U soudu je zatím bilance sporů Berbra a Damkové se vzpurnými rozhodčími vyrovnaná. Show ale nekončí

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 10. 2016 6:00
V první instanci zatím soudy uzavřely žaloby podané Berbrem a Damkovou na dva sudí. Tomáš Kovařík tady prohrál, Antonín Kordula se omlouvat nemusí. Odvolání mohou vše posunout.
Dagmar Damková školí fotbalové reprezentanty z pravidel před turnajem Euro 2016
Dagmar Damková školí fotbalové reprezentanty z pravidel před turnajem Euro 2016 | Foto: ČTK

Praha - Český fotbal se stává stále častějším hostem soudních síní. Kromě toho, že ve Strakonicích začal v tomto týdnu proces se sázkařskou mafií, pokračuje na několika frontách i řešení sporu mezi Dagmar Damkovou a Romanem Berbrem na straně jedné – a několika vzpurnými rozhodčími, jež zmíněná dvojice zažalovala, na straně druhé.

Připomeňme, že Dagmar Damková v uplynulých letech působila v roli předsedkyně komise rozhodčích při Fotbalové asociaci ČR. A její životní partner Roman Berbr se jakožto místopředseda FAČR seminářů rozhodčích zúčastňoval.

Několik rozhodčích v čele s Liborem Kovaříkem vystoupilo s kritikou těchto poměrů. Poukazovali na to, že v jejich očích byl skutečným šéfem českých sudích Roman Berbr, přestože k tomu neměl faktickou kompetenci.

Rebelové, kteří už s pískáním skončili, hovořili také o Berbrově údajném arogantním mocenském chování, šikanování některých sudích, zejména těch z Moravy, jimž prý měl nadávat do Asiatů a podobně.

Ze strany Berbra a Damkové následovala série žalob podaných na jejich kritiky. A v tento týden se pracovalo, či ještě bude pracovat, se třemi z nich.

V pondělí Okresní soud v Hodoníně konstatoval, že se bývalý sudí Antonín Kordula žalující dvojici za své výroky omlouvat nemusí.

Jak uvedla ČTK, podle soudu Kordula v médiích vystupoval sám za sebe, jeho vystupování bylo kultivované a nebylo ničím urážející, nešlo o štvavou kampaň. Jak uvedla samosoudkyně Olga Houžvičková, za kritiku bychom měli být rádi, zejména je-li kultivovaná.

Jak doplnila, rétorika Berbra nebyla věcná, ale částečně i mocenská a silová. Rozhodčími mohla být vnímána jako urážející a zasahovala i do oblastí, které mu nepříslušely. Jak uvedla, Berbr chtěl vyvolat dojem, že má na rozhodčí značný vliv.

Jana Gavlasová, právní zástupkyně žalujících, v Hodoníně naznačila, že se spolu se svými klienty patrně odvolá. "Jsem přesvědčená o důvodnosti žaloby, s rozhodnutím a s odůvodněním paní doktorky při vší úctě k soudu vůbec nesouhlasím. Neodpovídá to ani skutkovým zjištěním, ani provedenému dokazování – a už vůbec to neodpovídá judikatuře, o které se zmiňovala."

Pokus o mediaci s Liborem Kovaříkem nevyšel

Ve středu už byla Jana Gavlasová opět v Praze, kde spolu s Romanem Berbrem absolvovala pokus o mediační jednání se soudem přidělenou mediátorkou (vyjednavačkou) a rozhodčím Liborem Kovaříkem. Po něm chtějí Berbr a Damková, která se ze středečního jednání omluvila, omluvu a 800 000 korun odškodnění navrch.

Soud nařídil toto mediační jednání, které však věc nijak neposunulo. "Názory obou stran jsou příliš vzdálené," řekla Markéta Haindlová, právní zástupkyně Libora Kovaříka. Deník Aktuálně.cz se pokusil získat i komentář právního zastoupení druhé strany, ale neuspěl. Tato kauza by se opět měla vrátit na Obvodní soud pro Prahu 6.

Jak Antonín Kordula, tak Libor Kovařík se stále pohybují na úrovni jednání první soudní instance. To už má Tomáš Kovařík dávno za sebou. Tento bývalý ligový asistent rozhodčího u pražského obvodního soudu neuspěl, dostal tam nařízenou omluvu, když soud odmítl vyslechnout jakéhokoli svědka obhajoby.

Právě dnes čeká Tomáše Kovaříka jednání druhé soudní instance, odvolal se totiž k Městskému soudu v Praze.

Hlavní soudní řízení ve věcech Berbr + Damková versus Ladislav Vízek podle informací Aktuálně.cz zatím nebylo nařízeno. Žalující dvojice chce na bývalém reprezentantovi vysoudit omluvu a 100 000 korun.

Další zažalovanou osobou je bývalý rozhodčí Radek Kocián.

Dagmar Damková už české rozhodčí neřídí. Několik týdnů byla členkou nové komise vedené polským expertem Michalem Listkiewiczem, ale před týdnem výkonný výbor FAČR akceptoval její rozhodnutí z komise rozhodčích vystoupit. Damková to zdůvodnila velkou zaneprázdněností v orgánech FIFA a UEFA.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy