U soudu je zatím bilance sporů Berbra a Damkové se vzpurnými rozhodčími vyrovnaná. Show ale nekončí

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 10. 2016 6:00
V první instanci zatím soudy uzavřely žaloby podané Berbrem a Damkovou na dva sudí. Tomáš Kovařík tady prohrál, Antonín Kordula se omlouvat nemusí. Odvolání mohou vše posunout.
Dagmar Damková školí fotbalové reprezentanty z pravidel před turnajem Euro 2016
Dagmar Damková školí fotbalové reprezentanty z pravidel před turnajem Euro 2016 | Foto: ČTK

Praha - Český fotbal se stává stále častějším hostem soudních síní. Kromě toho, že ve Strakonicích začal v tomto týdnu proces se sázkařskou mafií, pokračuje na několika frontách i řešení sporu mezi Dagmar Damkovou a Romanem Berbrem na straně jedné – a několika vzpurnými rozhodčími, jež zmíněná dvojice zažalovala, na straně druhé.

Připomeňme, že Dagmar Damková v uplynulých letech působila v roli předsedkyně komise rozhodčích při Fotbalové asociaci ČR. A její životní partner Roman Berbr se jakožto místopředseda FAČR seminářů rozhodčích zúčastňoval.

Několik rozhodčích v čele s Liborem Kovaříkem vystoupilo s kritikou těchto poměrů. Poukazovali na to, že v jejich očích byl skutečným šéfem českých sudích Roman Berbr, přestože k tomu neměl faktickou kompetenci.

Rebelové, kteří už s pískáním skončili, hovořili také o Berbrově údajném arogantním mocenském chování, šikanování některých sudích, zejména těch z Moravy, jimž prý měl nadávat do Asiatů a podobně.

Ze strany Berbra a Damkové následovala série žalob podaných na jejich kritiky. A v tento týden se pracovalo, či ještě bude pracovat, se třemi z nich.

V pondělí Okresní soud v Hodoníně konstatoval, že se bývalý sudí Antonín Kordula žalující dvojici za své výroky omlouvat nemusí.

Jak uvedla ČTK, podle soudu Kordula v médiích vystupoval sám za sebe, jeho vystupování bylo kultivované a nebylo ničím urážející, nešlo o štvavou kampaň. Jak uvedla samosoudkyně Olga Houžvičková, za kritiku bychom měli být rádi, zejména je-li kultivovaná.

Jak doplnila, rétorika Berbra nebyla věcná, ale částečně i mocenská a silová. Rozhodčími mohla být vnímána jako urážející a zasahovala i do oblastí, které mu nepříslušely. Jak uvedla, Berbr chtěl vyvolat dojem, že má na rozhodčí značný vliv.

Jana Gavlasová, právní zástupkyně žalujících, v Hodoníně naznačila, že se spolu se svými klienty patrně odvolá. "Jsem přesvědčená o důvodnosti žaloby, s rozhodnutím a s odůvodněním paní doktorky při vší úctě k soudu vůbec nesouhlasím. Neodpovídá to ani skutkovým zjištěním, ani provedenému dokazování – a už vůbec to neodpovídá judikatuře, o které se zmiňovala."

Pokus o mediaci s Liborem Kovaříkem nevyšel

Ve středu už byla Jana Gavlasová opět v Praze, kde spolu s Romanem Berbrem absolvovala pokus o mediační jednání se soudem přidělenou mediátorkou (vyjednavačkou) a rozhodčím Liborem Kovaříkem. Po něm chtějí Berbr a Damková, která se ze středečního jednání omluvila, omluvu a 800 000 korun odškodnění navrch.

Soud nařídil toto mediační jednání, které však věc nijak neposunulo. "Názory obou stran jsou příliš vzdálené," řekla Markéta Haindlová, právní zástupkyně Libora Kovaříka. Deník Aktuálně.cz se pokusil získat i komentář právního zastoupení druhé strany, ale neuspěl. Tato kauza by se opět měla vrátit na Obvodní soud pro Prahu 6.

Jak Antonín Kordula, tak Libor Kovařík se stále pohybují na úrovni jednání první soudní instance. To už má Tomáš Kovařík dávno za sebou. Tento bývalý ligový asistent rozhodčího u pražského obvodního soudu neuspěl, dostal tam nařízenou omluvu, když soud odmítl vyslechnout jakéhokoli svědka obhajoby.

Právě dnes čeká Tomáše Kovaříka jednání druhé soudní instance, odvolal se totiž k Městskému soudu v Praze.

Hlavní soudní řízení ve věcech Berbr + Damková versus Ladislav Vízek podle informací Aktuálně.cz zatím nebylo nařízeno. Žalující dvojice chce na bývalém reprezentantovi vysoudit omluvu a 100 000 korun.

Další zažalovanou osobou je bývalý rozhodčí Radek Kocián.

Dagmar Damková už české rozhodčí neřídí. Několik týdnů byla členkou nové komise vedené polským expertem Michalem Listkiewiczem, ale před týdnem výkonný výbor FAČR akceptoval její rozhodnutí z komise rozhodčích vystoupit. Damková to zdůvodnila velkou zaneprázdněností v orgánech FIFA a UEFA.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Tourmalet musela Vuelta oželet, nově vede Carapaz

Šestou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Španěl Ion Izagirre ze stáje Astana. Obhájce prvenství Primož Roglič ze Slovinska přišel o červený trikot lídra, v němž byl po celý dosavadní průběh závodu. Nově vede Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Zdeněk Štybar dojel 110., Jan Hirt 128., oba s mankem více než 17 minut.

Poté co museli organizátoři zaimprovizovat, když bylo Vueltě kvůli opatřením spojeným s koronavirovou krizí zapovězeno vstoupit na území Francie, končila šestá, přes 146 kilometrů dlouhá horská etapa v pyrenejském lyžařském středisku Aramón Formigal. Přestože nebylo k vidění obávané stoupání na Tourmalet, nabídl závěr dramatický dojezd.

Patnáctikilometrové stoupání do cíle znepříjemňovaly závodníkům nevlídné klimatické podmínky. Vedle dešťových kapek se musel navíc dosavadní lídr Roglič vypořádat s technickými problémy, a jak se následně ukázalo, dotáhnout se zpátky do skupinky s favority ho stálo až příliš mnoho sil. Celkově je nyní až čtvrtý s půlminutovým mankem na Carapaze.

Jednatřicetiletý Izagirre se ve vedoucí skupině zhruba tři kilometry před cílem zvedl ze sedla a ujel všem soupeřům. Nakonec slavil s náskokem 25 sekund před Kanaďanem Michaelem Woodsem a Portugalcem Ruiem Costou. Podařilo se mu tím zkompletovat etapové vavříny na všech třech Grand Tours. V roce 2012 vyhrál na Giru d'Italia, před čtyřmi lety dosáhl dílčího úspěchu i na Tour de France.

"Je skvělé dosáhnout výhry na všech třech třítýdenních etapových závodech. Myslel jsem na to během závodu. Nechal jsem tam všechno i s vědomím toho, že zítra nás čeká volný den," prohlásil Izagirre.

Cyklistický závod Vuelta - 6. etapa (Biescas - Aramón Formigal, 146,4 km):

1. I. Izagirre (Šp./Astana) 3:41:00, 2. Woods (Kan./EF Pro Cycling), 3. Costa (Portug./SAE Team Emirates) oba -25, 4. Power (Austr./Sunweb), 5. Valgren (Dán./NTT), 6. Martin (Fr./Cofidis) všichni -27, 7. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step) -38, 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -48, 9. G. Izagirre (Šp./Astana) -53, 10. Henao (Kol./SAE Team Emirates) -55, …110. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step), 128. Hirt (ČR/CCC) oba -17:11.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 24:34:39, 2. Carthy -18, 3. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) -20, 4. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -30, 5. Mas (Šp./Movistar) -1:07, 6. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -1:30, 7. Soler (Šp./Movistar) -1:42, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -2:02, 9. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -2:46, 10. Valverde (Šp./Movistar) -3:00, …59. Hirt -42:27, 116. Štybar -1:08:47.

před 32 minutami

Britská policie řeší tanker v Lamanšském průlivu. Mohl být unesený

Britská policie a pobřežní stráž zasahují kvůli incidentu na ropném tankeru, který se nachází v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Příčina policejní akce zatím není jasná, informují tiskové agentury. Podle nepotvrzených zpráv britských médií se někdo pokusil tanker unést.

"Víme o incidentu na palubě plavidla, které se nachází jižně od ostrova Wight, a zabýváme se jím," uvedla policie hrabství Hampshire. Stanice Sky News s odvoláním na zástupce místní správy na ostrově Wight uvedla, že se zásahu bude nejspíš účastnit i protiteroristická jednotka britského námořnictva.

K lodi, která se plaví pod libyjskou vlajkou, vyrazila plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Agentura DPA uvedla, že bezpečnostní složky uzavřely pro námořní plavbu rozsáhlou oblast kolem plavidla.

Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle agentury AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne. Během dne se ale přestal hlásit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy