Útočník Šural nepřežil v Turecku havárii autobusu. Domů zbývalo pět kilometrů

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2019 13:11
Český fotbalový útočník Josef Šural zemřel. Hráč tureckého Alanyasporu nepřežil havárii autobusu, v němž se s dalšími spoluhráči vracel z víkendového utkání. Informovala o tom turecká média, zprávu potvrdil klub na svém Twitteru.
Dveře vozu se otevřely, Šural jimi vyletěl ven. AP zveřejnila záběry vraku | Video: Associated Press

K neštěstí došlo při návratu z nedělního utkání na hřišti Kayserisporu, jemuž Šural přihlížel z lavičky náhradníků. Po havárii na zpáteční cestě skončilo v nemocnici sedm fotbalistů Alanyasporu, Šural na následky zranění zemřel.

"Ztratili jsme syna, je nám to strašně líto. Ostatní hráči jsou v pořádku, ale Josef utrpěl zranění hlavy a řadu dalších poranění. Musel na operaci, ale už ho nedokázali zachránit," uvedl prezident klubu Hasan Cavusoglu. Podle klubového doktora Ismaila Yetkina utrpěl Šural několik závažných zlomenin včetně fraktur obratlů, žeber a obou nohou.

K tragédii došlo pouhých pět kilometrů od centra Alanye, když autobus sjel ze silnice, otevřely se dveře a Šural jimi vyletěl ven. Český fotbalista byl poté v kritickém stavu převezen do nemocnice a okamžitě byl operován, ale jeho život už se nepodařilo zachránit. "Podle informací, které jsem dostal od vedení policie, byli v autobuse dva řidiči, ale oba usnuli. Teď je čeká výslech na policii," dodal Cavusoglu.

Podle turecké agentury Anadolu se sedm hráčů včetně Šurala vracelo ze zápasu pronajatým minibusem, zbytek mužstva a členové realizačního týmu cestovali klubovým autobusem nebo po vlastní ose, neboť po utkání dostali dvoudenní volno.

Záběry od nemocnice, kam přijíždějí blízcí hráčů. Šural na následky zranění zemřel | Video: Associated Press

Spolu s českým fotbalistou ve voze jeli Steven Caulker, Djalma Campos, Welinton Souza, Wanderson Baiano, Papiss Demba Cissé a Isaac Sackey, který v letech 2012 až 2016 hrál za Liberec a během působení na severu Čech se potkal i se Šuralem. Ghanský záložník utrpěl zlomeninu pravé ruky, zbylí hráči vyvázli z nehody s lehkými zraněními.

Šural měl za měsíc oslavit devětadvacáté narozeniny. Českou nejvyšší soutěž hrál rodák z Hustopečí za Brno, Liberec a Spartu, z níž v zimě přestoupil do Turecka.

"Jsme hluboce zasaženi tragickou zprávou o smrti našeho kamaráda a bývalého kapitána Josefa Šurala. Jeho rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast. Šury, nikdy na tebe nezapomeneme," uvedla na Twitteru Sparta, odkud Šural do Alanyasporu letos v lednu přestoupil.

Za národní tým odehrál dvacet zápasů a vstřelil jeden gól, zúčastnil se Eura v roce 2016. "Pepu jsem znal už z působení v Liberci. Byl to skromný a poctivý kluk, na kterého mi zůstanou jen ty nejhezčí vzpomínky," uvedl na webu FAČR reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý. "Ta zpráva mě hluboce zasáhla. Je to ztráta nejenom pro český fotbal, ale hlavně pro všechny blízké - pro ty, kteří ho dobře znali. Chci vyjádřit upřímnou soustrast rodině."

Tři měsíce staré záběry. Josef Šural podepisuje smlouvu s tureckým Alanyasporem: 

Josef Šural podepisuje smlouvu s tureckým Alanyasporem | Video: Alanyaspor
 

Právě se děje

před 15 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 20 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy