Karabec může Spartě pláchnout za hranice dřív než Hložek. Zájem má Marseille

Sport mar Sport, mar
15. 3. 2021 13:57
Záložník Sparty Adam Karabec je v hledáčku Olympiquu Marseille. Podle francouzských a španělských médií sedmnáctiletého záložníka klub podrobně sleduje a přivést by jej mohl na Orange Vélodrome už v létě.
Daniel Maldini z AC Milán se pokouší vyzrát na sparťana Adama Karabce
Daniel Maldini z AC Milán se pokouší vyzrát na sparťana Adama Karabce | Foto: Reuters

Marseille se v aktuální sezoně francouzské ligy nachází na pátém místě a šéf klubu Pablo Longoria už nyní pracuje na oživení kádru pro další sezonu.

Kombinuje přitom zkušené hráče, jako jsou Dimitrij Payet či Arkadiusz Milik, s nadějnými mladíky. Příkladem může být brazilský devatenáctiletý křídelník Luis Henrique nebo osmnáctiletý záložník Cheick Souaré.

Řada mladých hráčů ovšem v Olympiquu jen hostuje a po sezoně se vrátí do domovských klubů. To se týká například Michaela Cuisance, kterého vlastní Bayern, nebo Pola Liroly z Fiorentiny.

Možná i proto trenéra Jorge Sampaoliho zaujal ofenzivní hráč Sparty Adam Karabec, kterého klub intenzivně sleduje, informoval španělský server ToDoFichajes

Aktuálně má Karabec smlouvu až do roku 2023, a tak by si Marseille v jeho případě musela připravit poměrně velkou přestupní částku. Přestup by francouzský klub chtěl směrovat už na letní přestupové okno, kdy řadě hráčů končí smlouva, poukazuje Coeur Marseillais.

Karabec debutoval ve Fortuna:Lize už v 16 letech a zatím nastoupil ke 22 zápasům, ve kterých si připsal celkem tři branky. Prostor dostává i pod trenérem Pavlem Vrbou, proti Zlínu startoval v základní sestavě a odvděčil se mu gólem. Naposledy se trefil minulý týden do sítě Příbrami.

Na podzim Karabec nastoupil také k pěti zápasům v základní skupině Evropské ligy a připsal si jednu asistenci.

Dlouho se v souvislosti s budoucím přestupem do zahraničí mluví o jiném sparťanském mladíkovi Adamu Hložkovi. Trenéři Sparty i experti Hložkovi předpovídají velkou budoucnost, zatím se ale v jeho případě o konkrétním zájmu nespekulovalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy