Televizní ostuda: Fotbal se nevysílal kvůli bouřce

26. 6. 2008 0:00
Diváci neviděli téměř polovinu druhého poločasu
Televizní diváci přišli o závěrečnou radost Německa a smutek Turecka.
Televizní diváci přišli o závěrečnou radost Německa a smutek Turecka. | Foto: Reuters

Basilej/Vídeň - Zrovna vrcholil první semifinálový duel evropského šampionátu. Německo krátce před koncem vstřelilo branku, která znamenala vedení 3:2. Potom ale v televizním vysílání zmizel obraz a fanoušci čekali na konec zápasu marně.

Televize Prima, jež letošní Euro zprostředkovává českému divákovi, následně přepojila svůj program do pražského studia.

Ovšem nebylo to poprvé během středečního utkání, kdy příznivci kopané místo populární hry s balonem sledovali logo mistrovství a poté rozbor utkání, na němž se kromě komentátora podíleli tři experti - František Straka, Vladimír Šmicer a Lukáš Zelenka.

V průběhu druhého poločasu vypadlo spojení celkem třikrát. Chyba však nebyla na straně Primy, problém nastal úplně jinde.

Ačkoliv střetnutí hostila švýcarská Basilej, televizní signál šel do světa přes Vídeň, kde je u stadionu Ernsta Happela vybudováno hlavní centrum šampionátu. V rakouské metropoli však panovalo takové počasí, které znemožnilo přenos obrazu i zvuku jinam.

"Za veškeré problémy může Vídeň. Tady je velká bouřka, která to podle našich informací přerušila," vysvětlil pro Aktuálně.cz vedoucí sportovní redakce TV Prima Jiří Nikodým, jenž je přímo na místě.

Celý svět marně doufal, že problémy ustanou. Z druhého poločasu dramatického zápasu neviděli diváci téměř polovinu. Přišli o jednu branku, po rozhodujícím gólu se ztratil obraz nadobro.

Čeká se na vyjádření UEFA

Kdo nebyl na stadionu, měl smůlu. Až na dvě výjimky. Švýcarská televize SF vysílala přímo z Basileje a její obrázky následně převzala i s logem německá společnost ZDF, která měla na stadionu přenosový vůz.

Čtěte dále: Deset momentů, které zahýbaly Eurem 2008

"My jsme chtěli použít ještě signál vedený přes satelit, který je ve formátu 4:3. Jenže ani ten nešel," dodal Nikodým.

Televize Prima se omlouvá za nepříjemnosti, nicméně tvrdí, že nic jiného dělat nemohla. Ani zvukový komentář bez obrazu prý nebyl možný. Nyní zástupci televizních společnosti čekají na vyjádření Evropské fotbalové federace (UEFA).

Právě ta totiž přenosy zajišťuje. "Nefungovalo to, a proto nás zajímá, jak to zdůvodní a zda to měli nějak jištěné," uzavřel Jiří Nikodým.

Podobná situace se odehrála také v loňském roce, kdy diváci přišli o poločas kvalifikačního zápasu Kypr - Česká republika na veřejnoprávním kanálu.

Čtěte více: Místo fotbalu byly na obrazovce vlajky a hudba