Trenérovo rameno, lístek se sestavou a jedno zranění. Angličané jsou nadšeni, řeší malichernosti

Karel Häring Karel Häring
22. 6. 2018 12:53
Žádná velká očekávání, žádné místo na seznamu největších favoritů na titul. Anglie vyrazila na šampionát do Ruska v nové roli, dalo by se použít i klišé "černého koně".
Trénink Angličanů v Petrohradu
Trénink Angličanů v Petrohradu | Foto: Karel Häring

Moskva (od našeho zpravodaje) - A z atmosféry uvnitř týmu i jeho okolí je cítit, jak dobře se v této pozici cítí.

Na tabuli visí papír, modrým fixem a velkými písmeny nadepsaný: 3 darts - highest score. Pod ním v levém sloupci "Media", v pravém "Players". Každý den, kdy si vybraní hráči přijdou plnit své mediální povinnosti, nejprve nastoupí k rychlému souboji v šipkách proti jednomu z novinářů. Každý má tři pokusy.

Před terčem se shlukne dav, kameramani a fotografové si stoupnou na sedačky u bowlingové dráhy a jde se na to. Po prvních čtyřech kolech vedou reprezentanti 4:0. Obránce Gary Cahill, brankář Jordan Pickford, záložníci Dele Alli i Eric Dier uspěli. Ten poslední to měl nejjednodušší, ačkoliv naházel 21 bodů, nejméně ze všech svých spoluhráčů. Novinář Jacob totiž selhal a ani jednou netrefil zařízení.

Po šipkách následuje bowling a několik hodů, opět za doprovodu kamer. To vše se odehrává v tiskovém středisku, které připravila Anglická fotbalová asociace uvnitř Cronwell Park Hotelu v Repinu, městečku na pobřeží vzdáleném zhruba čtyřicet kilometrů severozápadně od centra Petrohradu.

Tyhle hrátky patří k symbolům změn, která se odehrály.

Anglie zvolila pro pobyt v Rusku klidné místo, stranou rušného města. Za tréninkové centrum si vybrala stadion a zázemí klubu Spartak Zelenogorsk. Cesta k útulnému areálu trvá z Repina asi deset minut jízdy autobusem. "It´s in the middle of the nowhere," použije Simon Johnson z deníku Evening Standard tradiční anglickou formulku, která by se dala volněji přeložit jako díra. Díra uprostřed ničeho.

Po středečním dnu volna, které hráči strávili v Petrohradu (někteří navštívili slavné muzeum Ermitáž), se ve čtvrtek vrátili do práce. Volno měl mít původně i lékařský tým, jenže trenér Gareth Southgate jim překazil plány. Sedmačtyřicetiletý kouč si stále udržuje sportovní postavu, mimo jiné tím, že si téměř denně zaběhne svých deset kilometrů. Jenže při úterním výběhu do okolních lesů spadl a vykloubil si rameno.

Když vychází z budovy na trénink, zaměřují se na něj fotografové. Zachycují, že kouč nemá schovanou pravou ruku v bandáži. Novináři, kteří natáčejí krátké spoty pro sociální sítě, mají okamžitě téma a rychle natáčí. Oceňují, že trenér nechce vypadat jako bolestín, ale naopak hráčům ukazuje, jak překonat bolest. Hybnost pravé ruky je evidentně omezená, ovšem k rychlejšímu pohybu je Southgate donucen ve chvíli, kdy se překvapivě - v době, kdy už měl běžet trénink - spustí část zavlažovacího systému.

Místo hlavního kouče však po chvíli strhne pozornost přítomných médií asistent Steve Holland. Dopouští se totiž malé chybky, která je záhy potrestaná. Když pokládá na trávník malé kužely, drží v ruce papírek. Cvak, cvak. A fotografové už hlásí svým píšícím kolegům, že mají úlovek.

Rozestavení pro trénink, s jedním překvapením v základní sestavě. Marcusem Rashfordem místo Raheema Sterlinga, jemuž se úvodní duel s Tuniskem nepovedl. "Pokud to tak skutečně bude, určitě se o tomto kroku rozjede velká debata. Ale hlavním bodem tématu by měl být fakt, že má Anglie nyní k dispozici kvalitní a široký kádr," napsal později Henry Winter v The Times, jenž spolu s ostatními kolegy přihlíží tréninku.

A stejným úhlem je nahlíženo na skutečnost, že pro nedělní duel s Panamou nebude velmi pravděpodobně k dispozici zraněný záložník Tottenhamu Dele Alli. Jako jediný chybí mezi hráči, kteří vybíhají k tréninku. V jeho úvodu se rozehřejí u baga a někteří novináři už znovu natáčí rychlý obrazový příspěvek. Ale není cítit žádná hysterie, žádné volání S.O.S.

V porovnání s předchozími turnaji (zatím) Anglie řeší malichernosti. Ale pro reprezentaci Albionu je to důležitější, než se na první pohled zdá.

P. S. Poslední důležitá zpráva čtvrtečního dne: Daniel Taylor z The Guardian porazil Kierana Trippiera a snížil na 1:4!

 

Právě se děje

Další zprávy