Uhrin: I pod Vrbou se může zrodit slavná generace

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 9. 2015 13:02
Experti věří, že postup české fotbalové reprezentace na Euro je jen začátek nové éry.
Pavel Kadeřábek
Pavel Kadeřábek | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Po losu kvalifikace na fotbalové Euro 2016 se mnozí čeští fanoušci i odborníci zhrozili nad náročností skupiny A. Vždyť přes Nizozemsko, Turecko a Island bude náročné zabojovat i o baráž, natož o přímá postupová místa. První dvě země ale nakonec Češi nechali za sebou a zajistili si postup už dva zápasy před koncem kvalifikace.

"Bylo to ovlivněné překvapivým výpadkem Nizozemska. My jsme i díky tomu na podzim všechno vyhráli. I když to někdy bylo se štěstím, ale to jde na pomoc vždycky tomu, kdo o něj bojuje," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér národního týmu ve finále ME 1996 Dušan Uhrin starší.

Bronzový šampion z mistrovství světa ve skupině získal dosud jen deset bodů a reálně hrozí, že se nedostane ani do baráže. "A i když se tam dostane, tak soupeři, kteří se pro baráž rýsují, nejsou vůbec jednoduší, Euro bez Holanďanů je celkem reálné," myslí si Jozef Chovanec, který vedl českou reprezentaci v letech 1998 až 2001.

Nizozemsko doplatilo na rozsáhlou marodku. Hvězdy typu Robbena jde těžko nahradit. "Hiddink tam skončil a zřejmě tam neviděl žádné jiné řešení a to je vždycky zvláštní, když skončí trenér z vlastní vůle," dodává Uhrin.

V tamním tisku se píše o tom, že končí jedna velká nizozemská éra, k čemuž se přiklání i František Straka. "Už nemají takové fotbalové osobnosti, což bylo vidět i na Ajaxu, když hrál proti Jablonci v Evropské lize, období jeho největší slávy je pryč a stejné je to i s reprezentací," říká kouč, který v roce 2009 vedl národní mužstvo ve vítězné bitvě proti Maltě.

Chovanec: Vrba do ligy sáhnout musel

Také on si myslí, že českým hráčům pomohlo zaváhání největšího favorita skupiny. "Domácí zápas s Holandskem byl takový odrazový můstek do dalšího průběhu kvalifikace. Bylo ohromně důležité, že jsme zrovna tenhle zápas vyhráli. Mužstvo poprvé ukázalo opravdovou vnitřní sílu," řekl s tím, že právě týmová síla byla základním kamenem úspěchu.

"Každý je nahraditelný. Nizozemcům se to nepovedlo, nám ano. My to nemáme postavené na hvězdách, ale na kolektivnějším pojetí fotbalu. Což je dobře, protože to nám dává větší šance uspět," připomíná Chovanec to, že i Češi měli zraněné některé opory v čele s Tomášem Rosickým.

Trenér Pavel Vrba zapojil do kvalifikace celkem 27 hráčů, kostru týmu ovšem měl postavenou na hráčích z domácí soutěže. "Ani mu nic jiného nezbývalo. Hráči ze zahraničí nemají vytížení ani výkonnost, takže museli naskočit kluci z ligy a osvědčili se," glosuje dál někdejší trenér Sparty či Slovanu Bratislava.

"Je to lepší, hráči z ligy mají velikou motivaci se dostat na šampionát a prodat se tím někam do ciziny. Je to podobné, jako když jsme my měli na Euru 1996 asi jen čtyři hráče ze zahraničí, jinak také z domácí ligy," vzpomíná Uhrin na slavný šampionát, po kterém se většina účastníků z jeho týmu rozprchla do velkoklubů po celé Evropě.

Straka: Rezervy jsou u stoperů

Sám věří, že by se něco podobného, i když třeba ne v takové míře, mohlo povést i Vrbově partě a vytvořila se tak nová slavná generace připomínající tu s Nedvědem, Poborským a dalšími. "Je tam řada zajímavých hráčů, například Kadeřábek má šanci jednou se dostat do opravdu top klubu. Možná i Krejčí, když si udrží stabilní výkonnost," spekuluje.

Všechno se prý ale bude odvíjet od toho, jak šťastný bude pro české barvy los základní skupiny evropského šampionátu. "I když bude na Euru nově 24 mužstev, tak kvalita tam bude větší než v kvalifikační skupině. Teď už tam budou jiné týmy než třeba Kazachstán, který v tom domácím zápase v poslední půlhodině úplně fyzicky odešel. To se ve Francii nejspíš nestane," uvažuje Uhrin.

Podle expertů je důležité i to, že si Češi zajistili postup s takovým předstihem a zbylá utkání s Tureckem a Nizozemskem už mohou pojmout jako přípravu na šampionát. "Měli by kvalifikaci dohrát na úrovni, aby to zvládli herně i výsledkově, protože ta atmosféra se pak může přenést do Francie," upozorňuje Chovanec.

Navíc je třeba ještě hru vylepšit. Varováním je například deset inkasovaných gólů. "Určitě máme slabiny, musíme zapracovat na obranné fázi, protože tam byly mezery. Bude se muset rozšířit výběr stoperů, ale Pavel Vrba to určitě ví také a zařídí se podle toho," věří Straka.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy