Top 50: Za Peltou už je Křetínský, Berbr totiž zpackal volby

Sport Sport
10. 6. 2013 5:00
Pořadí nejvlivnějších osob českého fotbalu se v žebříčku Luďka Mádla na medailových místech po VH FAČR změnilo: Křetínský už je před Berbrem.
Akce "taška" dopadla poněkud nečitelně, fotbalové volby ale přinesly Spartě Daniela Křetínského jednoznačný úspěch
Akce "taška" dopadla poněkud nečitelně, fotbalové volby ale přinesly Spartě Daniela Křetínského jednoznačný úspěch | Foto: CPA Erben

Praha - Miroslav Pelta zůstává i nadále nejvlivnějším mužem českého fotbalu. Na sobotní valné hromadě FAČR svou moc dokonce významně posílil a v našem žebříčku nejvlivnějších logicky uhájil pozici číslo 1.

Pořadí se však měnilo na druhé příčce: šéf Sparty Daniel Křetínský předstihl Romana Berbra, jemuž se valná hromada rozhodně nepovedla podle jeho představ. Nové pořadí našeho ŽEBŘÍČKU NAJDETE ZDE.

O co vlastně jde? Deník Aktuálně.cz premiérově publikoval složení a také pořadí TOP 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu na konci letošního května. Startovní podoba žebříčku se objevila i v knize Luďka Mádla "Kmotr Fotbal" (objednat si ji můžete zde.)

Právě respektovaný fotbalový reportér Luděk Mádl je výhradním autorem tohoto žebříčku, jehož podobu bude v průběhu času stále měnit a aktualizovat. Na základě jakých faktorů své pořadí skládá, si přečtěte zde.

Chvíle vhodná pro první "novelizaci" žebříčku přišla právě teď. Takto tedy vypadá jeho aktuální podoba:

Aktuální kompletní žebříček Top 50 nejvlivnějších v českém fotbale najdete ZDE

Na změny v pořadí měly vliv tři události: 1) Sobotní valná hromada FAČR. 2) Konec ligy, v níž zvítězila Plzeň. 3) Reprezentační utkání s Itálií, jehož remízový výsledek spíš snížil šance postoupit z kvalifikace na MS 2014.

Díky triumfu v lize se o kousek výš dostali strůjci plzeňského úspěchu Pavel Vrba s Adolfem Šádkem, výsledek národního týmu naopak lehce snížil ranking reprezentačního kouče, manažera a hlavních opor.

Berbr má funkci, ale málo křesel

Mnohem podstatnější ale pro žebříček bylo dění na valné hromadě FAČR. Ta sice do klíčových pozic opět vystavila staré známé, Miroslava Peltu, Romana Berbra či Dušana Svobodu, jenže poměr sil ve třináctičlenném výkonném výboru se po volbách změnil zcela zásadně.

Miroslav Pelta obhájil pozici předsedy. Teď už ovšem na standardní čtyřleté období, nikoli jen na rok a půl, tak jako v jeho předchozím funkčním období, kdy se stal šéfem svazu po předčasném odchodu Ivana Haška.

Zatímco v dosavadním výkonném výboru Pelta s Berbrem do značné míry kooperoval, protože mu vzhledem k rozložení sil ani nic jiného nezbývalo, teď je situace jiná.

Pelta se v posledních dnech začal vůči Berbrovi částečně vymezovat (více zde) a valná hromada mu k tomu vložila do rukou silné trumfy. Kandidáti, u nichž se předpokládalo, že by na zasedáních výkonného výboru hlasovali podle Berbrových "notiček", obsadili totiž v nové fotbalové vládě jen PĚT křesel ze třinácti (více zde).

Berbr sice osobně obsadil funkci českého místopředsedy FAČR, jenže "zbytek světa", který ve volbách vnímal Berbra jako protivníka, získal ve volbách OSM křesel ve VV FAČR. A aktuálně platí, že v případě jakéhokoli konfliktu s Berbrem a jeho klikou, má těchto osm hlasů na povel předseda Pelta. Jak už jsme zmínili, Berbr jich ve volbách "urval" jen pět.

Damková zatím pořád čtvrtá, ale...

Tím se jeho moc dramaticky zvýšila a Berbrova znatelně ochabla. Berbra ve volbách porazily společnými silami Morava a profesionální fotbal. Kluby I. a II. ligy daly ve volbě svého místopředsedy jednoznačně přednost filozofii samostatné ligy, kterou hlásá sparťan Dušan Svoboda.

To je velké vítězství letenského klubu, stejně tak oslabení Berbrovy pozice by mělo hrát do sparťanských karet. A tady hledejme příčiny toho, proč šéf Sparty Daniel Křetínský poskočil na druhou příčku žebříčku nejvlivnějších, tak jak ho nově sestavil Luděk Mádl.

Na čtvrté příčce zatím zůstala Dagmar Damková, ale nelze vyloučit, že ji brzy nepostihne prudký pád. Valná hromada ji sice zvolila do výkonného výboru, do role předsedkyně Řídící komise pro Čechy, jenže právě to může být zároveň příležitost, aby se ji nově vládnoucí peltovsko-sparťanská klika pokusila sesadit z pozice předsedkyně komise rozhodčích.

Za její vykonávání totiž od FAČR dostává plat. A souběh placené a volené funkce stanovy zakazují. Kdyby výkonný výbor nadále ovládal životní partner Damkové Roman Berbr, jistě by se nějaká finta, jak to obejít, našla a prohlasovala. Nebo by komisi formálně převzal někdo, komu Berbr s Damkovou důvěřují, v tomto ohledu se před hromadou spekulovalo o Tomáši Čuřínovi, členovi současné komise.

Jenže Berbr se ve výkonném výboru ocitl po volbách v menšině - a v kuloárech už se začalo spekulovat o možném návratu Luďka Macely, který by v čele komise rozhodčích, tedy jakéhosi silového resortu českého fotbalu, Spartě i Peltovi dozajista vyhovoval víc než Damková.

Haindlová se propadla, Zlámal a spol. naopak

Dění na valné hromadě několik osob z předchozí TOP 50 smetlo, jiné zase do žebříčku přivedlo jako nováčky. Ale podívejme se nejprve na "starousedlíky", kteří v rámci rankingu zaznamenali největší skok.

O 20 míst si polepšil Zdeněk Zlámal, který roli kandidáta proměnil ve funkci moravského místopředsedy.

O 11 pozic vpřed poskočil i Ondřej Lněnička, dosud člen ORK. Nyní úspěšně kandidoval do důležité arbitrážní komise a v žebříčku se odrazilo, že je považován za favorita na obsazení pozice jejího předsedy.

O 7 pozic vzhůru povyskočil v podmínkách nového rozdělení moci Dušan Svoboda, staronový místopředseda za ligu a viceprezident Sparty.

Z osob, které se na žebříčku udržely, zaznamenala naopak nejprudší pád, celkem o 39 příček, Markéta Haindlová. Ta totiž ani neobhajovala pozici předsedkyně Odvolací a revizní komise FAČR. V žebříčku zůstala na základě toho, že se v poslední době stala nejtvrdší kritičkou mocných mužů českého fotbalu a slíbila, že v tom bude aktivisticky pokračovat, byť už bez funkce uvnitř FAČR.

Žebříček TOP 50 v jeho aktuální podobě úplně opustili Stanislav Bernard (předtím 12., dlouholetý šéf arbitrážní komise propadl ve volbách, nezůstal ani členem AK), Jindřich Rajchl (30., roli českého místopředsedy neobhajoval), Jaromír Šeterle (37., neúspěšný kandidát na místopředsedu za ligu) a Jiří Kubíček (41., jeho moravská volební klika neuspěla).

Nováčky Jansta, Kučera, Radostová a Nehoda

Zbývá představit si  nováčky TOP 50:

Miroslava Janstu, předsedu České unie sportu (ex-ČSTV), jsme zařadili na 12. příčku. Na valné hromadě vystoupil s razantním projevem, ve kterém, aniž by ho jmenoval, napadl metody práce Romana Berbra. A zároveň také jasně podpořil Peltu. V zákulisí navíc podle informací Aktuálně.cz přiměl vlastníky několika klubů I. či II. ligy, aby změnili svůj původní záměr a nevolili kandidáty zasažené Berbrovým vlivem.

Dalibor Kučera, v žebříčku nově 15., je vedle Pelty a Sparty třetím největším vítězem valné hromady. Ačkoli už bývalý moravský místopředseda nevykonává ve FAČR žádnou oficiální funkci (na tu místopředsednickou rezignoval poté, co byl pravomocně odsouzen za mimofotbalový korupční případ), v zákulisí nadále na Moravě intenzivně pracuje. A výsledkem jeho činnosti byl i sobotní volební výsledek: Berbr a jeho kandidáti na Moravě nedostali ani "čuchnout".

Kateřina Radostová, novicka žebříčku na pozici číslo 23. Dosavadní členka Legislativní rady FAČR získala nejvíc hlasů ve volbě do nové Odvolací komise. A v našem žebříčku se odráží předpoklad, že bude zvolena její předsedkyní.

Hráčský agent David Nehoda se nově objevil na 48. pozici. Minule se do žebříčku, na rozdíl od řady svých konkurentů, nevešel. Nyní, kdy valná hromada několik dříve vlivných osob od jejich moci odstřihla, už se pro něj místečko našlo.

 

Právě se děje

Další zprávy