Bílek: Pesimistickou náladu nechápu. Jsme teď v dobré pozici

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 10. 2012 18:00
Pro Michala Bílka je důležitější výsledek z úvodního zápasu kvalifikace v Dánsku, kde Češi remizovali 0:0, než následná prohra 0:1 v přátelském zápase v Teplicích s Finskem.
Pro Michala Bílka je důležitější výsledek z úvodního zápasu kvalifikace v Dánsku, kde Češi remizovali 0:0, než následná prohra 0:1 v přátelském zápase v Teplicích s Finskem.
Pro Michala Bílka je důležitější výsledek z úvodního zápasu kvalifikace v Dánsku, kde Češi remizovali 0:0, než následná prohra 0:1 v přátelském zápase v Teplicích s Finskem. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň - "Pořád se mluví jen o Finsku, ale my jsme teď v dobré pozici, získali jsme bod na půdě aspiranta na postup, takže není žádný důvod být v pesimistické náladě," řekl trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek na tiskové konferenci v Plzni před pátečním utkání kvalifikace o MS s Maltou (18:00).

Bílek sice přiznal, že poslední zápas, v němž Češi před měsícem v Teplicích prohráli s Finskem 0:1, se českému týmu nevyvedl, ale důležitější pro něj je výsledek z úvodního zápasu kvalifikace v Dánsku, kde Češi remizovali 0:0.

"Favoritem určitě jsme, ale rozhodně už nemůžeme mluvit o Maltě jako o trpaslíkovi, dokud jim nedáte gól, budou bojovat o bod jako o život až do konce utkání. Nikdo nemůže čekat, že je budeme válcovat, navíc Malta se sama neporazí," uvedl kapitán českého týmu Petr Čech.

"Nikdo neřekl, že dáme Maltě spoustu gólů, v Itálii dostali druhý gól až v nastavení, navíc Itálie měla jen čtyři střely na branky. Malta brání velice dobře, navíc mají nebezpečného střelce Mifsuda. Připodobnil bych to k zápasu s Lichtenštejnskem, kde jsme vyhráli 2:0 a 3:0. Také to nebyly vůbec jednoduché zápasy," doplnil jej Bílek.

"Budeme trpěliví, i když nedáme gól"

Trenér českého týmu si vůbec nepřipouští, že by jeho tým v pátek nevyhrál.

"Uvědomuji si, že pokud nevyhrajeme, velmi si zkomplikujeme postup. To je všechno, o sobě mluvit nebudu," odpověděl Bílek na dotaz, zda by v případě dalšího domácího propadáku na funkci trenéra rezignoval.

"Chceme tři body, doufám, že dáme brzy gól. I kdyby se to nepovedlo, tak věřím, že zůstaneme trpěliví a výhra přijde. Věříme, že vyprodané publikum potěšíme jak hrou, tak výsledkem," dodal.

Potěšit plzeňské publikum chce i Čech, který v západočeském městě vyrůstal.

"Věřím, že si to všichni ti diváci užijí. Je to pro mě velká čest hrát v místě, kde jsem se narodil a kde jsem se naučil hrát fotbal. Diváci tu jsou dobře naladění, je tu fotbalové prostředí, doufám, že je potěšíme," věří Čech.

Čech: Na podobné zápasy jsem zvyklý

Podle brankáře Chelsea bude důležité využít každou nabídnutou šanci, aby se poté český tým nedostal do křeče. 

"Když hrajeme s Chelsea pohár, tak je to podobné a soupeř má maximálně jednu šanci. Je to hodně o koncentraci a já věřím, že utkání zvládneme. Věřím také, že nám pomůžou i kluci, kteří tu hrají nebo ještě nedávno hráli," uvedl k faktu, že je nyní v kádru osm hráčů, kteří hrají, nebo ještě nedávno hráli za Plzeň.

Bílek si s hráči probral výpadek v prvním poločase s Finskem a věří, že už se nebude opakovat.

"Nabádal jsem hráče k tomu, aby hráli stejným způsobem jako ve druhém poločase s Finskem, kde jsme si vytvořili tlak a řadu gólových situací," doufá někdejší trenér plzeňské Viktorie.

Bílek: Věřím, že už se Pekhart prosadí

Podle něj není důležité, kolik útočníků postaví do základní sestavy.

"Jak už jsem říkal, je jedno, jestli budeme hrát na jednoho nebo dva útočníky. Na Euru už jsme ukázali, že umíme dávat góly i s jedním, ve Finsku se nám naopak s dvěma nedařilo," prozradil Bílek s tím, že sestavu určí až v pátek.

Neuvedl ani to, zda nastoupí v základní sestavě nastoupí Tomáš Pekhart, který v posledních zápasech plnil roli útočné reprezentační jedničky, ale stále nemá na kontě ani gól.

"Hodně se o Tomášovi mluví, protože v reprezentaci ještě gól nedal. Pracuje ale dobře, potřebuje jen góly a já doufám, že ho dá," doplnil.

Otazník má také nad pozicí pravého záložníka.

"Hubník a Suchý už jsou v pořádku a trénovali, včera ještě netrénoval Rajtoral, ale dneska už ano a u něj také věřím, že bude zítra schopný nastoupit. Franta teď nastupoval na pozici pravého záložníka, takže s ním počítám na tento post. Rozhoduju se mezi ním a Milanem Petrželou, který tu je taky doma," dodal Bílek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy