To už není liga, ale surrealismus! Viděl sudí ruku, nebo dal Spartě penaltu za nesmysl?

Tři minuty, které otřásly Duklou a Spartě zachránily naději
Až do třetí minuty nastavení hrálo ve středu večer na pražské Julisce všechno do karet Plzni. Domácí se ujali vedení už ve 34. minuty a až do závěru si ho drželi.
Na konci zápasu se Sparta nadechla k obratu, ale vyrovnávací gól Lukáše Juliše z hlediska jejich ambicí na titul prakticky nic neřešil.
To klíčové se začalo odehrávat ve třetí minutě nastavení.
Brankář Rada chytil Jiráčkovu hlavičku, míč udržel na čáře i přes dvojitou dorážku Lafaty.
Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 4. 2016 6:00
Fotbalisté Sparty otočili zápas na Dukle a přibrzdili tak lehce plzeňskou touhu po titulu, nicméně verdikty rozhodčích ze závěru utkání na Julisce se budou rozebírat ještě dlouho.

Glosář - Ztráceli na Plzeň 11 bodů a už to vypadalo, že v dohrávce na Julisce sparťané svoji bilanci nevylepší. Nakonec fotbalisté z Letné vyhráli 2:1, ovšem o závěru utkání na stadionu Dukly se asi bude hovořit ještě velmi, velmi dlouho.

Sudí Tomáš Kocourek nařídil zhruba v 92. minutě pokutový kop proti domácímu týmu a vyloučil navíc gólmana Dukly, tedy Filipa Radu. A sparťan Bořek Dočkal pak z penalty překonal obránce Vrzala, který se do branky postavil a pokutovému kopu čelil. Sparta tak vyhrála 2:1 a před nedělním duelem proti Plzni stáhla v tabulce ztrátu na Viktorii na 8 bodů.

Každopádně zejména závěr utkání na Julisce si jistě zaslouží velmi podrobný pohled. Tak pojďme na to.

Penalta za Štetinovu ruku? Nebo za Radův faul?

Televizní časomíra ukazuje 91:58, když Mareček rozehrává směrem doleva, do hloubky pokutového území Dukly, na spoluhráče Jiráčka. Tento záběr napovídá, že Jiráček stojí dost možná v ofsajdovém postavení, ofsajd se však nepíská, hra pokračuje.

Zda se o ofsajd jednalo, nebo ne, posuďte sami. Jiráček je v bílém dresu, při pohledu na obrázek stojí v levém rohu malého vápna.

Jiráček, možná za pomoci faulu (?), vyhrává souboj s obranou Dukly a posouvá míč přímo před bránu.

Je dost dobře možné, že tady zasáhne míč obránce Štetinu. Záběry nejsou zcela průkazné, ale nelze vyloučit, že Štetina přitom zahraje rukou - video zde. Hra každopádně stále pokračuje.

Balonu se zmocní domácí brankář Filip Rada. A udrží ho přinejmenším na brankové čáře, přestože někteří sparťané možná signalizují, že míč mohl být za ní. Ale v danou chvíli rozhodně nebyl, v žádném případě nikoli celým objemem.

A to navzdory urputné snaze kapitána Sparty Davida Lafaty, který na Radu, držícího balon, velmi ostře dotírá, dá se říci, že mu okopává rukavice, v nichž Rada balon drží.

Rada následně podle svých slov, pronesených po utkání, zaslechne hvizd. A protože je na Lafatu za jeho okopávání naštvaný, plácne tohoto protihráče, sedícího nyní za brankovou čarou, vlastně uvnitř branky, lehce naštvaně po hlavě. Naklání se přitom k Lafatovi směrem do brány, míč drží v ruce, ale navzdory některým spekulacím si i pro tento moment myslím, že balon brankovou čáru celým objemem nepřekročil.

Rozhodčí Tomáš Kocourek nařizuje pokutový kop proti Dukle a vylučuje brankáře Radu. Lafata žádný trest nedostává. A jak už jsme si řekli, penaltě čelí domácí obránce Vrzal, který sice směr Dočkalovy střely vystihne, nicméně vítězné brance Sparty nezabrání.

Nabízí se otázka, proč byl nařízen pokutový kop. Reportér Aktuálně.cz chtěl tento dotaz položit rozhodčímu Tomáši Kocourkovi, nicméně ten mu ve středu večer do telefonu sdělil: "Nemám teď prostor pro žádné mediální výstupy, nezlobte se."

Pokud domácí obránce Štetina opravdu zahrál rukou, pak by patrně penalta mohla být na místě. Jenže jsou tu dvě indicie, které naznačují, že tento prohřešek sudí Kocourek neviděl.

Kozel: Hráči mi řekli, že penalta byla kvůli Radovi

Z televizních záběrů je patrné, že sudí hře nechává volný průběh až do momentu, kdy Rada plácne Lafatu, do té doby signalizuje: "Hrajte".

Navíc sudí Tomáš Kocourek do zápisu o utkání napsal toto: "Červená karta během zápasu. Hrubé nesportovní chování. 93 min., Rada Filip HNCH - prudké udeření soupeře otevřenou dlaní do hlavy v nepřerušené hře v době, kdy uvedený hráč (brankář) držel míč v ruce."

V tomto záznamu tedy hlavní sudí Kocourek sděluje, že hru přerušil až na základě Radova prohřešku. Na Štetinovu ruku tedy nereagoval.

Ano, je možné, že dodatečně mu o ní mohl říct asistent nebo brankový rozhodčí přes komunikační zařízení. Z televizních záběrů není patrné, že by spolu sudí v danou chvíli komunikovali nějak napřímo.

S tímto výkladem ale nekoresponduje to, co po utkání řekl novinářům domácí kouč Luboš Kozel: "Hráči mi řekli, že jim rozhodčí tvrdil, že odpískal penaltu za faul brankáře Rady na Lafatu."

Jak už jsme konstatovali, jistotu v odpovědi na otázku, za co Kocourek penaltu nařídil, nemáme. Pokud by to bylo za Štetinovu ruku, možná by nepochybil. Jak jsme však nastínili výše, je tu vedle Kozlova výroku i dost dalších dobrých důvodů domnívat se, že penaltu vykouzlil za zákrok brankáře Rady. Je-li tomu tak, potom pochybil hned několikrát.

Za prvé by to znamenalo, že ignoroval Lafatovy fauly. To když kapitán Sparty gólmana Dukly nevybíravě okopával. Kdyby je odpískal jako faul, což se nestalo, pak by navzdory následnému Radově oplácení navázala další hra volným přímým kopem, který by od své branky zahrávala Dukla. Za to, že pravidla porušil jako první Lafata. Rozhodně by se tedy nemohl zahrávat pokutový kop proti Dukle za Radův prohřešek.

Zároveň si Lafata svým počínáním jasně říkal o žlutou kartu, která by byla už jeho druhou v utkání. Měl tedy být vyloučen, což by mu mimo jiné znemožnilo start v nedělním utkání proti Viktorii Plzeň.

"Hlavní hvězdou rozhodčí", díl další

Pojďme dál. Plácnutí Rady směřované na Lafatovu hlavu bylo po mém soudu někde na hraně mezi žlutou a červenou kartou. Nicméně i červenou si Kocourek jistě obhájí. Pokud však za tento prohřešek nařídil i pokutový kop, potom je tu další problém.

"Pokutový kop rozhodčí nařizuje za přestupky uvedené v části A pravidla 12, kterých se hráči dopustili ve vlastním pokutovém území v době, kdy míč byl ve hře," říkají Pravidla fotbalu. Lafata se každopádně v momentu Radova úderu nacházel mimo hrací plochu, k prohřešku tedy došlo mimo ni. A pokutový kop by se měl nařizovat jen za prohřešky spáchané na hrací ploše.

Když to sečteme a podtrhneme: Sudí Kocourek nařídil penaltu, která by možná byla odůvodnitelná Štetinovou rukou, ale je dost důvodů domnívat se, že ji rozhodčí vůbec neviděl a vyčaroval penaltu za něco úplně jiného, za co ji rozhodně nařizovat neměl.

Celá série možných chyb rozhodčích vypadá takto. Jiráček je možná v ofsajdu, hraje se dál. Jiráček možná fauluje, hraje se dál. Štetina možná zahraje rukou, hraje se dál. Lafata okopává brankáře Radu, chybně za to není potrestána ani Sparta, ani osobním trestem sám Lafata. Rada plácne Lafatu, je vyloučen, dejme tomu, že správně. Pokud je penalta nařízena za tohle, pak chybně, pokud za Štetinovu ruku, pak je odůvodnitelná, nicméně hra bez zásahu rozhodčího plynula ještě velmi dlouho po Štetinově možném kontaktu s míčem.

Situace to byla každopádně bláznivá a přispěla do nekonečného ligového seriálu "Hlavní hvězdou rozhodčí".

Sudí ostatně vstoupili do utkání už v předchozím průběhu, když v 84. minutě, ještě za stavu 1:0 pro domácí, rozvlnila Sparta síť, ale asistent rozhodčího Peřina signalizoval prohřešek proti pravidlu o ofsajdu. Branka byla přitom podle všeho zcela regulérní.

Jednorožec na rajském jablíčku

Dovolte kratičkou osobní vzpomínku. V roce 1992 jsem v Praze začal studovat žurnalistiku a jednoho dne jsem coby zvědavý venkovan zabrousil "na čumendu" i do budovy Federálního shromáždění.

Utkvělo mi vystoupení poslance-filozofa Ivana Svitáka, na které jsem měl tehdy zrovna štěstí. "Víte, já si jako surrealista umím představit takřka cokoli. Třeba bílého jednorožce tancujícího na rajském jablíčku. Jen rozpad federace si představit nedokážu," zaryl se mi do paměti jeho nevšední příměr.

To, co se v souvislosti s rozhodčími děje místy v jarním průběhu ligy, včetně zmatené koncovky na Julisce, je opravdu čirý surrealismus. Jako by tu stáda jednorožců tančila gavotu na rajčatových plantážích. Kouzla zde běžná jinde opravdu jen tak neuvidíte. A té bramboračky už je prostě trochu moc.

Kdybychom se snad chvilku měli věnovat i fotbalu, pak hodnocení vyzní jednoznačně. Sparta pokračovala v sérii zápasů, kdy je její sestava brutálně okleštěna spoustou zranění a zdravotních problémů. Oproti vystoupení v Ďolíčku z toho důvodu na soupisce ubyli Šural s Matějovským, naopak do základní sestavy šel po čase Vácha a jako střídající hráč pak i Jiráček.

Unaveným dojmem vyhlížející Spartě každopádně chyběla jiskra, zejména v první půli si snad nevypracovala brankovou příležitost. Naopak - v sedmém z devíti jarních ligových zápasů inkasovala Sparta jako první, takže zase musela dohánět náskok soupeře.

A kdyby ve druhé půli nepřekopnul domácí Manzia prázdnou bránu, to když se v čisté šanci objevil po chybách Kováče a Brabce, už by asi Sparta házela do pomyslného ringu ručník.

Silou vůle se do náznaků postupně se zintenzivňujícího souvislého tlaku dostala Sparta po 70. minutě hry. Po neuznané brance pak přišel v 88. minutě Julišův už uznaný, jasně regulérní gól. A závěrečné minuty už jsme si popsali snad dostatečně detailně.

Tak co, proběhne alespoň nedělní supermač mezi Spartou a Plzní bez skandálu?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16