9. 8. 2015 19:55
Fotbalisté Viktorie Plzeň už třikrát nevyhráli, tentokrát remizovali se Slováckem.
Michal Ďuriš a spol. se musí spokojit jen s bodem
Michal Ďuriš a spol. se musí spokojit jen s bodem | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Rozhodně nejsou ve formě. Plzeňští Viktoriáni se na začátku sezony zasekli a po krachu v Lize mistrů jen remizovali v 3. kole Synot ligy se Slováckem 2:2. Hosté přitom od 53. minuty hráli o deseti. Celkem už svěřenci Miroslava Koubka čekají tři zápasy na výhru.

Fotbalisté Sparty ukončili ve třetím kole první ligy neporazitelnost nováčka ze Zlína. Dnes na pražské Letné vyhráli 3:0 a v neúplné tabulce se posunuli na první místo.

Plzeň chtěla odčinit nevydařenou odvetu 3. předkola Ligy mistrů s Maccabi Tel Aviv a v útoku byla výrazně aktivnější než v předchozích zápasech. Zejména se domácí mnohem častěji pokoušeli o střelbu z dálky. Ta přinesla i úvodní gól ve 21. minutě, když po standardní situaci hosté vyhlavičkovali míč za vápno, kde se do něj z voleje opřel Hořava levačkou a tvrdou ránou z 25 metrů do šibenice nedal brankáři Hečovi šanci.

Velmi dobré utkání hrála i letní posila Kopic, která se už ve 4. minutě hnala do velké šance, ale brankář Heča jeho ránu na bližší tyč stihl vykopnout. Slovácko se dostávalo do nebezpečnějších pozic jen po brejcích po plzeňských standardkách. Výrazněji se neprosazoval ani Došek, se kterým si věděl rady i mladý stoper Baránek, náhradník za zraněného Hubníka.

V závěru poločasu si Plzeň vytvořil tlak sérií standardních situací a odstřelovala Heču z dálky. Nejprve ho vyzkoušel tvrdou střelou Kolář, následně nebezpečnou ránou Limberského zastavil jeden z obránců a neudeřilo se ani napotřetí, když Vaněk svou ránu opřel jen o tyč. Gólová dorážka Koláře nemohla platit pro ofsajd.

Plzni nepomohla ani přesilovka

Domácí to mrzelo o to více, že v nastavení se Slovácko dostalo k přímému kopu, po dlouhém pasu sice brankář Kozáčik zasáhl, ale nevěděl, kde má míč a do té doby dobře hlídaný Došek v pádu poslal míč do branky.

V úvodu druhé půle se ocitl sám před Hečou Kovařík, gólman Slovácka mu však rychlým vyběhnutím dobře zmenšil střelecký úhel. V 52. minutě poslal Rajtoral dlouhý pas do otevřené obrany na Koláře, který mohl jít sám na branku, ale zastavil ho skluz Hofmanna. Následovala červená karta a přímý kop, ze kterého však Kovařík branku netrefil.

Plzeň uzamkla oslabené Slovácko v jeho vápně, ale hostující obrana v čele s výborným Hečou odolávala. Místo toho znovu udeřilo na druhé straně. Po ojedinělé akci se z dálky opřel do míče střídající Daníček a Kozáčik se natahoval marně.

Domácím se však povedlo rychle vyrovnat, když se po rohu prosadil střídající Ďuriš. Viktoria měla velký tlak, ale znovu se potýkala s koncovkou. Navíc Slovácko v závěru zahrálo dobře takticky a cennou remízu udrželo.

Sparta kopala dvě penalty

Sparta začala aktivně a už ve čtvrté minutě střílel zblízka Fatai, ale brankář Dostál reflexivně vyrazil. Vzápětí už ale domácí uspěli, protože Hájek fauloval pronikajícího Dočkala a domácí záložník se z nařízené penalty nemýlil. Zlín tak inkasoval vůbec poprvé v sezoně.

Domácí pokračovali v náporu a ve dvacáté minutě trefil Frýdek místo odkryté branky ležícího Fataie. Nigerijský útočník šel pak sám na Dostála, ale ani nadvakrát ho nepřekonal. Povedlo se to až v nastavení opět Dočkalovi, který proměnil i druhý pokutový kop, tentokrát nařízený po souboji Poznara s Hušbauerem. Pro Dočkala šlo o třetí gól v sezoně.

Po přestávce Zlín otevřel hru a dostal se i do zakončení, ale Sparta byla nebezpečnější. Fatai zblízka opět z dobré pozice neprostřelil Dostála a hostující gólman poté včasným vyběhnutím sebral Dočkalovi možnost završit hattrick.

Oboustranně útočný fotbal pokračoval a po hodině hry přišla první velká možnost Zlína, jenže Hájek poslal míč hlavou jen do břevna. Na druhé straně podobně dopadl Vácha, který se dokázal uvolnit, ale ranou z vápna zamířil do tyče. V 74. minutě mohl snížit Poznar, když ale po signálu těsně minul, udeřilo na opačné straně. O třetí gól Sparty se postaral Lafata a nejlepší střelec v historii ligy zaznamenal 160. branku.

Zlín tak po výhrách 1:0 v předchozích dvou kolech poprvé nebodoval. Sparta naopak ještě neprohrála a v tabulce je první o bod před dnešním soupeřem, Brnem a Příbramí.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

3. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 2:2 (1:1)

Branky: 21. Hořava, 75. Ďuriš - 45.+2 Došek, 73. Daníček. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Kříž. ŽK: Valenta, Heča (oba Slovácko). ČK: 53. Hofmann (Slovácko). Diváci: 10.126.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Vaněk, Hořava (73. Ďuriš) - Kopic, D. Kolář, Kovařík (55. Vůch) - Holenda. Trenér: M. Koubek.

Slovácko: Heča - Chvátal, Hofmann, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Hlúpik (57. Rada), Valenta (90.+1 Prajza), Havlík, Diviš (70. Daníček) - Došek. Trenér: Habanec.

Sparta Praha - Fastav Zlín 3:0 (2:0)

Branky: 6. a 45.+1 obě z pen. Dočkal, 76. Lafata. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, J. Paták. ŽK: Frýdek, Mareček, Konaté, Costa, Vácha - Hájek, Kopečný, Jugas. Diváci: 7960.

Sparta: Bičík - Mareček, Costa, Hybš - Frýdek (46. Steinhöfer), Vácha, Hušbauer, Dočkal, L. Krejčí (63. Konaté) - Lafata, Fatai (76. Matějovský). Trenér: Ščasný.

Zlín: S. Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matějov - Kopečný (71. Jordan), Janíček, Holík (54. Živulič), Koreš (79. Hubáček) - Železník, Poznar. Trenér: Páník.

1. Příbram 3 2 0 1 8:6 6
2. Zlín 2 2 0 0 2:0 6
3. Brno 3 2 0 1 3:3 6
4. Liberec 2 1 1 0 6:4 4
5. Sparta 2 1 1 0 3:1 4
6. Teplice 3 1 1 1 6:5 4