14:11
Jablonec měl být jedním z kandidátů na nejvyšší ligové příčky, po deseti kolech se ale topí v krizi. Podle fotbalového experta a někdejšího kouče severočeského klubu Františka Komňackého má Jablonec kádr na úrovni Plzně a Sparty. Jenže hráči si navzájem nesedli.
Velkým zklamáním jsou výkony ambiciózního Jablonce i útočníka Tomáše Wágnera.
Velkým zklamáním jsou výkony ambiciózního Jablonce i útočníka Tomáše Wágnera. | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec - Měl být jedním z kandidátů na nejvyšší ligové příčky, zatím ale výrazně tápe a zůstává za očekáváním. Ambiciózní Jablonec ani v desátém kole Synot ligy nedokázal vybojovat první domácí výhru sezony, když se Slavií pouze remizoval.

Celkově má severočeský klub na domácí Střelnici tristní bilanci čtyř remíz a jedné porážky. A hlavně kvůli domácí neschopnosti hledí na čelo tabulky až z osmého místa.

Nervózní začíná být i kouč zelenobílých Jaroslav Šilhavý, který po další remíze dokonce netypicky použil v pozápasovém hodnocení vulgární výraz (více čtěte ZDE). Tým, který měl prohánět Plzeň a Spartu, zabředává stále hlouběji do výsledkové krize. Co je s Jabloncem?

Podle někdejšího kouče Severočechů Františka Komňackého současná výkonnost týmu nepříjemně překvapila. "Kádr z loňské sezony, kdy byli třetí, zůstal pohromadě. A navíc přišly další velké posily. Jenže nějak to nefunguje, Jablonec není tam, kde by měl podle kvality být. Dovolím si říct, že kvalitou kádru je na úrovni Plzně a Sparty," řekl Komňacký serveru Aktuálně.cz.

Není to jako za Lafaty

Jablonečtí v létě posilovali hlavně ofenzivu, přišli kanonýři Stanislav Tecl s Tomášem Wágnerem. Ani jeden z nich si ale nedokázat vydobýt trvalé místo v základní sestavě. A góly z jejich kopaček nepřicházejí. Šilhavý tak do útoku znovu staví již mnohými odepisovaného Martina Doležala, jenže ani ten se zatím neprosazuje.

"Je to zvláštní. Všichni tři přitom v minulosti dokázali, že dávat góly opravdu umí. Myslím si, že ten tým si prostě teď po letní přestávce nesedl jako celek. Když nedá mužstvo gól ze tří šancí, musí si jich vypracovat šest a na to současný Jablonec podle mě sílu nemá," poznamenal trenér, který vedl Jablonec mezi lety 2007 a 2012 a zažil časy kanonýra Davida Lafaty.

"S ním to bylo jednoduché, ve vápně tu snahu celého týmu dokázal zúročit. Současní tři útočníci Jablonce mají také potenciál, nikdo ale ty své bomberské schopnosti neuplatňuje," dodal Komňacký.

Podle jeho názoru by mělo vedení klubu zůstat v klidu a jednomu z forvardů dát jasnou důvěru. "To je podle mě jediná možnost. Útočník když cítí důvěru, má větší šanci se zase rozstřílet, než když hraje každý zápas někdo jiný."

Fatální jsou pro Jablonec četné domácí ztráty. "Doma nehrají dobře, nejsou schopni vyhrávat. Z venku body přivezou, ale na domácím stadionu je nepotvrdí. A to je klíčové," podotkl třiašedesátiletý odborník.

Tragická podpora diváků

Dost možná to má v Jablonci souvislost s tragickou podporou místních diváků. Ačkoli klub dělá vše možné, aby publikum na stadion dostal, Střelnice zůstává prakticky pokaždé poloprázdná. Severočeskému klubu patří v tabulce návštěvnosti letošního ročníku až 13. místo.

"To je velice špatné. Tam už to bohužel není o kvalitě hry, ani o marketingu. Je to o lidech na Jablonecku. Na fotbal si nenašli cestu a můžete dělat cokoli, oni prostě nepřijdou. Fotbal tam prostě nemá takovou prestiž. Lidé si ho spojují s Peltou, říká se, že mu jde město na ruku, že za ty peníze by mohly být třeba chodníky a podobně. Není tam veřejná podpora," přiblížil Komňacký své vlastní zkušenosti.

Stadion, infrastruktura a další důležité věci jsou přitom podle jeho mínění na vysoké úrovni. "Všechno je tam v pořádku, ale chybí klubismus. Není tam to, co cítíte, když přijedete třeba do Plzně, na Slovácko nebo i do Liberce," uzavřel někdejší asistent trenéra u národního týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy