Tottenham udržel třetí místo, Salah má střelecký rekord. Wenger se s Arsenalem rozloučil vítězně

13. 5. 2018 18:37
Závěrečné kolo anglické Premier League rozhodlo o tom, kdo se podívá do Ligy mistrů, kdo vyhraje titul krále střelců a kdo sestoupí.
Son Heung-min a Serge Aurier (Tottenham)
Son Heung-min a Serge Aurier (Tottenham) | Foto: Reuters

Londýn -

Tottenham přestřílel v posledním kole anglické fotbalové ligy Leicester 5:4 a udržel třetí místo před Liverpoolem, který si poradil 4:0 s Brightonem. Mohamed Salah vytvořil 32. ligovým gólem rekord Premier League, nikdo nedal v současném formátu soutěže v jedné sezoně víc branek. Bez Ligy mistrů bude v příští sezoně obhájce titulu Chelsea, která prohrála v Newcastlu 0:3. Posledním sestupujícím jsou fotbalisté Swansea, kteří podlehli na domácím hřišti 1:2 Stoke.

Ve Wembley otevřel skóre už ve 4. minutě hlavou Vardy, Tottenham ale vzápětí srovnal z kopačky Kanea. Anglický kanonýr vstřelil 40. gól v sezoně ve všech soutěžích, což se mu povedlo jako prvnímu hráči Tottenhamu od sezony 1986/87. Leicester ale po čtvrthodině hry poslal znovu do vedení Mahriz a krátce po pauze zvýšil dalekonosnou ránou Iheanacho.

"Kohouti" otočili zápas v rozmezí 11 minut, dvakrát se trefil Lamela a jednou si srazil míč do vlastní sítě Fuchs. Přestřelka ale pokračovala, protože v 74. minutě vyrovnal po rychlém protiútoku druhým gólem v zápase Vardy. To samé se ale o chvíli později povedlo i Kaneovi, jenž obstřelem zaznamenal 30. ligovou branku v sezoně a stanovil konečný výsledek 5:4.

Salah si připsal rekordní trefu ve 26. minutě, kdy si našel míč ve vápně a zakončil přesně k tyči. Egypťan tak přidal k ocenění pro nejlepšího hráče Premier League také korunu krále střelců.

Výhru "Reds" pojistili dalšími brankami Lovren, Solanke a Robertson. Liverpool zůstal v této sezoně jako jediný tým v rámci čtyř nejvyšších anglických soutěží neporažený na domácím stadionu.

Trenér Arséne Wenger se rozloučil s Arsenalem těsnou výhrou v Huddersfieldu, kterou zařídil v 38. minutě po kombinační akci Aubameyang. Francouzský stratég odkoučoval na lavičce londýnského celku dohromady 1235 utkání a získal s ním tři mistrovské tituly. Petr Čech v nominaci "Kanonýrů" na utkání v Huddersfieldu chyběl.

Dlouho jistý vítěz soutěže Manchester City dosáhl výhrou v Southamptonu jako první tým v historii nejvyšší anglické soutěže na stobodovou hranici. Zisk tří bodů mu přitom zajistil až ve 4. minutě nastaveného času útočník Gabriel Jesus. Svěřenci Pepa Guardioly zároveň jako první vyhráli 32 utkání v jedné sezoně Premier League.

Anglická fotbalová liga - 38. kolo:

Burnley - Bournemouth 1:2 (39. Wood - 74. King, 90.+3 Wilson), Crystal Palace - West Bromwich 2:0 (70. Zaha, 78. Van Aanholt), Huddersfield - Arsenal 0:1 (38. Aubameyang), Liverpool - Brighton 4:0 (26. Salah, 40. Lovren, 53. Solanke, 85. Robertson), Manchester United - Watford 1:0 (34. Rashford), Newcastle - Chelsea 3:0 (59. a 64. Pérez, 23. Gayle), Southampton - Manchester City 0:1 (90.+4 Gabriel Jesus), Swansea - Stoke 1:2 (14. King - 31. Ndiaye, 41. Crouch), Tottenham - Leicester 5:4 (7. a 76. Kane, 49. a 60. Lamela, 53. vlastní Fuchs - 4. a 73. Vardy, 16. Mahriz, 47. Iheanacho), West Ham United - Everton 3:1 (39. a 82. Lanzini, 63. Arnautovič - 74. Niasse).