Teplice udělaly důležitý krok k záchraně výhrou nad Baníkem

13. 5. 2013 22:15
O důležitých třech bodech pro Teplice rozhodl v 78. minutě gólem na 3:2 Aidin Mahmutovič. | Foto: Aktuálně.cz

Teplice - Fotbalisté Teplic udělali důležitý krok k záchraně v Gambrinus lize, když v dohrávce 27. kola porazili na svém hřišti ostravský Baník 3:2.

Baníku nepomohly k bodovému zisku ani dvě branky stopera Michala Frydrycha, rozhodující branku totiž v 78. minutě vstřelil teplický útočník Aidin Mahmutovič.

Severočeši zvýšili svůj náskok na patnáctý Hradec Králové na pět bodů a v tabulce si po druhé výhře v řadě polepšili hned o tři příčky, když se posunuli na jedenáctou příčku.

Naopak Baník, který kvůli disciplinárnímu trestu za čtyři žluté karty postrádal Milana Baroše, klesl tři kola před koncem soutěžena 13. příčku, když má na Hradec čtyřbodový náskok.

Teplice od úvodu Baník zatlačily

Víc než Barošova absence Ostravu od začátku trápila chybující obrana. Už po minutě dostal prostor Ljevakovič a hlavou trefil břevno. Vzápětí zůstal na zadní tyči Litsingi a jeho střela se od země odrazila těsně nad.

Přesto to byli Ostravané, kdo šel z první vážnější akce do vedení. V 11. minutě se při Lukešově rohu natlačili na brankáře, stoper Frydrych se stihl vrátit na malé vápno a prakticky neatakovaný hlavičkoval k tyči.

Dlouhý nákop teplického Matuly ve 20. minutě sice brankář Bárta ještě stihl vyškrábnout nad břevno, po následném rohu ale jeho spoluhráči nechali hlavičkovat Rosu a bylo vyrovnáno.

Za další tři minuty udělal hrozivou chybu sám Bárta. Přízemní centr z pravé strany chtěl sebrat do koše, jenže místo toho si nechal míč projít mezi nohama napříč malým vápnem. Dobíhající Jindráček ale branku z nulového úhlu trefit nedokázal.

Mahmutovič rozhodl o zasloužené výhře

Domácí byli dál aktivnější a pět minut před pauzou se dočkali druhého gólu. Jindráček prošel středem, posunul doprava na Litsingiho a ten rychlý brejk zakončil střelou k tyči.

Dobře rozehraný zápas z pohledu Teplic se začal rychle kazit. Hned vzápětí dostal za skluz na půlce dvanáctou žlutou kartu v sezoně klíčový záložník Ljevakovič a po pauze přišlo vyrovnání.

Srážku Matuly se Staškem na hranici vápna vyhodnotil rozhodčí jako faul, přímý kop napálil na branku Kukec a od jeho spoluhráče Frydrycha míč zapadl do sítě.

V 79. minutě však Teplice rozhodly - dva pasy na samé hranici ofsajdu skončily u Mahmutoviče, který pálil do odkryté branky. Hosté už se ve zbytku zápasu zmohli jen na platonický tlak.

Pulpit: Teplice nepatří tam, kde jsou

Ostravský kouč Martin Pulpit po dramatickém zápase nevypadal nijak rozhozeně.

"Teplice nepatří na ty pozice, o které hrají, s tím jsme sem i jeli," řekl novinářům. Svůj tým za celkovou hru chválil. "V první půli byly Teplice mírně aktivnější, přesto jsme šli do vedení, ale dvěma chybami jsme o to přišli," hodnotil utkání.

Naopak Teplicím se v závěru ligy začalo dařit, dvakrát po sobě vyhrály poprvé v sezoně a euforie byla po závěrečném hvizdu znát všude - na hřišti, v kabinách i na trenérovi Zdeňku Ščasném.

"Jsem nadmíru spokojený, i když tam vidím nedostatky. Musíme v těch třech kolech ještě něco uhrát, nicméně hrajeme s fotbalovějšími soupeři, kteří nám sedí víc. Myslím, že záchrana je blízko, tahle výhra nás k ní hodně posunula," řekl novinářům.

Výsledek 27. kola:

FK Teplice - Baník Ostrava 3:2 (2:1)

Branky: 20. Rosa, 41. Litsingi, 79. Mahmutovič - 12. a 54. Frydrych. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hájek. ŽK: Ljevakovič, Kaufman, Jindráček, Litsingi - Kukec. Diváci: 3890.
Teplice: Grigar - Chovanec, Kaufman, Jablonský, Rosa - Litsingi, Matula, Ljevakovič (85. Vondrášek), Podaný - Jindráček (65. Vachoušek) - Mahmutovič (87. Lüftner). Trenér: Ščasný.
Ostrava: Bárta - Vašenda, Frydrych, Kaprálik, Stronati - Fantiš (85. Stožický), Droppa, Lukeš (46. Kukec), Milosavljev - Staško (79. Kraut), Soukup. Trenér: Pulpit.

1. Plzeň 27 18 5 4 49:19 59
2. Sparta 27 17 6 4 47:20 57
3. Liberec 27 14 5 8 40:31 47
4. Olomouc 27 12 8 7 36:26 44
5. Jablonec 27 11 9 7 45:39 42
6. Dukla 26 9 12 5 41:29 39