Terry nebude kapitánem reprezentace. Kvůli rasismu

ČTK ČTK
3. 2. 2012 15:25
Obránce Chelsea čelí obivnění z rasismu. Proto přišel o pásku
Zklamaný John Terry
Zklamaný John Terry | Foto: Reuters

Londýn - Obránce John Terry přišel kvůli rasistickému skandálu o funkci kapitána anglické reprezentace. Dnes o tom rozhodlo vedení Fotbalové asociace (FA). Stoper Chelsea tak nepovede národní tým na letním mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině.

Terry se do problémů dostal po utkání s Queens Parkem 23. října, které Chelsea prohrála 0:1 a a spoluhráč Petra Čecha v něm údajně rasisticky urazil Antona Ferdinanda. Jednatřicetiletý obránce jde kvůli incidentu 9. července - osm dní po finále Eura - před soud a hrozí mu maximální pokuta 2500 liber.

"Dokud nebudou obvinění proti Terrymu vyřešena, nepovede národní tým jako kapitán. Je to v zájmu všech zainteresovaných stran, protože role kapitána Anglie je ostře sledována na hřišti i mimo něj," uvedla FA v prohlášení.

Čtěte také:

Čech: Titul je v trapu. Zbývá boj o místo v Lize mistrů
Wenger nabízí Rosickému dvě sezony. Ve hře i Rusové

Asociace původně očekávala, že soud případ vyřeší ještě před Eurem, po odložení verdiktu se však rozhodla jednat okamžitě. "V žádném případě to ale neznamená, že bychom naznačovali, že obvinění proti Terrymu jsou pravdivá," dodala s tím, že rozhodnutí nijak nebrání Terrymu v nominaci k reprezentačním zápasům.

FA se rozhodla Terrymu pásku odebrat i přesto, že jeho setrvání ve funkci podpořil i reprezentační trenér Fabio Capello, který prohlásil, že "dokud nebude usvědčen, je nevinný".

Foto: Reuters

Vzdát se kapitánské funkce odmítl i samotný Terry, který celý incident považuje za nedorozumění. S mladším bratrem svého dlouholetého reprezentačního spoluhráče Ria Ferdinanda si prý vyměnili hrubší slova, nikoli však s rasovým podtextem.

Změnu kapitána však podpořila řada odborníků včetně poslance Damiana Collinse a výkonného ředitele organizace Fotbal proti rasismu Piara Powara. "Dokud nebude Terry usvědčen, je nevinný. Ale nedokážu si představit, že by měl zůstat kapitánem. Obvinění je natolik závažné, že nemůže vést národ," prohlásil.

Terry už v minulosti o funkci kapitána Anglie jednou přišel. V lednu 2010 mu Capello pásku odebral poté, co vyšlo najevo, že obránce byl manželce nevěrný s přítelkyní někdejšího spoluhráče Wayna Bridge.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy