U Nigérie končí po vyřazení trenér i kapitán

Sport ČTK Sport, ČTK
1. 7. 2014 8:27
U nigerijské reprezentace končí po vyřazení v osmifinále MS trenér Keshi i kapitán Yobo.
Nigérie byla Francii v osmifinále rovnocenným soupeřem, o to víc ji vyřazení mrzelo
Nigérie byla Francii v osmifinále rovnocenným soupeřem, o to víc ji vyřazení mrzelo | Foto: Reuters

Porto Alegre - Jen pár hodin po vyřazení v osmifinále mistrovství světa s Francií oznámil trenér nigerijských fotbalistů Stephen Keshi svou rezignaci. Nyní chce být s rodinou a hledat novou výzvu. Tou by mohlo být angažmá u reprezentace Jihoafrické republiky, se kterou je spojován.

"Přátelé, bylo to krásné období a užíval jsem si každý moment, jelikož pro mě byla čest trénovat Superorly. Přesto nastal čas zvednout plachty," napsal Keshi na svém Twitteru. "Je čas vrátit se k rodině a čelit novým výzvám," dodal bývalý kapitán nigerijské reprezentace z roku 1994.

Dvaapadesátiletý trenér převzal Nigérii v roce 2011 v době, kdy se jí vůbec nedařilo a po krachu na MS 2010 byla reprezentace v rozvráceném stavu. Keshimu se však povedlo dát tým znovu dohromady a v lednu 2013 dovedl Nigérii k triumfu na africkém šampionátu. Následně hodlal ve funkci skončit, ale vedení svazu ho přemluvilo, aby u týmu zůstal.

Končí i kapitán

S nigerijskou reprezentací se loučí také její kapitán Joseph Yobo. Nejen že v posledním zápase za národní tým zažil porážku 0:2 s Francií a vyřazení v osmifinále mistrovství světa, navíc se pod neúspěch podepsal vlastním gólem.

Třiatřicetiletý stoper, který patří k největším osobnostem nigerijského fotbalu posledních let, toužil oslavit 100. start za reprezentaci historickým postupem do čtvrtfinále MS a nebyl od toho daleko. Jenže v 80. minutě rozhodl o postupu Francie Paul Pogba. V nastavení pak Yobo bránil Antoina Griezmanna, který netrefil míč a Yobo ho nechtěně tečoval do sítě. Postaral se tak už o šestý vlastní gól šampionátu. Po zápase oznámil konec reprezentační kariéry.

"Určitě jsem se chtěl loučit jinak než takhle hořce. Ale už nastal čas. Byla to dlouhá cesta. Teď mě potřebuje moje rodina," prohlásil Yobo, který strávil v reprezentaci 13 let a jako první hráč Nigérie pokořil hranici sta startů.

Nyní se hodlá soustředit na klubovou kariéru, během které prošel Marseille, Evertonem, Norwichem a Fenerbahce, kterému nadále patří. V reprezentaci ho nahradí Kenneth Omeruo a Godfrey Oboabona.

"To je kvalitní náhrada. Stále se zlepšují. Omeruo si tu vedl velmi dobře. Oboabona se sice zranil, ale už dříve ukázal, že je také dobrý. A oba budou ještě lepší, až získají více zkušeností. Už přišla doba, aby na sebe vzali odpovědnost a byli lídry," dodal Yobo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy