Teplice šokovaly Jablonec v poslední sekundě, Slavia vyhrála

3. 5. 2015 18:57
Fotbalisté Jablonce zaváhali v Teplicích a po remíze 1:1 jim může Sparta večer odskočit už na šest bodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Teplice - Fotbalisté Baumitu Jablonec se pomalu loučí  se svým snem o Lize mistrů. V nedělním zápase 26. kola Synot ligy jen remizovali 1:1 v Teplicích a po večerním vítězství Sparty v Mladé Boleslavi mají čtyři kola před koncem ztrátu na druhé místo už šesti bodů.

V druhém dnešním duelu porazila Slavia České Budějovice 2:0 a v podstatě si zajistila udržení v nejvyšší soutěži. Naopak Dynamo je podobně jako Hradec Králové už jednou nohou ve Fotbalové národní lize.

Penalta a červená nestačily

Baumit dnes ztrátu na Spartu výrazněji nezmenšil i přesto, že v Teplicích vedl díky brejku Greguše. Předtím navíc Novák neproměnil penaltu, ale Teplicím v nastavení zajistil bod hlavou stoper Hošek.

Teplice si během předchozího týdnu hodně zkomplikovaly boj o poháry a proti Jablonci měly zřejmě jednu z posledních šancí. Ale i když se hrála od začátku vyrovnaná partie se spoustou prostoru pro ofenzivu, hosté byli nebezpečnější. Už ve 13. minutě po závaru v teplickém vápně hlavičkoval do břevna Doležal, čtyři minuty nato zopakoval totéž po přímém kopu i Beneš.

Jablonec ve 28. minutě navíc dostal výhodu pokutového kopu po souboji Mingazova s Vondráškem. Domácí s tím sice hodně důrazně nesouhlasili, nakonec je to ale verdikt rozhodčího nemusel mrzet - Novák totiž vysoko překopl.

Pak navíc Teplice převzaly iniciativu: v 37. minutě Vachoušek po rychlé kombinaci nahrával zleva napříč malým vápnem, Horova střela ale trefila jednoho z obránců. A v tříminutových rozestupech přicházely i další šance: Grigar založil výhozem brejk, po němž byl na levé straně osamocený Vůch, jeho střela se ale do branky o kousek nezakroutila. A těsně před poločasem zblízka neuspěl ani Hošek a po něm znovu Vůch.

Po pauze se začalo hrát o poznání opatrněji a šancí ubylo - opravdu nebezpečná byla jen akce Teplic v 60. minutě, po níž hlavičkoval těsně vedle Hora. Pak ale domácí nezvládli dohrát svou standardní situaci a Jablonečtí pláchli do brejku - Crnkič posunul po levé straně ještě dopředu na Greguše, který z úhlu mířil přesně nad rameno vybíhajícího brankáře Grigara.

Pro domácí to byla dvojnásobná rána, protože rozhodčí Proske ani po gólu neodpustil Vondráškovi předchozí skluz a se dvěma žlutými kartami ho poslal ze hřiště.

Jablonec potom oslabeného soupeře na chvíli zatlačil, ale ani proti deseti si příliš šancí nevypracoval. Výjimkou byla jen šance Doležala, který po pravé straně prošel až před Grigara, po kličce už ale nedokázal trefit branku. Na druhé straně mohl deset minut před koncem srovnat Lüftner, ale jeho hlavička z dobré pozice šla přímo do brankáře.

Ze závěrečného náporu ale Teplice dokázaly vyrovnat. Vůch vybojoval přímý kop z levé strany, který vzápětí nasměroval o břevno do branky Hošek.

Slavia je třináctá, devět bodů od sestupu

Zápas Slavie a Budějovic orámovaly branky Milana Škody, který se trefil v první a 90. minutě a se sedmnácti góly se dotáhl na nejlepšího střelce sezony sparťana Davida Lafatu. Pražané se dočkali výhry po osmi kolech a posunuli se na třinácté místo tabulky. Dynamo naopak prohrálo deváté z posledních deseti kol, zůstalo poslední a jeho šance na záchranu jsou už jen teoretické.

Přestože šlo o souboj trápících se týmů ze dna tabulky, hrál se v první půli solidní fotbal s šancemi především před hostující brankou. Pražané vstoupili do utkání velmi aktivně a už po necelých 50 sekundách otevřeli skóre. Kenija zacentroval z levé strany do vápna a nabíhající Škoda hlavou překonal Křížka. Dal šestnáctý gól v ligové sezoně.

Po dalším centru mohl zvýšit Latka, který se vrátil do slávistické sestavy po zranění, ale Křížek jeho hlavičku vyrazil a poradil si i s dorážkou dalšího uzdraveného domácího hráče Zmrhala. V deváté minutě mohlo Dynamo vyrovnat. Funda trefil bližší tyč a dorážející Varadi překopl břevno.

Jinak ale hrozili spíše Pražané a při chuti byl Škoda. V desáté minutě pálil jen do středu branky, o chvíli později pro změnu přestřelil branku. V závěru poločasu pak protáhl Křížka Kenija.

Slávisté vstoupili aktivně i do druhého dějství, ale pojišťující gól nepřidal ani Vukadinovič, který při pokusu o obstřelení hostujícího brankáře zamířil do boční sítě.

V 67. minutě nastoupil hostující Michal Škoda a na hřišti se tak potkal se svým bratrem ve slávistickém dresu Milanem. Českobudějovický útočník měl na hlavě minutu před koncem vyrovnání, ale těsně minul. Prakticky z protiútoku šel sám na bránu jeho bratr Milan a druhý gólem rozhodl.

26. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 1. a 90. Milan Škoda. Rozhodčí: Ardeleánu - Kotík, Ratajová. ŽK: Bílek - Machovec, Varadi. Diváci: 4493.

Sestavy:

Slavia: Berkovec - Švec, Latka, Bílek, Tamás - Deli, Piták - V. Vukadinovič (77. Mikula), Kenija (58. R. Hrubý), Zmrhal (69. Baéz) - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Č. Budějovice: Křížek - Janotka, Lengyel, P. Novák, Machovec - Volešák (58. Chrien), Kladrubský - Pešek, Řezáč (64. Benát), Funda (67. Michal Škoda) - Varadi. Trenér: Cipro.

FK Teplice - Baumit Jablonec 1:1 (0:0)

Branky: 90.+3 Hošek - 65. Greguš. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Kříž. ŽK: Vondrášek, Vachoušek - Crnkič. ČK: 65. Vondrášek. Diváci: 3456.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Hošek, Matula - Ljevakovič, Vachoušek (74. Kapolongo) - Hora, Litsingi (86. Ch. Chukwuma), Vůch - Potočný. Trenér: Rada.

Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Kopic (89. Rossi), Hübschman, M. Pospíšil (76. Čížek), Greguš, Mingazov (59. Crnkič) - Doležal. Trenér: Šilhavý.