Ukrajinští fanoušci zasypali Wembley protiruskými vlaštovkami, slavila ale Anglie

26. 3. 2023 20:25
Fotbalisté Anglie v kvalifikaci na evropský šampionát porazili na svém hřišti 2:0 Ukrajinu. Island deklasoval 7:0 Lichtenštejnsko.
Vlaštovky, které přistály na fotbalovém trávníku
Vlaštovky, které přistály na fotbalovém trávníku | Foto: Reuters

Dánům nestačily ani dvě branky útočníka Höjlunda, jenž navázal na hattrick ze čtvrtečního debutu proti Finsku (3:1). Dvacetiletý útočník Bergama otevřel skóre ve 20. minutě chytrým lobem a v 36. minutě přidal z dorážky druhou trefu. Höjlund dal ve svých premiérových dvou utkáních v národním týmu pět branek a po prvních zápasech zatím vévodí tabulce střelců kvalifikace.

Kazachstán ale mezi 73. a 89. minutou předvedl velký obrat. Nejprve proměnil penaltu Zajnutdinov a v závěru přidali další góly Tagybergen s Ajmbetovem. Střelec vítězné branky byl v nastavení po druhé žluté kartě vyloučen, skóre už se ale nezměnilo. Oba týmy mají po dvou kolech na kontě tři body.

Anglie po výhře v Itálii zvládla i druhé utkání, a to hlavně díky vydařenému konci první půle. Ve 37. minutě zužitkoval Kane Sakův centr na zadní tyč a v kvalifikaci na Euro skóroval v desátém utkání v řadě. Vzápětí sám Saka zvýšil přesným obstřelem na 2:0. Ukrajinci tak nezvládli soutěžní premiéru pod koučem Rotaněm, jenž během hráčské kariéry působil i v pražské Slavii.

Ve 24. minutě zaházeli ukrajinští fanoušci Wembley papírovými vlaštovkami, na kterých byly texty zesměšňující ruského prezidenta Vladimira Putina či různá protiválečná hesla.

Ve skupině J Island deklasoval 7:0 Lichtenštejnsko. "Čistým" hattrickem mezi 48. a 73. minutou přispěl k prvním bodům svého týmu kapitán Aron Gunnarsson.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina H:

Astana: Kazachstán - Dánsko 3:2 (0:2)

Branky: 73. Zajnutdinov z pen., 86. Tagybergen, 89. Ajmbetov - 21. a 36. Höjlund. ČK. 90.+6 Ajmbetov.

Lublaň: Slovinsko - San Marino 2:0 (0:0)

Skupina J:

Vaduz: Lichtenštejnsko - Island 0:7 (0:2)

Branky: 48., 68. a 73. z pen. A. Gunnarsson, 3. Ólafsson, 38. Haraldsson, 85. Gudjohnsen, 87. Ellertsson.

20:45 Lucembursko - Portugalsko (Lucemburk), Slovensko - Bosna a Hercegovina (Bratislava).

1. Island 2 1 0 1 7:3 3
2. Portugalsko 1 1 0 0 4:0 3
3. Bosna a Hercegovina 1 1 0 0 3:0 3
4. Lucembursko 1 0 1 0 0:0 1
Slovensko 1 0 1 0 0:0 1
6. Lichtenštejnsko 2 0 0 2 0:11 0