Uhrin: Já a rasista? To Neves si zaslouží trest na 10 zápasů

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
22. 4. 2014 9:01
Nizozemský kouč obvinil svůj protějšek Dušana Uhrina z toho, že rasisticky urazil kapverdského obránce Slavie tmavé pleti Fernanda Nevese.
Dušan Uhrin odmítl, že rasisticky urazil Fernanda Nevese, naopak tvrdí, že za to, co mu řekl obránce Slavie, by si zasloužil desetizápasový trest.
Dušan Uhrin odmítl, že rasisticky urazil Fernanda Nevese, naopak tvrdí, že za to, co mu řekl obránce Slavie, by si zasloužil desetizápasový trest. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hodně vzruchu přinesla slova trenéra fotbalistů pražské Slavie Alexe Pastoora po pondělní dohrávce 25. kola Gambrinus ligy s Viktorií Plzeň (0:2).

Nizozemský kouč obvinil svůj protějšek Dušana Uhrina z toho, že rasisticky urazil kapverdského obránce Slavie tmavé pleti Fernanda Nevese (celý rozhovor si přečtěte ZDE).

To však trenér Viktorie zcela odmítá, naopak tvrdí, že by si za to, co mu Neves řekl, zasloužil od disciplinární komise desetizápasový trest.

"S Nevesem jsem vůbec nic neměl, on měl ale něco se mnou. Musíte se zeptat jeho. Když řeknu to, co mi řekl, tak je to (trest) tak na deset kol. A že mám být potrestaný já? Ne, já mu nic neřekl," uvedl Uhrin po zápase na tiskové konferenci.

"Celkově to zapadalo do obrazu hry. To, že hráči mluví na trenéra hostujícího týmu, by si měla vyřešit Slavia," dodal.

Smejkal: Nevesovi se nedivím

Celá událost se přihodila v 63. minutě, když přímo před lavičkou Plzně došlo ke střetu Nevese se záložníkem hostů Tomášem Hořavou, po níž viděl levý bek Slavie z rukou sudího Proskeho žlutou kartu. A protože to pro něj bylo čtvrté napomenutí v sezoně, vynechá příští zápas na hřišti Bohemians 1905.

Neves možná i proto okamžitě vyjel po Proskem a z očí do očí mu razantně vysvětlil, co si o jeho verdiktu myslí. Poté vystartoval po Uhrinovi, který stál kousek od něj. Mezi oběma muži došlo ke slovnímu kontaktu a oba kohouty od sebe museli odtáhnout rozhodčí a členové realizačního týmu Plzně. 

"Sám nevím, co se přesně stalo. Myslím, že tam Neves fauloval. Rozhodčí to písknul i jako faul. Potom se rozčiloval. Víc se musíte zeptat jeho," popsal situaci Uhrin.

"Nevím, co se tam stalo. Neves je ale horkokrevný, pamatuji si ho už z Ostravy. Zvlášť když se jim teď nedaří, už je to pak taková bezmoc a snažíte se s tím něco dělat," snažil se podpořit svého kouče plzeňský záložník Jan Kovařík.

"Nando je hodně cholerický, ale nedivím se mu. Ve mně to dnes také hodně bouřilo. Sám jsem měl co dělat, abych sudímu něco neřekl. Po zákroku na mě měla třeba být odpískaná jasná penalta. Ale nesmíme se nechat rozhodit, když nebudeme dávat góly, vyhrát nemůžeme," podotkl stoper Slavie Michal Smejkal.

Viktoria: Nařčení se nezakládá na pravdě

Viktoria poté k celé situaci vydala oficiální prohlášení, v němž Pastoorovo tvrzení ostře odsoudila.

"Klub striktně vylučuje jakékoliv použití rasistického projevu ze strany Dušana Uhrina směrem k hráči Slavie Nevesovi. Na Slavii jsme se obrátili s důraznou žádostí o prošetření incidentu, který se nezakládá na pravdě a zcela manipulativním způsobem staví hlavního trenéra do negativního mediálního obrazu."

Také vedení Slavie však hodlá celou záležitost prošetřit a poté zváží další případné kroky.

"Pokud došlo k rasistickým urážkám, obvinění budeme řešit a žádat prošetření. V tunelu při odchodu ze hřiště je spousta emocí, musíme zjistit od hráčů, co se přesně stalo, abychom mohli adekvátně reagovat," řekl novinářům na tiskové konferenci mluvčí Slavie Jiří Vrba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 procent z celkové částky na přímé platby. Návrh už v lednu vyvolal protesty zemědělců. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce získat na podporu malých a středních podniků až tři miliardy korun ročně. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Návrh Strategického plánu společné zemědělské politiky nastavuje pravidla vyplácení dotací na období od roku 2023 do roku 2027. Vláda návrh odeslala Evropské komisi (EK) v lednu a koncem dubna dostala od komise odpověď s připomínkami. Už od ledna návrh na výši redistributivní platby kritizuje hlavně Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, kteří varují před tím, že nastavení dotací povede k dalšímu růstu cen potravin a omezení produkce.

"Postup při schvalování a vypořádání připomínek Evropské komise ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky řešili experti na zemědělství všech stran vládní koalice. V rámci redistributivní platby potvrdili návrh 23 procent na prvních 150 hektarů," řekl Nekula.

Zdroj: ČTK
Další zprávy