Trnava senzačně porazila Anderlecht. Budoucí soupeři českých týmů brali jen bod

20. 9. 2018 23:26
Zenit Petrohrad ve slávistické skupině remizoval 1:1 v Kodani. Dynamo Kyjev zase s Astanou, Jablonec je tak ve skupině K poslední.
Radost fotbalistů Trnavy
Radost fotbalistů Trnavy | Foto: Reuters

Kyjev/Kodaň - Fotbalisté Dynama Kyjev vstoupili do "jablonecké" skupiny K Evropské ligy domácí remízou 2:2 s Astanou. Hosté vybojovali bod až gólem z páté minuty nastavení. Zenit Petrohrad na úvod skupiny C, kde hraje i pražská Slavia, remizoval v Kodani 1:1. Reprezentační brankář Tomáš Vaclík pomohl Seville k vítězství 5:1 nad Lutychem. Trnava s českým trenérem Radoslavem Látalem se doma blýskla výhrou 1:0 nad Anderlechtem Brusel.

Dynamu zajistil v 11. minutě vedení Cygankov umístěnou střelou. Aničič sice za deset minut hlavou srovnal, ale v nastavení první půle vrátil domácím náskok Garmaš po chybě brankáře Astany Eriče. Přemožitelé Slavie z předkola Ligy mistrů však pojistku nepřidali a střídající Murtazajev těsně před koncem rozhodl gólovou hlavičkou o dělbě bodů. Ukrajinský tým se za dva týdny představí v Jablonci, který prohrál v Rennes 1:2.

V Kodani vstřelil první gól ve 44. minutě Slovák Mak, jenž na hranici ofsajdu využil Driussiho přihrávku. Domácí bez zraněného českého stopera Lüftnera ztrátu dotáhli, když se v 63. minutě trefil Sotiriu po Fischerově akci. Petrohradské mužstvo v příštím kole přivítá Slavii, která v Edenu zdolala Bordeaux 1:0.

V Seville otevřel skóre v osmé minutě Banega. Za půl hodiny Vaclíka po rohu zblízka překonal Djenepo, ale Vázquez ještě před pauzou vrátil favoritovi vedení a ve 49. minutě zvýšil Ben Yedder. Francouzský útočník znovu skóroval v 70. minutě, druhý gól si poté připsal také Argentinec Banega, jenž dokonal debakl Standardu z penalty.

Trnavě zajistil cenné vítězství nad Anderlechtem v 79. minutě hlavou Oravec. Předtím slovenského debutanta ve skupině zachránila branková konstrukce. Za domácí nastoupili i záložník Rada a slovenský útočník Bakoš hostující z Plzně. Další český středopolař Kulhánek, kterého Trnavě půjčila Sparta, naskočil do hry v 52. minutě.

Arsenal doma porazil Poltavu 4:2. V brance "Kanonýrů" si odbyla premiéru letní posila Leno. Petr Čech, jenž zatím odchytal všechny ligové zápasy v sezoně, dostal volno a nebyl ani na lavičce. Dvakrát skóroval Aubameyang, po gólu dali Welbeck a střídající Özil. Porážku ukrajinského týmu zmírnili Česnakov a Šarpar.

Roli favorita splnila také Chelsea a v Soluni zdolala PAOK 1:0. O nejtěsnějším triumfu londýnského celku, který bez ztráty bodu vede anglickou ligu, rozhodl už v sedmé minutě Willian.

AC Milán v Lucembursku porazil debutanta v Evropské lize Dudelange 1:0 brankou Higuaína z 59. minuty.

1. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

AEK Larnaka - FC Curych 0:1 (0:0)

Branka: 61. Kololli z pen. ČK: 84. Modou (Curych).

Ludogorec Razgrad - Leverkusen 2:3 (2:1)

Branky: 8. Keserü, 31. Marcelinho - 38. a 69. Havertz, 63. Kiese Thelin.

1. Leverkusen 1 1 0 0 3:2 3
2. FC Curych 1 1 0 0 1:0 3
3. Ludogorec Razgrad 1 0 0 1 2:3 0
4. AEK Larnaka 1 0 0 1 0:1 0

Skupina B:

Celtic Glasgow - Rosenborg Trondheim 1:0 (0:0)

Branka: 87. Griffiths.

Lipsko - Salcburk 2:3 (0:2)

Branky: 70. Laimer, 82. Poulsen - 20. Dabbur, 22. Haidara, 89. Gulbrandsen.

Branky: 63. Sotiriu - 44. Mak.

Kodaň: Joronen - Ankersen, Vavro, Bjelland, Boilesen - Skov, Zeca, Thomsen (61. Falk), Fischer (90.+3 Papagiannopulos) - Sotiriu (77. Greguš), N'Doye. Trenér: Solbakken.

Petrohrad: Luněv - Smolnikov, Neto, Ivanovič, Aňukov - Paredes, Kuzjajev (89. Zabolotnij) - Mak (58. Marchisio), Jerochin, Driussi (79. Šatov) - Dzjuba. Trenér: Semak.

Slavia Praha - Girondins Bordeaux 1:0 (1:0).

1. Slavia Praha 1 1 0 0 1:0 3
2. FC Kodaň 1 0 1 0 1:1 1
Zenit Petrohrad 1 0 1 0 1:1 1
4. Bordeaux 1 0 0 1 0:1 0

Skupina D:

Dinamo Záhřeb - Fenerbahce Istanbul 4:1 (2:0)

Branky: 27. a 57. Hajrovic, 16. Šunjič, 60. Olmo - 47. Neustädter.

Arsenal - Poltava 4:2 (1:0)

Branky: 32. a 56. Aubameyang, 48. Welbeck, 74. Özil - 77. Česnakov, 90.+4 Šarpar.

Rapid Vídeň - Spartak Moskva 2:0 (0:0)

Branka: 50. vlastní Timofejev, 68. Murg.

Villarreal - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)

Branky: 1. Bacca, 69. Moreno - 67. Arfield, 76. Lafferty.

1. Rapid Vídeň 1 1 0 0 2:0 3
2. Glasgow Rangers 1 0 1 0 2:2 1
Villarreal 1 0 1 0 2:2 1
4. Spartak Moskva 1 0 0 1 0:2 0

Skupina H:

Lazio Řím - Apollon Limassol 2:1 (1:0)

Branky: 14. Alberto, 84. Immobile z pen. - 88. Zelaya.

Olympique Marseille - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:0)

Branky: 3. Ocampos - 52. Torro, 89. Jovič. ČK: 59. Willems (Frankfurt).

1. Eintracht Frankfurt 1 1 0 0 2:1 3
Lazio Řím 1 1 0 0 2:1 3
3. Limassol 1 0 0 1 1:2 0
Marseille 1 0 0 1 1:2 0

Skupina I:

Besiktas Istanbul - Sarpsborg 3:1 (0:0)

Branky: 51. Babel, 69. Roco, 82. Lens - 90.+4 Zachariassen.

FC Sevilla - Standard Lutych 5:1 (2:1)

Branky: 8. a 74. z pen. Banega, 49. a 70. Ben Yedder, 41. Vázquez - 39. Djenepo.

1. FC Sevilla 1 1 0 0 5:1 3
2. Krasnodar 1 1 0 0 1:0 3
3. Akhisar 1 0 0 1 0:1 0
4. Standard Lutych 1 0 0 1 1:5 0