Bundesligu už nehrajte, přejí si Němci. Po Francii nejspíš skončí i italská Serie A

Jiří Škuba ČTK Jiří Škuba, ČTK
29. 4. 2020 12:42
Jako první ukončili svou ligu Nizozemci, v Belgii je to (znovu) na spadnutí. Francouzům dohrání soutěže znemožnilo rozhodnutí vlády, které až do září zastavilo veškeré sportovní akce. Intenzivní diskuze o pokračování Serie A momentálně probíhá v Itálii a podle zákulisních zpráv to vypadá, že se aktuální ročník naplnil i na Apeninském poloostrově.
Bude se ještě v tomto ročníku radovat Robert Lewandowski se spoluhráči z Bayernu při bundesligových zápasech? Většina Němců si přeje, aby už se soutěž nehrála.
Bude se ještě v tomto ročníku radovat Robert Lewandowski se spoluhráči z Bayernu při bundesligových zápasech? Většina Němců si přeje, aby už se soutěž nehrála. | Foto: Reuters

Evropská fotbalová asociace UEFA na začátku vyzvala členské země, aby se pokusily své ligové soutěže dohrát. Byť to vypadá, že nejhorší nápor pandemie onemocnění covid-19 má starý kontinent za sebou, stále častěji zaznívají hlasy o ukončení rozehraných fotbalových ročníků.

Zástupci francouzského fotbalu mají výhodu, otázku pokračování Ligue 1 řešit nemusejí. Rozhodla za ně vláda. "Nebude možné pořádat velké sportovní události, hlavně ty fotbalové, dříve než v září. A to ani bez přítomnosti diváků," uvedl premiér Édouard Philippe.

Konec Serie A nyní intenzivně řeší i v Itálii. Ronaldo a spol. měli k prvním tréninkům původně vyběhnout už příští týden, termín se ale posunul na 18. května. Pokud by se měl ročník stihnout dohrát, musel by začít nejpozději 15. června. "Podle zákulisních zpráv vše směřuje k tomu, že tento ročník skončil," řekl Aktuálně.cz zdroj dobře obeznámený s děním v italském fotbale.

Odhodlání pokračovat zatím deklarují v Německu. Jednotlivé kluby už se postupně vrátily k tréninku a vedení ligy připravilo soubor zdravotních a hygienických opatření, podle nichž by se mohlo hrát. Ve čtvrtek by se tímto tématem měla zabývat vláda.

A právě ta může přípravy na resuscitaci soutěže smést ze stolu. Velká část německé veřejnosti totiž dohrání fotbalové ligy bez diváků neschvaluje. Podle průzkumu společnosti YouGov pro agenturu DPA nepovažuje 46 procent dotázaných plán vedení soutěže dohrát co nejdříve devět zbývajících kol na prázdných stadionech za dobrý, pro se vyslovilo 34 procent.

Ještě větší nesouhlas vyvolalo plánované testování na koronavirus všech účastníků zápasů, na které by bylo potřeba vyčlenit 20 000 testovacích sad. Proti tomuto opatření se staví 58 procent dotázaných, jen 22 procent ho schvaluje.

Vedení bundesligy přitom už několikrát zdůraznilo, že pravidelné kontroly hráčů a členů realizačních týmů by nijak neomezily testování ohrožených skupin obyvatel. Také laboratoře potvrdily, že jejich kapacity by ani s takovým nárůstem nebyly plně vytíženy.

V tuzemsku zatím všechno spěje k dohrání ligového ročníku. Česká republika jednak nebyla díky včasným opatřením na rozdíl od západoevropských zemí pandemií tolik postižena, za druhé se do odhodlání ligové asociace (LFA) o dohrání v "turbo režimu" promítá i ochota prvoligových klubů. A především těch nejsilnějších - Plzně, jež má ještě šanci zaútočit na titul, a Sparty, která je v současné tabulce mimo pohárová umístění (postoj jednotlivých klubů si můžete projít v anketě Aktuálně.cz).

Před dokončením fotbalových soutěží ovšem včera mimo jiné varoval předseda lékařské komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA Michel D'Hooghe. Belgický lékař považuje za bezpečnější odstartovat až nové ročníky koncem srpna nebo začátkem září.

"Není to o penězích, je to otázka života a smrti. Proto žádám všechny, aby byli velmi, velmi opatrní, než zase začnou hrát fotbalové ligy v různých zemích. Momentálně je to hrozná odpovědnost. Svět ještě není na fotbalové soutěže připravený," řekl D’Hooghe v rozhovoru pro britskou televizi Sky Sports.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
Další zprávy