Brankář Ghany: Nabízeli mi 300 000 dolarů, aby vyhráli Češi

Jakub Šafránek Luděk Mádl Jakub Šafránek, Luděk Mádl
10. 9. 2012 15:05
Brankář Ghany Richard Kingson přiznal, že mu před zápasem na MS 2006 kdosi nabídl 300 000 dolarů za vítězství českého týmu.
Brankář Ghany Richard Kingson.
Brankář Ghany Richard Kingson. | Foto: Reuters

Praha - Senzační prohlášení učinil někdejší brankář fotbalové reprezentace Ghany Richard Kingson.

Podle webu ESPN o víkendu sdělil médiím v Nigérii, že mu na mistrovství světa 2006 kdosi nabídl 300 000 dolarů (zhruba šest milionů korun) za to, aby ve vzájmeném zápase skupiny E zařídil vítězství českého týmu 2:0.

"Na MS 2006 jsme měli hrát proti Česku, tehdy druhému nejlepšímu týmu na světě. Zavedli mě k lidem, kteří mi nabídli 300 000 dolarů, když prohrajeme. Přitom za výhru bych dostal jen 3 000 dolarů," prohlásil Kingson pro nigerijskou televizi.

Už dříve se v knize Declana Hilla objevily spekulace o tom, že na MS 2006 byly sázkařskými gangy ovlivněny jiné zápasy ghanského týmu: s Itálií a Ghanou.

Lokvenc: Ten člověk se jen dělá zajímavým

Vraťme se ale k Richardu Kingsonovi a jeho aktuálnímu prohlášení. Africký brankář nyní sdělil, že nabídku, která mu tehdy byla učiněna, odmítl, Ghana zápas s Českem nakonec vyhrála po brankách Muntariho a Gyana 2:0, a postoupila do osmifinále turnaje, kde ji vyřadila Brazílie.

Naopak Češi, tehdy vedení Karlem Brücknerem, po porážce s africkým celkem a následné prohře s Italy (0:2) skončili ve skupině třetí.

V české sestavě tehdy na hrotu nechyběl útočník Vratislav Lokvenc. Kingsonovým slovům příliš nevěří. "Ještě bych pochopil, kdyby mluvil o nějaké klubové soutěži kdesi v Africe, ale že by se něco takového dělo na mistrovství světa? To se mi tedy věřit nechce."

Lokvencova nedůvěra má i další argument: "Je zvláštní, že s tím tenkrát nepřišel rovnou, že si na to vzpomněl až po šesti letech. Mně to přijde, že se nejspíš chce někdo dělat zajímavým... Každopádně to 2:0 pro Česko neskončilo," dodává Lokvenc.

Úplatek odmítl kvůli ženě

Kingson uvedl i důvod, proč tehdejší údajnou nabídku odmítl. "Nakonec mi pomohla se rozhodnout má žena, která mi řekla, že mě nemiluje pro peníze a abych si raději zachoval svoji čest," dodal Kingson, který byl po turnaji zvolen jedním ze tří nejlepších gólmanů MS.

Dlužno dodat, že ve zmíněném zápasy vyslali Češi, s Vratislavem Lokvencem na hrotu, na bránu Kingsona pouhé čtyři střely.

"Já jsem generálním sekretářem české asociace až od roku 2007, ale žádné vyšetřování FIFA nebo něco podobného směrem k tomu zápasu s Ghanou jsem rozhodně nezaznamenal," říká Rudolf Řepka, přední funkcionář FAČR.

Podobně odmítavě se k celé věci postavila i Fotbalová asociace ČR jako celek, která ústy svého mluvčího Jaroslava Koláře prohlásila, že Kingsonova vyjádření „jsou tak absurdní a nevěrohodná, že je musíme pochopitelně důrazně odmítnout. Pan Kingson by si měl uvědomit, že za výroky, které nelze věrohodně doložit, mu mohou hrozit právní důsledky.“

Stály za úplatkem sázkařské gangy, nebo Češi?

Pokud Kingson mluví pravdu, není jasné, kdo mohl za případným úplatkem stát.

Teoreticky mohl impulz vzejít od českého týmu, který měl tehdy jako manažer pod palcem Vlastimil Košťál.

Je tady ovšem jeden důležitý detail: Kingson říká, že po něm tajemní lidé, jejichž identitu neodhalil, chtěli českou výhru 2:0. To by odkazovalo spíš na sázkařské gangy, které se manipulací zápasu mohly pokusit vydělat peníze na "cinklých" sázkách.

A této teorii by významně nasvědčovala i kniha Declana Hilla z roku 2008. Autor v ní tvrdí, že na MS 2006 byly asijskými sázkařskými mafiemi ovlivněny zápasy Ghana-Itálie (ve skupině), Ghana-Brazílie (v osmifinále) - a také čtvrtfinálový duel Itálie-Ukrajina. Ve všech těchto duelech bylo podle Declana Hilla o konečném výsledku rozhodnuto už před výkopem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy