Turci a Chorvati jedou na Euro, Nory mrzela porážka v Itálii

13. 10. 2015 23:12
Fotbalisté Turecka a Chorvatska si v dnešních kvalifikačních zápasech vybojovali poslední dvě volná míst místa na Euro 2016. Oba týmy si účast na bojích evropské elity zajistily shodně výhrou 1:0.
Turečtí fanoušci mohou slavit postup na Euro.
Turečtí fanoušci mohou slavit postup na Euro. | Foto: Reuters

Praha - Posledními přímými postupujícími na mistrovství Evropy se stali fotbalisté Turecka a Chorvatska.

První jmenovaní díky gólu v 89. minutě porazili Island 1:0 a k prvnímu místu v tabulce třetích týmů jim zároveň pomohla výhra Kazachstánu stejným poměrem v Lotyšsku. Chorvatsko vyhrálo na Maltě také 1:0 a odsunulo na třetí místo skupiny H Norsko, které v Římě podlehlo Itálii 1:2. Listopadovou baráž si kromě skandinávského celku zahrají také Maďarsko a Bosna a Hercegovina.

Turci se strachovali až do závěru

Turecko mělo proti Islandu více ze hry, o těsném vítězství rozhodlo ale až v závěru, když Inan z přímého kopu zavěsil přesně k pravé tyči. Brankář Kristinsson, který nahradil zraněnou jedničku Halldórssona, si sice na míč sáhl, vytěsnit jej mimo bránu ale nedokázal. Island skončil na druhém místě skupiny A o dva body za českou reprezentací.

Ani samotné vítězství nad Islandem by Turecku k přímému postupu nestačilo. Kazachstán ale zásluhou branky Kuata z 65. minuty vyhrál na hřišti Lotyšska a posunul se před svého soupeře na předposlední místo. Právě s Kazachstánem Turecko dvakrát v kvalifikaci zvítězilo, díky čemuž se dostalo do čela tabulky třetích týmů o bod před Maďarsko.

"Celá země potřebovala toto vítězství. Jsme pyšní, že takového úspěchu dosáhla tak mladá sestava. Jsme velmi rádi, že jsme poskytli našim lidem nějaké štěstí, možná i na pár hodin," konstatoval turecký trenér Fatih Terim a připomněl sobotní bombové útoky v Ankaře, které zabily téměř sto lidí.

"Prožili jsme špatný start kvalifikace, avšak věřili jsme, bojovali jsme a uspěli jsme. Jsme rádi, že jsme nezklamali lidi, kteří nad námi nikdy nezlomili hůl," konstatoval turecký kapitán Arda Turan.

Wales první místo neuchvátil

Ve skupině B měly zajištěný postup Belgie a Wales, které na dálku pouze bojovaly o první místo. V čele zůstali Belgičané, kteří porazili Izrael 3:1. Walesu tak nepomohly ani trefy Ramseyho a Balea v duelu s Andorrou.

V boji o třetí místo uspěla Bosna a Hercegovina, která zvítězila na Kypru 3:2. Dvěma góly k tomu přispěl záložník La Coruni Medunjanin, rozhodující branku vstřelil v 67. minutě Djurič.

Norům vedení nestačilo

Norsku v prvním poločase stačila jediná střela k otevření skóre v Itálii. V 23. minutě se o ni postaral záložník Norwiche Tettey. Domácí ale navýšili tlak a výsledek v druhém dějství otočili. Nejprve se poprvé v kvalifikaci trefil Florenzi, na nějž navázal o chvíli později Pellé.

Norové tak budou muset bojovat o druhou účast na evropském šampionátu v baráži, neboť na druhé místo skupiny H se posunulo Chorvatsko. O těsnou výhru na Maltě se zasloužil Perišič, jenž se na hranici vápna dostal k odraženému míči a s přispěním teče domácího obránce rozhodl. Záložník Interu Milán se trefil i v sobotním duelu s Bulharskem (3:0).

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina A:

Amsterodam: Nizozemsko - ČR 2:3 (0:2)

Více čtěte ZDE

Riga: Lotyšsko - Kazachstán 0:1 (0:0)

Branka: 65. Kuat. Rozhodčí: McLean (Skot.).

Lotyšsko: Vanins - Gabovs, Dubra, Gorkšs, Maksimenko - Cauna (72. E. Višnakovs), Laizans, Zjuzins (83. Ikaunieks), A. Višnakovs (57. Karašausks) - Rakels, Šabala. Trenér: Pahars.

Kazachstán: Pokatilov - Engel, Malyj, Logviněnko, Šomko - Dosmagambetov (68. Konysbajev), Kuat, Smakov, Sujumbajev - Chižničenko (90. Ščetkin), Nuserbajev (82. Gurman). Trenér: Krasnožan.

Konya: Turecko - Island 1:0 (0:0)

Branka: 89. Inan. Rozhodčí: Rocchi (It.). ČK: 78. Töre (Tur.).

Turecko: Babacan - Özbayrakli, Aziz, Balta, Erkin - Inan - Sen (75. Bulut), Tufan, Özyakup (62. Töre), Turan - Calhanoglu (72. Tosun). Trenér: Terim.

Island: Kristinsson - A. Skúlason, Árnason, R. Sigurdsson, Sävarsson - B. Bjarnason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Gudmundsson - Bödvarsson (82. Kjartansson), Sigthórsson (88. Finnbogason). Trenér: Lagerbäck.

Brusel: Belgie - Izrael 3:1 (0:0)

Branky: 64. Mertens, 78. De Bruyne, 84. Hazard - 88. Hemed. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).

Cardiff: Wales - Andorra 2:0 (0:0)

Branky: 50. Ramsey, 86. Bale. Rozhodčí: Blom (Niz.).

Nikósie: Kypr - Bosna a Hercegovina 2:3 (2:2)

Branky: 32. Charalambidis, 41. Mitidis - 13. a 44. Medunjanin, 67. Djurič. Rozhodčí: Taylor (Angl.).

Ta'Qali: Malta - Chorvatsko 0:1 (0:1)

Branka: 25. Perišič. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Sofia: Bulharsko - Ázerbájdžán 2:0 (1:0)

Branky: 20. Alexandrov, 56. Rangelov. Rozhodčí: Bognar (Maď.).

Řím: Itálie - Norsko 2:1 (0:1)

Branky: 73. Florenzi, 82. Pellé - 23. Tettey. Rozhodčí: Brych (Něm.).

1. Itálie 10 7 3 0 16:7 24
2. Chorvatsko 10 6 3 1 20:5 20
3. Norsko 10 6 1 3 13:10 19
4. Bulharsko 10 3 2 5 9:12 11
5. Ázerbájdžán 10 1 3 6 7:18 6
6. Malta 10 0 2 8 3:16 2

Poznámka: Chorvatsku UEFA odebrala bod za incident s hákovým křížem na trávníku při utkání s Itálií.