UEFA je mafie, křičí ultras Sparty. Podpora uprchlíků ale byla nápadem klubů

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 10. 2015 14:55
Fanoušci Plzně i Sparty protestují, z každého prodaného lístku jde jedno euro na pomoc uprchlíkům. V Německu naopak převažují solidární reakce a podpora.
Fanoušci pražské Sparty budou ve čtvrtek protestovat proti pomoci uprchlíkům.
Fanoušci pražské Sparty budou ve čtvrtek protestovat proti pomoci uprchlíkům. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Před čtrnácti dny bojkotovali začátek úvodního zápasu Evropské ligy fanoušci Viktorie Plzeň (více zde), ve čtvrtek večer hodlají protestovat i někteří příznivci pražské Sparty.

Ultras letenského klubu oznámili, že nepřijdou na stadion povzbuzovat kvůli tomu, že se evropské kluby (ECA) ve spolupráci s UEFA rozhodly jedním eurem z každé prodané vstupenky na úvodní duely základních skupin Ligy mistrů i Evropské ligy podpořit uprchlíky mířící do Evropy.

"Ztrátu tří bodů dokážeme skousnout, ztrátu Evropy nikoliv," vysvětlili sparťanští fandové na svých webových stránkách, proč se distancují od zápasu svého týmu proti kyperskému APOELu. A evropskou fotbalovou organizaci UEFA označili za mafii.

Politika bez možnosti výběru?

"Důvod je prostý – nechutná politika mafiánské organizace, jež nese název UEFA. Jsme si vědomi, že svojí nepřítomností oslabujeme naše hráče na hřišti, nehodláme však přistupovat na špinavé praktiky organizací ECA a UEFA, které nejprve trestají politiku ve sportu a následně vám ji vnucují bez možnosti výběru," dodali fanoušci.

Nejde sice o oficiální bojkot, přesto ultras ve své výzvě apelovali na všechny aktivní fanoušky, aby nevyvěšovali vlajky a nezdržovali se v oblasti horního sektoru kotle.

Klub o protestu fanoušků věděl dopředu a respektuje ho. "Primárně samozřejmě chceme mít naše fanoušky na stadionu, ale nemůžeme je nutit, aby přišli. Jsme součástí ECA, a tudíž i tohoto projektu, do něhož se zapojují prakticky všechny evropské kluby," řekl serveru Aktuálně.cz ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík.

Řepka: UEFA s tím nemá nic společného

Že návrh na hmotnou pomoc běžencům vzešel z iniciativy samotných klubů, nikoli direktivně od organizace UEFA, potvrdil generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka.

"Je to tak, idea vznikla na posledním zasedání Evropské asociace klubů (ECA), kde se kluby shodly na tom, že jim jsou blízké hodnoty a aktivity, které budou přispívat k řešení situace s problematikou migrace v Evropě," uvedl Řepka pro Aktuálně.cz.

"Dle mých informací je aktivita klubů v tomto směru naprosto dobrovolná. Kluby se dohodly, že na nadcházejícím zasedání ECA vyberou organizace zabývající se tématem migrace a kluby je poté vybranými finančními zdroji přímo podpoří," podotkl funkcionář FAČR k pozdějšímu přerozdělování vybraných peněz.

UEFA nemá podle Řepky s aktivitou evropských klubů nic společného. "I když tyto aktivity morálně podporuje. Fakt, že UEFA nejen smýšlí podobně, ale také tak jedná, dokazuje skutečnost, že již sama rozhodla o své vlastní finanční podpoře ve výši milionů eur, které například umožní dětem z uprchlických rodin věnovat se fotbalu," vysvětlil generální sekretář.

Proti pomoci uprchlíkům se kromě českých fanoušků vyjádřili před čtrnácti dny také například příznivci polského Lechu Poznaň, kteří vyvěsili před utkáním s Belenenses transparent s nápisem "Stop islamizaci". Naopak v Německu, Španělsku či Itálii převažovaly solidární projevy s vlnou migrantů postižených válkou.

S návrhem přišlo portugalské FC Porto

S návrhem na celoevropskou pomoc uprchlíkům přišel portugalský velkoklub FC Porto, který rozeslal otevřený dopis. Kluby napříč Evropou s návrhem souhlasily a podpořil jej také šéf UEFA Michel Platini.

Zástupce pražské Sparty Ondřej Kasík potvrdil, že celá aktivita vyvolává na starém kontinentu protichůdné reakce. "Odráží to nálady v celé společnosti. Jinak naladěné je Německo, jinak země, jako je Česká republika nebo Polsko. My to vnímáme jako záležitost, která přesahuje fotbal jako takový," upozornil Kasík.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy