Chcete útočníka? Je tu eso Tecl, myslivec a pár ztroskotanců

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 1. 2013 5:00
Nedostatkovým zbožím tradičně útočníci. České kluby je hledají i v propadlišti dějin
Pro Spartu není důležitý vyhořelý Bednář, soustřeďuje se na gólostroj jménem Lafata
Pro Spartu není důležitý vyhořelý Bednář, soustřeďuje se na gólostroj jménem Lafata | Foto: ČTK

Glosář - Je libo útočníka? Račte vstoupit na český přestupní trh a "kochejte se".

Ano, je tu nadějný goleador na vzestupu Stanislav Tecl. Fajn. Kdo dál?

Pak ještě 31letý snajpr David Lafata, co přesně pálí uvnitř soupeřových šestnáctek i na honech divé zvěře. Je totiž horlivým fanouškem myslivosti.

A co ještě? Pak už nám tu zbývá jen poněkud bizarní seznam, na kterém svítí jména několika playboyů nebo potížistů, co si svou kariéru mnohdy vlastní hloupostí pokazili. A teď je tedy jakákoli další šance, kterou těnto ztroskotancům někdo nabídne, vlastně jakousi formou charity...

Přičichneme s nimi ke kokainu, antidepresivům i blýskavému světu šoubyznysu, kde se to jen hemží královnami krásy a silikonovými vnadami.

A nutno dodat, že cingrlátkový svět nočních klubů a diskoték špičkovým fotbalovým výkonům zrovna dvakrát nesvědčí. A to ani tehdy, když se jmenujete třeba Diego Maradona. Což se tedy útočníci jako Roman Bednář, Martin Fenin, Filip Šebo nebo další, o kterých se v českých klubech mluví a uvažuje, opravdu nejmenují...

Tecl? To by neměla být rána vedle

Ale vezměme to hezky popořádku. Stanislav Tecl byl po první polovině podzimu jasným terčem lovců posil. Vsítil deset gólů v jedenácti ligových mačích za Jihlavu, chytil se i v reprezentační "21", zájmem o něj se netajil ani trenér Bílek.

Kdo ví, nebýt zranění v závěru podzimu, možná mohl skočit rovnou do bundesligy. Takhle bylo jasné, že se o něj budou prát Plzeň a Sparta.

Jenže k žádnému velesouboji nakonec ani nedošlo. Než se Sparta rozkývala, leželo na jihlavském stole 20 milionů (možná i víc) - a bylo vymalováno. Spartě tedy nezbylo nic jiného než tvrdit, že Tecla vlastně nikdy nechtěla.

Dvacetimilionový přestup, to ještě v Česku zdaleka nemusí být "jistota desetinásobku". Spousta supernákladných přestupů v dobách více či méně dávných vyhořela.

Pacanda číslo 2? To snad nehrozí

Jako vyhozené peníze se jevily ty, co Sparta dala za Németha, Pacandu či Voříška, Slavia zase třeba ve své době za Švancaru nebo Teplice za Kolomazníka. Někoho nevzala kabina, jiný nezvládl přechod do většího fotbalu psychicky, dalšího zase zastavilo zranění, jako třeba slávistu Hlouška.

To všechno může Tecla samozřejmě potkat, i když... Kabinu by proti sobě mít neměl, tým cítí, že útočníka potřebuje a na hrotu přetlak rozhodně není. Když to nešlo Bakošovi, pozice se jen z nouze flikovala třeba Ďurišem. A Bakoše navíc Plzeň možná prodá.

Ani to, že by se Tecl měl nějak zbláznit z Plzně a třeba ze zápasů s Neapolí, nejspíš nehrozí. V tom pomůže i zkušenost z nepovedemého půlroku ve Slavii, který si Tec odbyl v "telecích letech".

Takže perspektiva veskrze skvělá, v součtu s tím, že se Tecl jeví jako ideální somatotyp do dnešního fotalu: umí šanci zakončit i zakombinovat.

Buldokův kokainový úlet

Poněkud bizarně tedy ve srovnání s Teclovým příchodem do Plzně působil výskyt Romana Bednáře na prvním tréninku Sparty.

Kdo je to? Buldok, co si před lety umanul, že se prosadí na britských ostrovech. A dlouho to s ním vypadalo dobře, i proto, že týmu WBA pomohl postoupit do Premier League.

Jenže pak přišel megaprůšvih s kokainem (britský bulvár přinesl fotky dokumentující, jak si Bednář kupuje drogy od dealera) - a i když mu pak policie ani vedení ligy život příliš nekomplikovaly, sportovní pád přeci jen přišel.

Leicester, Ankaragücü, Blackpool, Sivasspor... nepříliš atraktivní štace, zdravotní problémy, čím dál méně odehraných zápasů a vstřelených gólů. Poslední soutěžní zápas odehrál 19. května 2012. Od té doby ani ťuk.

A chlapík s tímhle kádrovým profilem má být útočníkem pro Spartu? divili se mnozí. "My ho v podstatě ani netestujeme, víceméně s námi bude jen trénovat," nechalo se hned slyšet vedení Sparty.

Kweukeho už by prodali, ale...

Ani typově Bednář do plánů letenského klubu, podle mě, moc nezapadá. Není tajemstvím, že Leo Kweuke není favoritem sportovního ředitele Jaroslava Hřebíka, který by na jeho místě rád viděl někoho, kdo bude víc do kombinace.

Navíc Kweukemu končí smlouva v létě 2015, takže je ideální doba ho teď prodat. Jenže zatímco před půlrokem přijel Trabzonspor s kufrem plným peněz, ale Kweukeho si neodvezl, protože ho Sparta ještě nepustila, teď se nikdo další s bankovkami naditým kufrem na Letné nehlásí. Což ještě neznamená, že se na tom do konce ledna nemůže něco změnit.

Nicméně Sparta hlasitě artikuluje, že její prioritou je David Lafata. Tak si představme, že by na Letné zůstal Kweuke, k němu Albánec Balaj, přišel by Lafata a ještě by si Sparta pořídila Bednáře? To asi opravdu ne, z téhle čtyřky je na Letné nejspíš místo jen pro dva.

Bednář je navíc stejným typem útočníka jako Kweuke, což by mělo odporovat sportovní strategii klubu. Dojemně pak zní Bednářova slova o tom, jak pro něj Sparta vždycky byla sen. Zejména v kontextu toho, že se pár dní předtím nedomluvil na spolupráci se Slavií...

Prodá Pelta Lafatu a šanci na titul?

Do Lafaty jsou na Spartě zamilovaní, přestože je to hráč, kterého mohou vytěžit už jen na hřišti, tedy nikoli dalším prodejem, protože už je mu 31 let. Věří, že skrze něj by získali góly - a oslabili by zároveń i Jablonec, který také šilhá po titulu.

Jablonecký boss Miroslav Pelta chce za Lafatu zdánlivě nesmyslnou sumu 20 milionů. Nicméně ona to vlastně není cena za Lafatu, ale za to, že by se Jablonec jeho prodejem vzdal právě své aspirace na mistrovskou korunu. A já jsem přesvědčen, že Pelta na ni myslí. A ne, že ne...

Už jsme zmínili Slavii... Pokud nesežene pořádného útočníka, může mít klidně problémy i se sestupem. Ale kolem koho se motá? Jednala se zmíněným Bednářem, na udičce měla i Martina Fenina.

To je tak trochu podobný případ, i jeho angažování by se dalo chápat jako jistý druh charity....

Fenin: po tvrdém pádu pohádka?

Proč? Asi by se hodilo napsat, že se střelci finálového gólu z MS "20" v Kanadě se po úspěchu zamotala hlava.

Blíže skutečnosti možná bude tvrdší vyjádření, že se z něj tak trochu zbláznil... Z prostředí plného večírků, modelek, alkoholu, do kterého jej uvedli noví kamarádi z reprezentace Baroš, Ujfaluši a spol.

Pak se mu svět zhroutil, bral antidepresiva a údajně pod jejich vlivem vypadl z okna a div se nezabil. Na jednu stranu by mu člověk přál, aby si prožil pohádku a po těžkém zranění hlavy znovu zazářil. Na druhou stranu nutno říct, že pravděpodobnost takového supercomebacku asi nebude nejvyšší...

Proč se české kluby vůbec zajímají o takové ztroskotance? Protože nic jiného prostě není na skladu a odněkud z Balkánu nového Džeka přivést neumějí. A navíc by takový spasitel musel přijít v podstatě zadarmo.

Šebo? V nouzi snad i Slavia

Jako takový Filip Šebo. Tomu skončila smlouva ve Slovanu Bratislava a z toho pohledu je zajímavý. Ale Slavii zjevně vnímá tak, že do ní půjde jen tehdy, když nesežene nic lepšího. O tom, jak přestupem do Slavie "žije", ostatně svědčí jeho momentální výskyt na dovolené v Peru...

Ano, v sezoně 2010/11 ve slovenské lize nasázel 22 branek, ale pak se jeho opakovačka jaksi zasekla. A co je podstatné: Šebo si určitě spřádal atraktivnější kariéru než v Corgoň či Gambrinus lize.

Austria Vídeň, Glasgow Rangers, Valenciennes... To je jeho minulos. Teď je mu 28 let a zase se pohybuje jen u Dunaje či Vltavy... Prý s ním někdy není snadné vyjít, jindy zase zpívá a tančí, jak si ostatně můžete prohlédnout na tomhle videu.

A krásným děvčatům se také nevyhýbá, léta žil s Miss Slovensko Magdalénou Šebestovou.

Nejdřív Mesárošová, teď Jihlava

A když už jsme u těch krásek, ještě jednu zajímavost. Náhradu za Stanislava Tecla teď logicky hledají v Jihlavě. A jedním z kandidátů je 21letý Václav Vašíček, co dosud hrával za olomoucké béčko nebo za Znojmo.

Jeho dosud nejproslulejším počinem je každopádně fakt, že svého času chodil s Dominikou Mesárošovou, známou silikonovou modelkou.

Z toho se dá usuzovat, že noční kluby pro něj asi také nebudou úplně neprobádanou zónou... Nebo že by se ti dva potkali spíš na výstavě moderního umění?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Portugalská komise pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi dostala za pět dní 102 oznámení

Vytvoření nezávislé komise k vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi oznámila portugalská biskupská konference loni v listopadu. Před týdnem zveřejnila tato komise plán své práce. Zabývat se chce činy od 50. let minulého století, které mohli spáchat představitelé církve či její zaměstnanci například v církevních školách. Oznámení lze podávat telefonicky, mailem či přes zabezpečenou webovou stránku. Komise bude prověřovat i případy, na něž upozornila média či různé organizace.

Komise má fungovat rok a svá zjištění pak předá justici. Kromě psychiatra Pedra Strechta ji tvoří socioložka Ana Nunesová, exministr spravedlnosti Álvaro Laborinho Lúcio, psychiatr Daniel Sampaio, rodinná terapeutka Filipa Tavaresová a filmařka Catarina Vasconcelosová.

Aktualizováno před 34 minutami

Ničeho nelituji, vzkázal z vězení Navalnyj rok po svém zatčení

Maskovaný muž v pondělí v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál namířil krátkou střelnou zbraň a dožadoval se vydání peněz. Z banky si odnesl větší částku, její výši policie neupřesnila. Událost se obešla bez zranění, po pachateli kriminalisté pátrají, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. O jakou banku šlo, neuvedla. V Máchově ulici je pobočka Moneta Money Bank.

Událost se stala kolem 17:30. "Do banky vešel muž ve věku 30 až 40 let, asi 180 centimetrů vysoký. Na hlavě měl kuklu, takže mu byly vidět jen oči. Hovořil česky a dožadoval se vydání finanční hotovosti," řekla mluvčí. Pachatel měl podle ní na sobě šedou pláštěnku, černé kalhoty a černé boty.

Kriminalisté po muži pátrají, pomáhají jim psovodi se služebními psy. "Na místě je několik hlídek, které prohledávají okolí," uvedla Schneeweissová. Policisté zároveň vyhodnocují kamerové záznamy a prověřují, zda měl pachatel funkční zbraň, nebo mohlo jít o maketu.

Muž si podle mluvčí peníze odnesl v igelitové tašce nebo pytli. Jak velkou částku odcizil, policie neuvedla. Schneeweissová pouze řekla, že šlo o větší obnos. Přesná částka se podle ní musí ještě vyčíslit, více informací by policie mohla zveřejnit v úterý. Pokud se jí do té doby nepodaří chytnout pachatele, policisté zveřejní také záznamy z kamer.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Útočník přepadl se zbraní v ruce banku v Mladé Boleslavi, policie po něm pátrá

Maskovaný muž v pondělí v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál namířil krátkou střelnou zbraň a dožadoval se vydání peněz. Z banky si odnesl větší částku, její výši policie neupřesnila. Událost se obešla bez zranění, po pachateli kriminalisté pátrají, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. O jakou banku šlo, neuvedla. V Máchově ulici je pobočka Moneta Money Bank.

Událost se stala kolem 17:30. "Do banky vešel muž ve věku 30 až 40 let, asi 180 centimetrů vysoký. Na hlavě měl kuklu, takže mu byly vidět jen oči. Hovořil česky a dožadoval se vydání finanční hotovosti," řekla mluvčí. Pachatel měl podle ní na sobě šedou pláštěnku, černé kalhoty a černé boty.

Kriminalisté po muži pátrají. "Na místě je několik hlídek, které prohledávají okolí," uvedla Schneeweissová. Policisté zároveň zjišťují, zda měl pachatel funkční zbraň, nebo mohlo jít o maketu.

před 1 hodinou

Obránce Král byl vyhlášen nejlepší hráčem týdne v AHL

Český hokejový obránce Filip Král z celku Toronto Marlies byl vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého týdne v nižší zámořské soutěži AHL. Dvaadvacetiletý odchovanec Komety Brno v hodnoceném období na farmě týmu Toronto Maple Leafs bodoval ve všech čtyřech zápasech a zaznamenal dvě branky a čtyři asistence.

Další zprávy