Tihle jsou chuligáni, dejte si pozor, varuje Argentina

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
3. 6. 2010 8:50
Argentinská vláda poslala do JAR seznam chuligánů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Argentinská vláda zaslala ve středu do Jihoafrické republiky seznam 800 evidovaných fotbalových chuligánů.

Obává se totiž, že někteří z nich by mohli přicestovat na světový šampionát a tropit výtržnosti.

"Každý obyvatel má svobodu cestování. Nemáme však žádný zájem na tom, aby tito lidé na finálový turnaj jeli," řekl argentinské televizi šéf kabinetu Anibal Fernandez.

Čtěte také:
Argentinská vláda v podezření: Na MS vyšlou chuligány
Hooligans chtěli na MS oklikou.Policie je však odhalila

Přesto se však spekuluje, že právě některé oficiální zdroje radikální hooligans "barras bravas" finančně podporují a dokonce jejich nákladnou cestu do JAR sponzorují. Tito příznivci totiž většinou pocházejí z hodně chudých poměrů a let přes Atlantik by byl nad jejich možnosti. Deník Ole napsal, že se na mistrovství světa chystá vypravit přes 200 osob čítající skupina "barras bravas".

Podle dalších médií už zhruba třicítka chuligánů do dějiště mundialu přicestovala v sobotu spolu s národním týmem. Trenér reprezentace Diego Maradona však na tiskové konferenci prohlásil, že si není vědom toho, že by se tito hooligans s nimi na palubě letadla nacházeli.

Přestože argentinští fanoušci jsou považováni za jedny z nejlepších, tamní fotbalové prostředí je velmi rizikové. Podle statistik si vybralo od roku 1924 už 241 obětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy