Tragédie v rodině bývalého slávisty Jandy. Jeho dvouletý syn utrpěl těžký úraz míchy

Jiří Škuba Jiří Škuba
21. 7. 2021 16:45
Bývalý slávistický záložník Petr Janda společně s manželkou Lenkou zažívají během posledních týdnů ty nejtěžší životní chvíle. Jejich jediný syn Jakub utrpěl krátce před svými druhými narozeninami vážný úraz, chlapec má poškozenou míchu v oblasti krku.
Petr Janda ve slávistickém dresu | Video: Sk Slavia Praha

Dvojnásobný mistr se Slavií a stříbrný medailista z MS do dvaceti let v Kanadě se se svým příběhem svěřil ve videovzkazu v rámci předsezonní tiskové konference svého bývalého klubu.

"Způsobil to úraz, kdy se na Kubíka při pobíhání na zahradě převrátil zahradní stroj. Během vteřiny bylo neštěstí na světě. Ač Jakoubek neměl nic zlomeného a ani nikde nekrvácel, v nemocnici lékaři po vyšetření magnetickou rezonancí zjistili jednu z nejhorších diagnóz - poškození míchy v oblasti krku," popisují manželé Jandovi na stránce Projakoubka.cz.

Úraz podobného charakteru ovlivňuje i základní životní funkce, jako je dýchání, vylučování, zažívání nebo třeba i termoregulace a chuť k jídlu. Jakub musel být kvůli postupujícímu otoku míchy pár hodin po úrazu uveden do umělého spánku, protože se mu zhoršovalo jeho dýchání, a byl napojen na plicní ventilátor.

Po týdnech nejistoty a pobytu v nemocnici už je Jakub společně se svými rodiči doma. Nyní už dýchá bez podpory ventilátoru, podařilo se mu rozhýbat skoro celou levou ruku a také reaguje i na šimrání na nohou. Jeho cesta, na jejímž konci je sen opět se postavit na nohy a kopnout do míče, ale teprve začíná.

"Jedinou možností ke zlepšení jeho stavu je intenzivní rehabilitace, a proto po propuštění z nemocnice sháníme prostředky na cvičení ve specializované dětské neuroklinice. V té by Jakoubek mohl dostat tu nejlepší péči, ale tato rehabilitace je dlouhodobá a tudíž velmi finančně nákladná," popisuje Petr Janda.

Na pomoc malému Jakubovi byl zřízen transparentní účet u neziskového sdružení DONOR, kam mohou lidé přispívat na základě svých možností jakoukoliv finanční částkou. Číslo účtu je 2362424002/5500.

 

Právě se děje

před 50 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy