Tipsport hrozí: Zrušíme sponzoring fotbalových klubů

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 12. 2011 5:00
Partnerství s hokejovou extraligou Tipsport zrušit nehodlá

Praha - Sázková kancelář Tipsport vážně zvažuje, že výrazně omezí nebo zruší sponzoring několika klubů nejvyšší fotbalové soutěže. Důvod? Loterijní zákon, který v pondělí schválili zákonodárci.

"Abychom vzniklou situaci ustáli, budeme muset zaujmout novou politiku, která bude vycházet z úsporných opatření," komentuje situaci Lubomír Ježek, ředitel Tipsportu pro vnější vztahy.

Čtěte více:

Hazardní společnosti nadále nebudou smět sami rozdělovat svůj zisk na projekty sloužící veřejně prospěšným účelům. Veškeré daně půjdou do rukou státu a obcí.

"Vedle toho ale každopádně budeme muset omezit i naše sponzorské a marketingové projekty. Zákon totiž hodil sázkové kanceláře do jednoho pytle například s provozovateli výherních automatů. Zatímco oni si ale můžou naprogramovat, že z toho stroje vypadne na výhrách třeba jen 50 procent vložených peněz, my žádný garantovaný zisk nemáme," durdí se Ježek.

Ježek: Hokej neopustíme. Fotbal ale asi ano

Podle něj jsou nyní na území Česka v zisku jen dvě sázkové kanceláře: Fortuna a Tipsport.

Profitabilita sázkových kanceláří se dlouhodobě pohybuje kolem dvaceti procent vsazených peněz. Z tohoto čistého zisku zaplatí podle zákona nyní 20 procent na dani.

Tipsport se profiluje zejména jako sponzor hokejové extraligy. "To je náš stěžejní projekt, smlouvu máme ještě na dva roky a tam nechceme ustupovat. Ani za těchto obtížných podmínek nechceme hokej opustit. Navíc by od nás bylo neseriózní, kdybychom vystupovali ze smluv, jejichž plnění je v běhu," říká Ježek.

Experti odhadují, že titulární sponzorství hokejové extraligy přijde Tipsport ročně zhruba na 40 milionů korun.

Svoboda: Fotbal kvůli zákonu přijde o 250 milionů

Logo Tipsportu má na dresu např. Olomouc
Logo Tipsportu má na dresu např. Olomouc | Foto: Lukáš Drštička

Hokej tedy Tipsport opustit nemíní. Jiná situace může nastat ve fotbale.

"Tam nám několik smluv s profesionálními kluby brzy vyprší a my si budeme situaci muset vyhodnocovat. Reálně hrozí, že je ukončíme. Ve fotbale podporujeme Olomouc, Mladou Boleslav, Plzeň, jsme zastoupeni i v Jablonci a Příbrami," připomíná Ježek.

Fortuna mluví ústy svého mluvčího Petra Šraina o tom, že z její strany samozřejmě ustane přísun peněz do mládežnických akademií fotbalových klubů. Tam je Fortuna směřovala na principu veřejně prospěšných projektů.

"Kvůli tomuto zákonu přijde český profesionální fotbal ročně o 250 milionů," odhaduje Dušan Svoboda, místopředseda fotbalového svazu za ligu.

Tipsport: Chceme o pět procent nižší sazbu

Ježek naznačuje, že se Tipsport s daným stavem věci nehodlá smířit. "Budeme navrhovat změny ve dvou bodech. Za prvé, aby se odvod pro sázkové kanceláře snížil z 20 na 15 procent zisku. Nyní jsou totiž podmínky pro nás nastaveny ve srovnání s opravdovým hazardem velmi křivě. Oni si mohou zisk automaticky nastavit. Navíc naše činnost nemá žádný negativní vliv na život v obcích, nejde o žádnou patologickou závislost, ale zábavu," míní Ježek.

A druhá navrhovaná úprava? "Budeme požadovat účinný zákaz nelegálních provozovatelů kurzových sázek na českém území," zdůrazňuje Ježek.

Problém číslo dvě: nelicencované sázkovky daně neplatí

Jde o to, že bwin a další sázkovky se sídly na Kypru, Maltě a podobně, provozují po internetu sázky i v Česku, ačkoli tu nemají licenci. "A tím pádem neplatí žádné daně, nic. A nový zákon jim navzdory tomu dá oproti nám další výhodu," zlobí se Ježek.

Jindřich Rajchl, který je zároveň právním zástupcem bwinu i místopředsedou fotbalového svazu, tvrdí, že i tyto nelicenované sázkové kanceláře by v Česku rády platily daně. "Není pravda, že tu bwin další zahraniční provozovatelé sázkových her nechtějí platit daně. Pravda je taková, že je jim znemožněno získat zde licenci," říká Rajchl a odkazuje na podmínky, které jsou podle něj pro bwin a spol. nesplnitelné.

"Licenci může dostat jen firma založená v Česku, která tu má primární server a alespoň jednu kamennou pobočku. A to prostě nejde! Až nastane geografická a technologická neutralita, bude bwin první, kdo se v Česku o licenci přihlásí," říká Rajchl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy