Táborsku stát nepomůže. Peltova FAČR žádost nepodpořila

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 5. 2014 12:00
Druholigové Táborsko dotaci 9,5 milionu korun na přestavbu stadionu nedostane
Takhle vypadá stadion v Sezimově Ústí, kde Táborsko zápasy druhé ligy hrává. Přestavba stadionu v Táboře na prvoligové parametry se komplikuje
Takhle vypadá stadion v Sezimově Ústí, kde Táborsko zápasy druhé ligy hrává. Přestavba stadionu v Táboře na prvoligové parametry se komplikuje | Foto: ČTK

Tábor - Ještě to nevzdávají, ale jejich sny o první lize už se začínají rozplývat.

FC MAS Táborsko, lídr tabulky Fotbalové národní ligy, totiž živil naději na to, že občanské sdružení FK Tábor dostane od ministerstva školství dotaci 9,5 milionu korun. A že tahle suma bude zásadní v otázce připravované rekonstrukce stadionu v Táboře.

Stadionek Soukeník v Sezimově Ústí, kde nynéí klub zápasy druhé ligy hrává, totiž nejvyšší soutěži nevyhovuje.

Problém je v tom, že ministerstvo školství Táboru dotaci nepřikleplo. I proto, že projekt náležitě nepodpořila Fotbalová asociace ČR, vedená předsedou Miroslavem Peltou.

A to například na rozdíl od žádosti Znojma, kam by mělo putovat 40 milionů od státu, přičemž tento projekt se naopak těší naprosto mimořádné Peltově podpoře.

Projekt nedostal prioritu FAČR

"Ministerstvo školství nemá k dispozicí žádnou organizaci nebo administrativní kapacity, které by průběžně zjišťovaly a mapovaly, v jakém stavu je sportovní infrastruktura. Z tohoto důvodu žádá o posouzení příslušný svaz, což je v tomto případě FAČR. Proto bylo rozhodnuto, že v rámci vypočtených finančních objemů si zastřešující sportovní organizace samy rozhodnou o prioritách v rámci předložených žádostí. V souladu s tímto postupem si o jednotlivých „fotbalových“ akcích rozhodovali zástupci FAČR. FK Tábor nebyl zařazen mezi priority FAČR," informovala deník Aktuálně.cz Klára Bílá, mluvčí ministerstva školství.

V Táborsku to všem ještě nezabalili. "Oficiálně jsme žádné vyrozumění z ministerstva nedostali... V soutěži nás čekají ještě tři kola, až to odehrajeme, tak si sedneme a situaci vyhodnotíme," říká Tomáš Samec, výkonný ředitel klubu.

"Kdyby peníze od státu nepřišly, museli bychom finanční prostředky nějak přeskupit, hledat úspornějšjí variantu, najít těsnější spolupráci s městem... Bude to chtít hlubší úvahu," přemýšlí nahlas.

Sankce: Sestup a ztráta 9 milionů

Samec nezastírá, že "Tábority" trochu straší případ Znojma. "Pravidla jsou nastavená opravdu přísně. Kdybychom případně vstoupili do ligy a ani napřesrok neměli ligový stadion, jsou tam ty sankce nastaveny opravdu velmi striktní, to nemůžeme brát na lehkou váhu."

Sankce pro takový případ jsou následující: Administrativní sestup, pokuta 3 miliony korun a propadnutí celého příspěvku STES, což je asi 6 milionů korun. (Pokud se tedy pravidla znovu nezmění.)

Kdyby Táborsko do prvoligového dobrodružství šlo, hrávalo by podle Samce své zápasy buď v Českých Budějovicích, nebo v Příbrami.

Znojmu sice ministerstvo dotaci 40 milionů přikleplo. Jenže rozdělení balíku 820 milionů korun na investiční dotace do sportu bylo zpochybněno poslanci Jiřím Holečkem (ANO) a Karlem Pražákem (Úsvit), takže ministr Marcel Chládek (ČSSD) výplatu všech dotací zastavil, dokud nejspornější případy (Hadamczikova tenisová hala, Černoškův plot za 7 milionů atp.) nebudou zpochybněny. Vše o tomto novém vývoji kolem dotací čtěte zde.

Znojmo mezi zpochybňovanými patrně nebude, nicméně výplata dotace se podle všeho zpozdí natolik, že šance stihnout termín 30. června, kdy měl ve Znojmě stát nový prvoligový stadion, už se velmi přiblížila nule.

Nelze zcela vyloučit, že po této revizi může dojítk novému přerozdělování dotací, nicméně šance, že by Táborsko uspělo se svou žádostí v tomto případném druhém kole, asi není vysoká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Liberec poprvé v sezoně zdolal Brno, po obratu na ledě Komety je už šestý

Hokejisté Brna podlehli v jediném dnešním utkání, které zbylo na programu 43. kola extraligy po problémech řady týmů s nákazou koronavirem, na domácím ledě Liberci 1:4.

Kometa v duelu tabulkových sousedů ještě po polovině zápasu vedla, ale hosté skóre otočili a potřetí za sebou naplno bodovali. K posunu na šesté místo pomohl Bílým Tygrům dvěma góly útočník Marek Zachar. Branku a nahrávku zaznamenal další forvard Tomáš Filippi.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. R. Pavlík (Vincour, Rákos) - 36. Zachar (Ordoš), 49. Birner (Štibingr, Filippi), 59. Zachar (P. Jelínek), 60. Filippi (M. Ivan). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Šimánek. Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: Jakub Sedláček - Tansey, Bartejs, Kučeřík, Holland, Gulaši, Fajmon - L. Horký, P. Holík, Mueller - R. Pavlík, Rákos, Vincour - Meluzín, Ostřížek, Malý - Matěj Svoboda, Dočekal, Šik. Trenér: Kalous.

Liberec: Kváča - Šmíd, Štibingr, M. Ivan, Aubrecht, Derner, J. Šedivý - Birner, Filippi, A. Najman - Ordoš, Gríger, Zachar - Rychlovský, P. Jelínek, Čederle - J. Šír, Faško-Rudáš. Trenér: P. Augusta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy