Top 50: Pozor, Pelta vyrazil do trháku. Jenže ty vyhlídky...

Sport Sport
6. 1. 2014 11:00
Nejvlivnějším mužem českého fotbalu je podle žebříčku Aktuálně.cz předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta
Když se rozjede, tak těžkou váhu českého fotbalu Miroslava Peltu jen tak něco nezastaví
Když se rozjede, tak těžkou váhu českého fotbalu Miroslava Peltu jen tak něco nezastaví | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Do nového roku vstupuje v pozici nejvlivnější osoby českého fotbalu Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

V nejnovějším vydání žebříčku Top 50, který sestavuje Luděk Mádl, reportér Aktuálně.cz, patří právě Peltovi první příčka.

Druhou pozici obsadil nový reprezentační kouč Pavel Vrba, třetí pak český místopředseda FAČR Roman Berbr.

Nový žebříček TOP 50 nejvlivnějších ve fotbale NAJDETE ZDE

Proč je Pelta první? To je jednoduché, rozjel se totiž v závěru roku jako parní válec. Předtím se snad mohlo zdát, že odstartoval pomalu, až lenivě, jenže když pak nabral tempo, začal sbírat plusové body jak na běžícím pásu.

1) Plzni doslova vyrval trenéru Pavla Vrbu, kterého získal pro práci u národního týmu.

2) Vyřešil nejpalčivější část kauzy Bohemians, která se táhla přes osm let.

3) Na Strahově zahájil stavbu nového sídla Fotbalové asociace ČR (víizualizace zde).

To vůbec není špatná bilance. Na tom, že je Pavel Vrba po pokažené kvalifikaci MS 2014 nejvhodnějším kandidátem na pozici reprezentačního trenéra, se shodla prakticky celá odborná i laická veřejnost. A byť se v Plzni stavěli na zadní, Pelta ho získal (více zde).

Na řešení kauzy Bohemians skrze vyplacení tzv. skupiny Vejsada (více zde) sice asociace prodělá nějaké peníze, ale další protahování téhle story už bylo pro atmosféru uvnitř fotbalu neúnosné.

A příběh se strahovským sídlem FAČR sice trochu kalí fakt, že zakázku dostala firma Syner, která patří mezi sponzory Peltova jabloneckého klubu, každopádně to alespoň český fotbal nic nestojí, protože vše subvencují FIFA a UEFA.

Trable s kandidaturou, stadionem a sázkami

Pelta si teď tedy může spokojeně lebedit, jenže vyhlídky do nejbližších týdnů či měsíců už jsou slabší.

Jednak Pelta sám přiznal, že s plánovanou kandidaturou na Euro 2020 už to vypadá bledě, protože připravit do dubnové uzávěrky projekt třicetitisícového stadionu a hlavně garancí na jeho financování už se, i kvůli průtahům kolem sestavování nové vlády, jeví jako nereálné.

Navíc se všeobecně počítá s tím, že sázkařská aféra nabere po prologu s 12 obviněnými (více zde) ve své další etapě mnohem strašidelnějších rozměrů.

Je otázkou, jak se pak Peltovi bude dařit shánět sponzory, jimž v létě zhusta končí platnost jejich dosavadních kontraktů s FAČR, potažmo STES.

Vrba vytáhl superskokana Fitzela

Přinejmenším sponzory reprezentace by mohlo zlákat k novému podpisu jméno Pavla Vrby, druhého muže aktuálního žebříčku. Ten do funkce nastupuje s vysokým kreditem a autoritou, hovoří se o tom, že radit by mu mohl i Karel Brückner.

A všeobecně se počítá, že všechno teď může být jen lepší, než za předchozího trenéra Michala Bílka, i formát kvalifikace s větším počtem postupujících je příznivější.

Vrba teď má navíc tak silné postavení, že na co si ukáže, to (nebo toho) od Pelty dostane. Český fotbal do nového trenéra A-týmu vkládá prakticky všechny své naděje.

Superskokanem nového vydání žebříčku je Dušan Fitzel. Jako jeho nováček se dostal hned na 13. příčku.

Důvod? Fitzel je právě ten člověk, na kterého si Pavel Vrba ukázal. K dosavadní pozici technického ředitele FAČR, který měl na starosti "jen" mládežnické reprezentace, si teď nově může na vizitky psát i "manažer A-týmu a Vrbova pravá ruka".

Jarolím a Uhrin, velká očekávání

Poměrně vysoko proskočili i další dva nováčci žebříčku: trenéři Karel Jarolím a Dušan Uhrin mladší.

Ligový návrat odborně velmi respektovaného Karla Jarolíma, s nímž je spojen obrovský vzestup i pád Slavie před několika lety, patří jednoznačně mezi události zimy. Byť se trenér nevrátil do Edenu, ale zamířil do Mladé Boleslavi.

A syn kouče vicemistrů Evropy 1996 Uhrin stojí před nelehkým úkolem vyrovnat se v Plzni s nahrazením Pavla Vrby lépe než David Moyes s odchodem Alexe Fergusona v Manchesteru United...

Ze druhé desítky do Top 10 poskočil Milan Komárek, šéf protikorupční policie. Důvod je nasnadě, už zmiňovaná sázkařská aféra.

O 13 příček nahoru vyšplhal miliardář Petr Paukner, který se coby nový majitel Dukly rozhlžíí ve fotbalovém prostředí velmi rychle. V tabulce přezimuje na krásném 4. místě, a tomu, že nehodlá hrát v lize druhé housle, dal váhu rozhodnutím neuvolnit trenéra Luboše Kozla do Plzně.

Co Baček rozhodne, Radostová ruší

Velký pád o 15 příček zaznamenal Richard Baček, předseda disciplinární komise. S vyšetřováním korupčních případů nepohnul ani o milimetr. A když už na podzim jeho sbor nějaké silné rozhodnutí učinil, odvolací komise mu ho zrušila.

Stalo se tak v případech pozastavení činnosti hráčů vyšetřovaných v sázkařské aféře, nebo v kauze točící se kolem problematické (ne)kontumace druholigového zápasu Pardubice-Karviná (více zde).

Ukazuje se, jak silným orgánem Odvolací komise FAČR je, i proto její předsedkyně Kateřina Radostová poskočila už na 12. příčku žebříčku.

Do příštích fotbalových voleb je daleko, proto žebříčkem průběžně klesají oficiální i neoficiální lídři moravského fotbalu, jejichž hlasy teď momentálně Pelta nepotřebuje.

Morava přišla o pořadatelství zápasů kvalifikace Eura 2016 a slib, že bude hostit alespoň přátelské duely, se ukázal jako falešný hned v případě březnové přípravy s Nory, která se nakonec místo v Uherském Hradišti odehraje v pražském Edenu.

Je tu leden, čili přestupní období, proto do žebříčku proskočili nově i další dva agenti Martin Říha a David Nehoda.

Kisel se rozjel, Brückner na číhané

Poprvé se na žebříčku ocitl i Karol Kisel, který coby fungl nový sportovní ředitel Slavie začal do Edenu hned vodit jednu posilu za druhou (Necid, Piták, Vošahlík).

A na 50. příčce je tak trochu na čekačce nově Karel Brückner, a to proto, že se všeobecně očekává, že se stane poradcem Pavla Vrby pro otázky reprezentačního A-týmu. Až bude tato spolupráce potvrzena, posune se legendární trenér v žebříčku dozajista výš.

Oproti říjnovému vydání zaznamenal žebříček osm výpadků. Nevešli se teď do něj Stanislav Bernard (předseda legislativní rady FAČR), Stanislav Rýznar (licenční manažer) nebo Jaroslav Starka (šéf Příbrami).

Chybí teď i Pavel Nedvěd (člen vedení Juventusu), Jaromír Bosák (komentátor ČT), Josef Tancoš (člen VV FAĆR), Martin Svoboda (obviněný v kauze Chřestýš) a Josef Pešice, jemuž skončila "brigáda" na pozici reprezentačního kouče.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tourmalet musela Vuelta oželet, nově vede Carapaz

Šestou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Španěl Ion Izagirre ze stáje Astana. Obhájce prvenství Primož Roglič ze Slovinska přišel o červený trikot lídra, v němž byl po celý dosavadní průběh závodu. Nově vede Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Zdeněk Štybar dojel 110., Jan Hirt 128., oba s mankem více než 17 minut.

Poté co museli organizátoři zaimprovizovat, když bylo Vueltě kvůli opatřením spojeným s koronavirovou krizí zapovězeno vstoupit na území Francie, končila šestá, přes 146 kilometrů dlouhá horská etapa v pyrenejském lyžařském středisku Aramón Formigal. Přestože nebylo k vidění obávané stoupání na Tourmalet, nabídl závěr dramatický dojezd.

Patnáctikilometrové stoupání do cíle znepříjemňovaly závodníkům nevlídné klimatické podmínky. Vedle dešťových kapek se musel navíc dosavadní lídr Roglič vypořádat s technickými problémy, a jak se následně ukázalo, dotáhnout se zpátky do skupinky s favority ho stálo až příliš mnoho sil. Celkově je nyní až čtvrtý s půlminutovým mankem na Carapaze.

Jednatřicetiletý Izagirre se ve vedoucí skupině zhruba tři kilometry před cílem zvedl ze sedla a ujel všem soupeřům. Nakonec slavil s náskokem 25 sekund před Kanaďanem Michaelem Woodsem a Portugalcem Ruiem Costou. Podařilo se mu tím zkompletovat etapové vavříny na všech třech Grand Tours. V roce 2012 vyhrál na Giru d'Italia, před čtyřmi lety dosáhl dílčího úspěchu i na Tour de France.

"Je skvělé dosáhnout výhry na všech třech třítýdenních etapových závodech. Myslel jsem na to během závodu. Nechal jsem tam všechno i s vědomím toho, že zítra nás čeká volný den," prohlásil Izagirre.

před 9 minutami

Britská policie řeší tanker v Lamanšském průlivu. Mohl být unesený

Britská policie a pobřežní stráž zasahují kvůli incidentu na ropném tankeru, který se nachází v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Příčina policejní akce zatím není jasná, informují tiskové agentury. Podle nepotvrzených zpráv britských médií se někdo pokusil tanker unést.

"Víme o incidentu na palubě plavidla, které se nachází jižně od ostrova Wight, a zabýváme se jím," uvedla policie hrabství Hampshire. Stanice Sky News s odvoláním na zástupce místní správy na ostrově Wight uvedla, že se zásahu bude nejspíš účastnit i protiteroristická jednotka britského námořnictva.

K lodi, která se plaví pod libyjskou vlajkou, vyrazila plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Agentura DPA uvedla, že bezpečnostní složky uzavřely pro námořní plavbu rozsáhlou oblast kolem plavidla.

Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle agentury AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne. Během dne se ale přestal hlásit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy