Trest za doping: Bystroň teď dva roky nesmí hrát fotbal

Sport Sport
9. 2. 2012 15:00
Užití metamfetaminu plzeňský klub stále nepotvrdil

Nyon/Plzeň - Dva roky bez fotbalu. To je trest, který Evropská fotbalová unie (UEFA) vyměřila plzeňskému fotbalistovi Davidu Bystroňovi. Důvod? Pozitivní dopingový test po utkání Ligy mistrů.

Viktoria Plzeň se dosud nechce oficiálně vyjádřit k tomu, zda s potrestaným fotbalistou rozváže smlouvu. Podle zákulisních informací, které před časem přinesl deník Insider, je to však takřka jisté.

Bystroň má v klubu platný kontrakt do léta 2013, je pravděpodobné, že jej klub vypoví na základě porušení povinností ze strany hráče.

Protože Plzeňští museli počítat s tím, že Bystroň trest dostane, angažovali už na jeho místo Václava Procházku z Mladé Boleslavi.

O případu Bystroň čtěte více:

Plzeňský klub odmítá také oficiálně sdělit, jakou zakázanou látku dopingový komisaři v Bystroňově moči objevili.

"Víme, o jakou látku jde, ale z důvodu citlivosti dané informace přenecháváme toto rozhodnutí na Davidovi," uvedl v tiskovém prohlášení Adolf Šádek, generální manažer Viktorie.

Média několik týdnů spekulovala o tom, že Bystroň patrně užil nějakou "sociální" drogu. Deník Sport posléze přišel s tvrzením, že onou zakázanou látkou je metamfetamin.

To by pak odpovídalo užití pervitinu či extáze. Tedy drog, jež se užívají na diskotékách, nikoli k vylepšení sportovního výkonu.

Pervitin či extáze, drogy z diskotéky

Ať už by Bystroň užil tuto látku jakýmkoli způsobem a z jakéhokoli důvodu, dopingová pravidla zjevně porušil. Dvouletý trest odpovídá standardním zvyklostem u objevení zakázaných látek tohoto typu.

Pervitin se většinou aplikuje šňupáním, lze ho podobně jako heroin či jiné tvrdé drogy aplikovat i injekčně, teoreticky je možné ho i inhalovat.

Extáze, jejichž účinná látka je derivátem metamfetaminu, se pak většinou na drogovém trhu distribuují jako tabletky, pilulky, které se samozřejmě polykají.

Devětadvacetiletý obránce měl pozitivní dopingový test po listopadovém utkání Viktorie Plzeň v Bělorusku, na hřišti BATE Borisov. Informaci o pozitivním nálezu dostal západočeský klub na konci loňského roku.

Argumentace nestandardní běloruskou kontrolou neuspěla

Přišel pak s obranou, že odebírání vzorků pro dopingovou kontrolu neproběhlo v Bělorusku standardním způsobem. Výskyt zakázané látky nicméně potvrdila i analýza kontrolního B vzorku, která proběhla ve Vídni.

Dvouletý trest Bystroňovi podle všeho neudělila disciplinární komise UEFA ve svém plném složení. Na jejím nedávném řádném zasedání totiž nebyly všechny podklady řádně připraveny.

Případu se podle všeho chopil tříčlenný senát, který řešívá podobné případy v mezidobí mezi řádnými zasedáními komise. O Bystroňově osudu tedy podle všeho rozhodla jakási telekonference mezi členy tohoto minisenátu.

Dvouletý trest se Bystroňovi počítá od momentu, kdy bylo jeho klubu doručeno rozhodnutí o pozastavení startu hráče ve všech soutěžních zápasech. Tedy od 3. ledna 2012.

"Rozhodnutí jsme vzali na vědomí a dle protokolu jej postoupili také hráči a zástupcům agentury Sport Invest. Počítali jsme s původně oznámeným termínem rozhodnutí ve druhé polovině měsíce, v tuto chvíli tedy za sebou nemáme plánované jednání s hráčem a jeho agenturou. Se všemi zainteresovanými stranami se potkáme ještě před čtvrtečním utkáním se Schalke, chceme o našem postupu informovat v prvé řadě hráče osobně," řekl k rozhodnutí z Nyonu Šádek.

Bystroň se skrývá v Ostravě, odmítá komunikovat

David Bystroň s médii odmítá komunikovat, podle všeho se pohybuje v rodné Ostravě. Od kouče Pavla Vrby dostal individuální tréninkový plán, připravuje se tedy mimo tým.

Případ zatím odmítá komentovat i agentura Sport Invest, která jej zastupuje. Právě s odkazem na trojstrannou schůzku mezi hráčem, klubem a agenturou.

"Dle našich informací se hráč proti verdiktu nebude odvolávat, nicméně všechny tyto náležitosti budou obsahem zmíněné schůzky v příštím týdnu. Zatím platí pouze to, že s Davidem definitivně nemůžeme v nejbližším období počítat. Do utkání se Schalke vydáme konečné stanovisko," dodává k případu Šádek.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy