Trest FIFA: Pobřeží slonoviny pokutováno za tragédii

Sport Sport, Red Spo, ČTK
22. 7. 2009 13:21
V utkání Pobřeží slonoviny - Malawi bylo ušlapáno 22 lidí
Na stadionu v Abidžanu zemřelo minimálně devatenáct lidí
Na stadionu v Abidžanu zemřelo minimálně devatenáct lidí | Foto: Reuters

Curych - Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala Pobřeží slonoviny za tragédii před kvalifikačním utkáním s Malawi, kdy bylo na stadionu v Abidžanu ušlapáno 22 lidí a dalších 130 bylo zraněno. Tamní svaz musí zaplatit pokutu 50.000 švýcarských franků (asi 851 tisíc korun).


FIFA rozhodla i o omezeních stadionu Houphouet-Boigny, kde k neštěstí došlo. Pro nejbližší duel kvalifikace o postup na mistrovství světa s Burkinou Faso bude kapacita snížena na dvacet tisíc lidí a sto metrů od arény musí být postaven plot, aby mohl být kontrolován průchod fanoušků na tribuny. Federace současně věnovala 100.000 švýcarských franků pozůstalým obětí.

Zástupci FIFA v rámci vyšetřování mluvili s policií, vládními i fotbalovými představiteli. V rámci verdiktu však nikoho konkrétního neobvinili, přestože ve spojitosti s neštěstím bylo policií zatčeno několik členů svazu, kteří měli na starost prodej lístků.


K tragédii došlo 29. března čtyřicet minut před výkopem, přesto se zápas odehrál podle plánu a domácí vyhráli 5:0. Hlavní příčinou bylo extrémně přeplněné hlediště stadionu pro 35.000 lidí, kam se údajně vměstnalo odhadem 50.000 fanoušků. Diváci bez lístků zaplnili jeden ze sektorů a pod jejich vahou se zřítila zeď.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy