12. 5. 2010 23:25
Atlético Madrid - Fulham 2:1 po prodl.
Tomáš Ujfaluši
Tomáš Ujfaluši | Foto: Reuters

Hamburk - Fotbalisté Atlétika Madrid porazili ve finále Evropské ligy Fulham 2:1 po prodloužení a po 48 letech se radují ze zisku trofeje v evropských pohárech.

Životního úspěchu dosáhl v barvách španělského celku bek Tomáš Ujfaluši, který se stal sedmým českým vítězem druhé nejprestižnější klubové soutěže, do loňska známé jako Pohár UEFA.

Středeční finále v Hamburku rozhodl ve 116. minutě svým druhým gólem v zápase Diego Forlán.

"Dát dva góly je jako sen. Bylo to správné načasování," radoval se Forlán, který svůj střelecký účet v soutěži zakončil s šesti zásahy. Lepší byli jen Claudio Pizarro z Brém a Oscar Cardozo z Benfiky Lisabon, kteří skórovali devětkrát.

Atlético nebo Fulham? Boj ve finále EL svede i Ujfaluši
V prodloužení obral Liverpool o finále Forlán

Trenér Fulhamu Roy Hodgson neskrýval zklamání. "Je smutné takhle prohrát. V sezoně jsme odehráli spoustu zápasů, v tom byl ten důvod. V posledních minutách jsme z nedostatku sil zakolísali. Stačilo ještě trošku vydržet a byly penalty..." litoval Hodgson.

Navzdory poměrně silnému dešti se hrál zajímavý fotbal bez dlouhého taktického vyčkávání. Přímočařejší Atlético brzy získalo převahu a v jedenácté minutě už už slavilo. Agüero vysunul Forlána a Schwarzer mohl děkovat dobře postavené levé tyči.

V šestnácté minutě kroutil přímý kop do horního rohu Reyes, ale australský gólman se nenechal zaskočit. Atlético zužitkovalo převahu ve 32. minutě. Po rychlé kombinaci se Simaem napřáhl Agüero a jeho nepovedenou střelu umístil přesně k tyči na hranici ofsajdu stojící spoluhráč Forlán.

Fulham však dokázal z jediné nebezpečné akce v úvodní půli hned za pět minut srovnat. Zamora nejprve prováhal střeleckou pozici, odražený balon ale poslal Gera přesně na Daviese, který propálil De Geu. Madridský tým okamžitě zvýšil tlak. Po obrovském závaru a sérii rohových kopů se v závěru první půle blýskl Schwarzer, který zneškodnil Forlánův pokus.

Rozhodl hrdina Forlán

Po příchodu z kabin ze sebe Fulham definitivně setřásl nervozitu z premiérového finále v evropských pohárech a poprvé výrazněji sevřel Atlético před jeho šestnáctku. Nejblíže ke gólu měl Davies, jehož v 60. minutě po hrubce madridské obrany vychytal De Gea.

Diego Forlán
Diego Forlán | Foto: Reuters

Madridští se postupem času oklepali, do zavřené obrany Fulhamu ale "bušili" marně. Centrovanými míči nemohli vysoké zadáky soupeře zaskočit a když už se dostali do zakončení, pálil Ujfaluši v 78. minutě nad. Duel tak dospěl do prodloužení, ve kterém oběma týmům znatelně docházely síly. Nebezpečnější možnosti mělo Atlético.

Ve 105. minutě obešel Forlán Bairda, ale Salvio ani Agüero balon do sítě nedorazili.

Čtyři minuty před koncem prodloužení se už madridský celek dočkal rozhodující trefy, k níž mu pomohla osvědčená spolupráce útočníků. Agüero našel centrem Forlána a ten druhým gólem v utkání zajistil Atlétiku vítěznou trofej. Hned za střelcem zápasu byl agenturou DPA vyhlášen jako druhý nejlepší hráč španělského týmu Ujfaluši.

Finálové utkání fotbalové Evropské ligy v Hamburku:

Atlético Madrid - Fulham 2:1 (1:1, 1:1) po prodloužení
32. a 116. Forlán - 37. Davies. Rozhodčí: Rizzoli - Copelli, Maggiani (všichni It.). ŽK: Salvio, R. Garcia, Forlán - Hangeland. Diváci: 50.000.

Atlético: De Gea - Ujfaluši, Perea, Dominguez, Antonio Lopéz - Reyes (78. Salvio), Paulo Assuncao, Raul Garcia, Simao (68. Jurado) - Forlán, Agüero (119. Valera).
Fulham: Schwarzer - Baird, Hughes, Hangeland, Konchesky - Duff (84. Nevland), Etuhu, Murphy (118. Greening), Davies - Gera - Zamora (55. Dempsey).