Ultras Slavie vyzývají svaz: ČR - Španělsko bez diváků!

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 5. 2011 15:04
Slávisté reagují na výtržnosti fanoušků po finále poháru

Praha - Potrestejte se stejně, jako jste potrestali všechny služné příznivce Slavie! Vyvoďte pro sebe stejné důsledky! Tak vyzývají radikální fanoušci pražského klubu Českomoravský fotbalový svaz.

Ten by měl podle jejich názoru pykat za výtržnosti fotbalových rowdies po finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě.

Otevřený dopis předsedovi ČMFS Ivanu Haškovi vyvěsilo sdružení Sešívaní drží spolu na webu slaviaultras.cz.

Čtěte také:
Sigma k pohárové rvačce: Byli to bitkaři, ne naši fans
Jako na Balkáně. Běsnící zvěř dala fotbalu další facku
Fotbal vrací rowdies úder. Dává na ně trestní oznámení

Slávisté požadují, aby svaz sám sobě udělil stejný trest, jaký dostala Slavia po řádění fanoušků při semifinálovém zápase stejné soutěže proti Olomouci.

Tedy pokutu 750 tisíc korun a uzavření stadionů pro diváky na tři soutěžní zápasy české reprezentace zajišťované fotbalovým svazem. Takový trest by se týkal mimo jiné očekávaného duelu kvalifikace o Euro 2012 proti Španělsku.

"My, fanoušci SK Slavia Praha, bychom chtěli reagovat na události, k nimž došlo 25. května 2011 při finále Ondrášovka cupu. Vyzýváme příslušné svazové orgány, konkrétně ředitele oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubase, v jehož kompetenci jsou herní důsledky, a dále disciplinární komisi ČMFS, aby vyvodili z celé záležitosti příslušné důsledky," vyzývají v dopise fanoušci.

Foto: ČTK

Svaz podle nich nezvládl zajištění pořadatelské služby a po rvačkách výtržníků přímo na hřišti utrpělo jméno českého fotbalu.

"Incident, který ničemu nepomohl, vrhl špatné světlo na náš fotbal," objevuje se ve výzvě.

Ultras se pouštějí konkrétně do bezpečnostního manažera ČMFS Martina Syneckého. Ten dle jejich názoru podcenil celou situaci. Po zkušenostech z Edenu prý mohl předpokládat, že k výtržnostem může dojít.

"Výsledek mohla většina fanoušků sledovat v hlavním vysílacím čase v přímém přenosu České televize," pokračují rozezlení slávisté.

Slávisté: Tohle bylo jen pusté násilí

A vysvětlují, v čem je podle nich rozdíl mezi jejich protestem v Edenu a řáděním olomouckých fanoušků v Jihlavě. Disciplinární komise prý nevzala v úvahu situaci, která ve Slavii před incidentem byla a již dlouho vyvolávala hněv fanoušků.

Naopak jihlavská ostuda podle nich byla jen pustým násilím. Měření dvojím metrem pak označují za nespravedlnost.

"Disciplinární komise potrestala všechny slušné fanoušky Slavie bez mrknutí oka. Jak se s touto nespravedlností vyrovnáte? Pokud je vedení ČMFS zrcadlem funkcionářů celého fotbalu, pak díky vám je docela nakřivo," apelují ultras na Ivana Haška.

Podle Matina Syneckého, bezpečnostního manažera ČMFS, ale nelze oba případy diváckého násilí srovnávat.

"Jediným společným jmenovatelem bylo vniknutí diváků na plochu a řádění nějakým způsobem organizované bandy výtržníků. Rozdíl v obou incidentech je ale výrazný. Zatímco na Slavii pravděpodobně věděli, že fanoušci se chystají na hrací plochu demonstrovat, i když nemohl nikdo předpokládat násilnou formu protestu, měli možnost se připravit," uvedl Synecký.

Naopak v Jihlavě šlo, jak Synecký dodal, o spontánní útok, při kterém pořadatelská služba zasahovala v plné síle.

Hlavním rozdílem je podle něj fakt, že utkání v Jihlavě se díky pořadatelské službě dohrálo.

"Ke vniknutí diváků na hrací plochu došlo po ukončení utkání. Po vniknutí byla pořadatelská služba rychle přeskupena, bylo v ní řada úmyslně najatých zkušených pracovníků security, a proto se události podařilo na rozdíl od dění na Slavii dostat po pár minutách pod kontrolu a zajistit program podle plánu. Je ale samozřejmé, že při takto masivním počtu výtržníků bylo nutné požádat o zákrok Policii České republiky, protože absolutní zvládnutí situace bylo nad reálnou možnost pořadatelské služby," dodal Synecký.

 

Právě se děje

Další zprávy