Tahle prohra bolí. Slavia z výrazné převahy vůbec nic nevytěžila, v Izraeli padla

21. 10. 2021 20:55
Fotbalisté Slavie Praha ve třetím utkání skupiny Evropské konferenční ligy prohráli v Haifě s Maccabi 0:1 a zkomplikovali si boj o postup. Jediný gól zápasu vstřelil ve 24. minutě Godsway Donyoh. Český mistr měl v Izraeli mnohem více ze hry, soupeře mačkal, ale žádnou z šancí neproměnil.
Ani slávistický útočník Jan Kuchta se obranou Maccabi ke gólu neprobil
Ani slávistický útočník Jan Kuchta se obranou Maccabi ke gólu neprobil | Foto: Reuters

Slavii stále trápí početná marodka, do pořádku se ale dal obránce Ousou, který vytvořil stoperskou dvojici s Kačarabou. Poprvé od srpna nastoupil v základní sestavě Pražanů křídelník Plavšič a Schranz se přesunul na pozici podhrota.

Právě po jeho centru se v páté minutě dostal k hlavičce Kuchta a jen těsně minul tyč, hosté pak nevyužili několik nadějných přečíslení, když jim haprovala především finální přihrávka.

V polovině úvodního dějství si zaběhl za hostující obranu Donyoh a trefil tyč. O minutu později však už ghanský útočník slavil. Mohamed se po pravé straně protáhl přes Stancia a zpětnou přihrávkou našel Donyoha, který balon napálil nekompromisně pod břevno. Maccabi poprvé ve skupině skórovalo.

Slávisté mohli okamžitě odpovědět, ale Kuchta z hranice malého vápna po centru z pravé strany ve vyložené pozici zamířil mimo. Neprosadil se ani Stanciu, jenž chvíli před pauzou z přímého kopu vystřelil těsně vedle.

Do druhé půle nahradil Samek Plavšiče a v 57. minutě měl blízko k vyrovnání, jeho přízemní pokus z hranice vápna ale výborně vyškrábl gólman Cohen. O sedm minut později Olayinka v další vyložené šanci hlavičkoval jen do středu branky.

Maccabi, které v minulé sezoně po 10 letech vyhrálo izraelskou ligu, se po změně stran jen bránilo. V 74. minutě se však dostal za obranu Jaber a hosty podržel dobrým vyběhnutím Kolář. Na opačné straně se po závaru neprosadil střídající Krmenčík a Lingrovu hlavičku v 88. minutě chytil Cohen.

Na opačné straně prováhal velkou šanci Haziza, ale outsidera to už mrzet nemuselo. Přestál i šestiminutové nastavení a v pohárech doma neprohrál už 13. utkání po sobě. Naopak Slavia utrpěla porážku i ve čtvrtém venkovním duelu této sezony soutěží UEFA.

Slavia v Izraeli utrpěla porážku podruhé během roku. Vloni na úvod Evropské ligy, v níž nakonec dokráčela do čtvrtfinále, podlehla na půdě Beer Ševy 1:3. Červenobílí potvrdili, že aktuálně nemají ideální formu, a prohráli potřetí z posledních čtyř soutěžních zápasů.

Slavia si po minulé prohře 1:2 v Rotterdamu s Feyenoordem připsala druhou porážku z dosavadních tří zápasů skupiny a se třemi body za úvodní vítězství 3:1 nad Unionem Berlín klesla na třetí místo tabulky.

Na vedoucí Feyenoord ztrácejí Pražané čtyři body, na druhé Maccabi bod. Za dva týdny čeká slávisty domácí odveta s izraelským šampionem.

Do osmifinále nově vzniklé Evropské konferenční ligy přímo postoupí jen vítězové skupin, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s celky na třetích místech v Evropské lize.

Utkání 3. kola skupiny E fotbalové Evropské konferenční ligy:

Maccabi Haifa - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Branka: 24. Donyoh. Rozhodčí: Farkas - Szert, Szalai (všichni Maď.). ŽK: Goldberg, Tawatha, Cohen, Menachem - Bah, Samek.

Haifa: Cohen - Meir, Planič, Goldberg, Tawatha (62. Menachem) - Mohamed, Rodríguez, Jaber (84. Geršon) - Acili (69. Sahar), Donyoh (69. Chery), David (62. Haziza). Trenér: Bachar.

Slavia: Kolář - Bah, Ousou, Kačaraba, Oscar - Traoré, Stanciu (66. Lingr) - Olayinka, Schranz (76. Ekpai), Plavšič (46. Samek) - Kuchta (67. Krmenčík). Trenér: Trpišovský.

Feyenoord Rotterdam - Union Berlín 3:1 (2:1)

Branky: 11. Džahánbachš, 29. Linssen, 76. Sinistrerra - 35. Awoniyi.

Feyenoord: Bijlow - Pedersen, Trauner, Geertruida, Malacia - Toornstra, Kokcü (83. Aursnes), Til - Džahánbachš (83. Nelson), Linssen (83. Dessers), Sinisterra.

Union: Luthe - Jaeckel, Knoche (78. Voglsammer), Baumgartl - Trimmel, Mohwald (78. Teuchert), Khedira, Promel, Puchacz (78. Giesselmann) - Awoniyi (66. Behrens), Kruse (67. Becker).

1. Feyenoord Rotterdam 3 2 1 0 5:2 7
2. Maccabi Haifa 3 1 1 1 1:3 4