Trest pro Slavii: 750 tisíc a tři zápasy bez diváků

ČTK ČTK
12. 5. 2011 18:29
Pražané pykají za násilnosti fanoušků v Ondrášovka Cupu
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Fotbalová Slavia bude pykat za nedohraný úvodní duel semifinále Ondrášovka Cupu proti Olomouci, který před týdnem v poločase ukončily násilnosti domácích fanoušků.

Disciplinární komise ČMFS dnes rozhodla, že pražský klub sehraje nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750 tisíc korun.

Slávisté zváží možnost odvolání, nezdá se jim především uzavření hřiště na tři utkání.

Komise si na dnešní zasedání předvolala slávistické zástupce a přibližně po hodinu a čtvrt dlouhém jednání vynesla konečný verdikt. Uzavření stadionu na tři zápasy je nejvyšším možným trestem, naopak u pokuty mohla Slavii hrozit až desetimilionová sankce.

"Trest by měl bolet, ale zase ne likvidační. Vyšší pokuty jsme udělovali v případech, že někdo jednal úmyslně, tady šlo ze strany Slavie spíše o nedbalost. Pořadatelé v podstatě mají omezené možnosti, jak vniknutí diváků na hřiště zabránit," řekl na tiskové konferenci předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Čtěte také:
Olomouc porazila Slavii a je poprvé ve finále poháru
Rozhodnuto. Slavia - Olomouc 0:3, přišla kontumace
Šokovaný Platil: Hanba! Fanouškům šlo jen o masakr

Disciplinárka výši trestu odvodila také od toho, že v minulosti potrestala uzavřením stadionu na dva zápasy Opavu, poté co při jejím utkání v Ondrášovka Cupu s Ostravou duel také přerušily výtržnosti diváků, kteří vnikli na hřiště. "Duel se ale pak dohrál. U Slavie, kde se nedohrálo, musel být logicky vyšší trest," vysvětlil Golda.

Ředitel Slavie Miroslav Platil řekl, že trest akceptuje. Podle Platila Slavii ale vadí hlavně to, že uzavření stadionu se vztahuje i na další ligový ročník. Sešívaní do konce současné sezony sehrají bez diváků duely s Příbramí, který je na programu v pondělí, a pak ještě vršovické derby s Bohemians 1905.

"Bylo by taktičtější zůstat u uzavření stadionu jen na dva zápasy. Nechtěli jsme jít do další sezony s tím, abychom si na jejím začátku zase připomněli ty staré rány a problémy. Budeme se s tím tedy prát i po prázdninách, což není šťastné," uvedl Platil. Až se setká s dalšími členy představenstva Slavie, projednají prý možnost odvolání proti trestu k odvolací a revizní komisi.

"I dnes jsme se snažili hájit. Podle nás nešlo o klasické divácké násilí, ale byla to organizovaná akce. Nemohli jsme udělat víc pro to, abychom vniknutí diváků na hřiště zamezili," řekl Platil.

Mezery v zákoně

Podle něj jsou mezery v současné legislativě, která nepamatuje na trestání diváků v případě vstupu na hrací plochu. "Ani v budoucnu nebude možné dělat nic jiného, když se tak diváci rozhodnou. Vniknutím na hrací plochu poruší jen návštěvní řád stadionu, ale ne zákon. Nezabrání tomu ani policie," uvedl Platil.

Foto: Ludvík Hradilek

Disciplinární komise řešila průlomový případ; ještě nikdy v samostatné historii českého fotbalu se nestalo, aby byl zápas ukončen po hromadných násilnostech příznivců. V roce 2003 se nedohrál ligový zápas mezi Bohemians a Spartou, ale tehdy se výtržnosti dopustil pouze jeden domácí fanoušek, který v opilosti napadl pomezního sudího.

Zápas v Edenu předčasně ukončily výtržnosti slávistických fanoušků, protestujících proti nejasné situaci v klubu, který tíží mnohamilionové dluhy a kvůli neudělení profesionální licence mu hrozí pád z první ligy.

Domácí příznivci dvakrát obsadili hřiště: nejprve před výkopem, který pozdrželi téměř o půlhodinu, a poté v poločasové pauze. Druhý protest se po krátkém proslovu Platila zvrhl ve vlnu násilností a pokusu o napadení klubového vedení. Následně musel být duel ukončen.

První trest dostala Slavia už v pondělí, kdy nedohraný zápas, jehož stav v poločase byl nerozhodný 1:1, podle očekávání zkontumoval ředitel oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas výsledkem 3:0 ve prospěch Olomouce. Hanáci vyhráli 1:0 také ve středeční odvetě a zajistili si postup do finále, v němž narazí na Mladou Boleslav.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy