Turci se Vaňka nechtějí vzdát. Plzeň bude muset zabojovat

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 4. 2014 5:00
Kayserispor pravděpodobně sestoupí z turecké ligy. Hrozí, že reprezentant Ondřej Vaněk bude muset zůstat
Ondřej Vaněk ještě v jabloneckém dresu, v souboji se sparťanem Váchou
Ondřej Vaněk ještě v jabloneckém dresu, v souboji se sparťanem Váchou | Foto: CPA

Kayseri - Plnou parou se směrem do druholigového sestupového chřtánu řítí v Turecku klub Kayserispor, ve kterém působí i český reprezentant Ondřej Vaněk.

Z posledních čtyř zápasů urval klub jediný bod, v tabulce je poslední a sedmibodová díra za záchranářskou linií se tři kola před koncem jeví jako neschůdná.

Zákulisní zdroje se netají tím, že o Vaňka má silný zájem Viktoria Plzeň. Jenže nebude to lehká práce.

"Mluvil jsem s generálním manažerem Kayserisporu, ještě o ligu bojují, ale říkal mi, že i v případě sestupu budou s Ondřejem počítat. Navzdory tomu, že ve druhé lize smějí v zápasech hrávat jen tři cizinci, což je poloviční počet oproti Süper Lig," vysvětluje Josef Vejmelka, který Vaňka zastupuje jako agent.

"Žádnou klauzuli o tom, že by byl Ondra v případě sestupu automaticky volný, ve smlouvě rozhodně nemá," dodává Vejmelka. "Platný kontrakt tam má ještě na další tři roky."

Do Turecka šel místo Koláře

Podle informací Aktuálně.cz sice Vaněk figuruje na plzeňském seznamu možných posil, žádná konkrétní jednání s Turky ale ještě nikdo z Viktorie nevedl.

"Turci za Vaňka Jablonci zaplatili slušné peníze, takže pokud by někdo chtěl, aby ho teď uvolnili, musel by ho od nich normálně koupit. Možná by šlo domluvit nějaké hostování, ale to opravdu předbíháme," říká Vejmelka.

Vaněk v zimě přestupoval z Jablonce do Kayserisporu za sumu převyšující 30 milionů korun. Zaskočil za Daniela Koláře, kterého měli Turci na seznamu posil jako číslo 1, ale plzeňský hráč se rozhodl jejich nabídky nevyužít. Tak si na záchranářské práce odvezli Vaňka.

Ten zatím za Kayserispor nastoupil k 11 utkáním, žádnou branku nevstřelil. Třiadvacetiletému záložníkovi s šesti reprezentačními starty teď akutně hrozí sezona ve druhé turecké lize.

V ní mimochodem hrává další Vejmelkův klient, bývalý slávista Petr Janda, který obléká dres Denizlisporu. Soutěž už si vyzkoušel i Jan Rajnoch, nyní hráč Liberce, který hrával II. tureckou ligu za Adanaspor.

S Hubníkem se nepočítá. Co Rybalka?

V Plzni se každopádně žádný velký personální průvan v létě nechystá. Profesionální smlouva končí Romanu Hubníkovi, amatérská Janu Rezkovi, ani v jednom případě se podle informací Aktuálně.cz nepočítá s tím, že by se spolupráce prodlužovala.

Žádné další významnější odchody ale v plánu nejsou, klub se chce posílit zejména na pozici levého záložníka. Doprava by se měl vrátit František Rajtoral, který se v Hannoveru nechytil, z posledních deseti bundesligových zápasů naskočil jedinkrát.

Plzni, ale i Spartě se pořád líbí liberecký záložník Sergej Rybalka, jemuž v létě vyprší hostování z Dynama Kyjev. Zájem je o něj ovšem i v ruské lize.

 

Právě se děje

Další zprávy