Slavia jen remizovala v Olomouci, na poháry ztrácí sedm bodů

16. 4. 2016 18:57
Fotbalisté Slavie překvapivě pouze remizovali na půdě Sigmy Olomouc, která v zápase dokonce vedla. Naopak nezaváhala Mladá Boleslav, která vyhrála a Slovácku.
Tomáš Chorý a Michal Frydrych
Tomáš Chorý a Michal Frydrych | Foto: ČTK

Olomouc - Důležité body pro boj o fotbalovou Evropu ztratila v sobotu pražská Slavia, která jen remizovala na půdě předposlední Sigmy Olomouc 1:1.

Na čtvrté místo Liberce, které do vyřešení tajenky MOL Cupu jako poslední zajišťuje postup do Evropské ligy, nyní ztrácí sedm bodů, neboť Slovan ve večerním duelu zvítězil nad Jihlavou 2:0.

V dalších sobotních duelech vyhrála Mladá Boleslav na Slovácku 0:2, Baník Ostrava v Příbrami 1:2 a Teplice remizovaly se Zlínem 2:2.

Slavia bez Škody jen remizovala

Do sestavy Olomouce se před utkáním se Slavií vrátili Vepřek s Houskou a vypadli z ní Plšek s Petrem, zatímco místo potrestaného brankáře Buchty nastoupil Reichl. Ani hosté nebyli kompletní, když jim chyběl kanonýr Škoda. V základu se naopak objevil Kenia, který v úvodu jara nehrál kvůli trestu za šlápnutí na Housku v podzimním duelu se Sigmou.

První větší šance byla k vidění až po půlhodině hry a postarala se o ni Slavia. Bořil našel přesnou přihrávkou mezi stopery Mešanoviče, ale jeho střelu Reichl vykopl. Jinak byla úvodní půle spíš boj, oba celky navíc často chybovaly a do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.

Druhý poločas začali lépe hosté. Hušbauer střílel nad a Reichl poté včasným vyběhnutím zastavil nebezpečný brejk Mešanoviče. Sigma poté z první vážnější akce udeřila - Chorý přiťuknul Navrátilovi, který střelou k tyči překonal hostujícího gólmana Pavlenku.

Druhou branku mohla Olomouc přidat v 71. minutě, ale Pavlenka si s Houskovým přímým kopem poradil. V 79. minutě bylo vyrovnáno. Ránu Hušbauera ještě Reichl vyrazil, ale na Zmrhalovu dorážku už nedosáhl. V nastavení si ještě domácí brankář poradil se Součkovou hlavičkou.

Sigma chtěla dvě penalty, Slavia góly

Pokud Liberec ve večerním utkání porazí Jihlavu, zvýší svůj náskok na Slavii na sedm bodů. Také pro Olomouc je bod málo. Sigmě patří patnáctá příčka, která jako první znamená sestup, a na čtrnáctou Příbram ztrácí body tři.

"Chceme být co nejvýše v tabulce, abychom hráli poháry. Nedaří se nám proměňovat šance už tři zápasy. Věřím, že to protrhneme v dalším utkání," řekl na tiskové konferenci trenér hostí Dušan Uhrin mladší.

Domácí zase cítili křivdu, protože bylo přesvědčení, že měli kopat dvě penalty. "Ptal jsem se hráčů. Jsou to maličkosti, které to ovlivňují," řekl trenér Václav Jílek. "Chci, aby se na to podívala komise rozhodčích. Podle mě zákroky na Navrátila ze třetí minuty a na Ševčíka asi ze sedmnácté minuty byly stoprocentní fauly," dodal.

Liberec nezaváhal

O třetím vítězství Slovanu Liberec po sobě rozhodl v závěru první půle duelu s Jihlavou albánský záložník Herolind Shala, který dal poprvé v jednom utkání české nejvyšší soutěže dva góly.

Liberec byl proti Vysočině od začátku aktivnější, první gólová šance ale přišla až ve 27. minutě, kdy Vůch sklepl míč pro Folprechta. Ten však zamířil těsně vedle branky a nenavázal na svůj premiérový ligový gól z minulého kola.

Ve 34. minutě už domácí vedli. Breite ve středu pole elegantně patičkou přiťukl Shalovi, ten obešel tři protihráče a přesnou střelou k tyči z hranice vápna zaznamenal svůj pátý gól v ligové sezoně. Šestý na sebe nenechal dlouho čekat. Za deset minut vysunul Shalu Vůch a albánský záložník propálil brankáře Hanuše střelou mezi nohy.

Hostující kouč Hipp po hodině hry poslal na trávník čerstvé Nerada s Voltrem a první z náhradníků hned protáhl domácího gólmana Koubka dalekonosnou střelou. Jinak ale hosté na zvrat ve vývoji neměli a mohli být rádi, že nedostali třetí branku.

Boleslav si bezpečně drží třetí místo

Jistotě evropských pohárů se naopak mílovými kroky blíží hráči Mladé Boleslavi, kteří si upevnili třetí místo v tabulce, když ve 25. kole zvítězili 2:0 na Slovácku.

Adam Jánoš se trefil poprvé s v sezoně a po změně stran náskok zvýšil Lukáš Magera z penalty. Boleslavští fotbalisté už jedenáct soutěžních zápasů neprohráli, z posledních čtyř venkovních duelů v lize získali 10 bodů.

Hosté převyšovali soupeře v jednoduchosti, chytrosti a přesnější kombinační souhře. Většina akcí vedla i k zakončení. Slovácko pokračovalo v nevýrazném výkonu z minulého kola, který vyústil prohrou v Ostravě. Domácí zaostávali v bojovnosti, ztráceli ve středu pole míče a ke střelbě se dostávali jen zřídka.

"Máme v posledních dnech nabitý program, proto jsem rád, že jsme utkání zvládli. Od začátku jsme měli hru pod kontrolou a vypracovali si také solidní šance. Jen mě zamrazilo, abychom na tolik zahozených příležitostí nedoplatili," uvedl po utkání Karel Jarolím.

Zlín smazal dvoubrankové manko

Výsledkovou mizérii v sobotu protáhli Teplice, které potřetí za sebou nevyhrály, když remizovaly se Zlínem 2:2.

Výhru přitom měli na dosah, protože po vlastní brance Jugase a gólu Vondráška vedli 2:0, hosté ale po přestávce zásluhou Koreše s Vukadinovičem vyrovnali. Oba celky tak zůstávají dál ohrožené sestupem.

Zlín je přitom  letos pro ostatní prvoligové celky oblíbeným hostem, protože oproti zápasům doma je co do bodového zisku doslova poloviční. Fastav se dočkal teprve druhého bodu v jarní části sezony a od sestupového pásma ho dělí pět kole před koncem pět bodů. Teplice jsou na tom o bod lépe.

Baník slaví další výhru

Souboj dvou týmu ze dna prvoligové tabulky vyhrál v Příbrami ostravský Baník 2:1, přestože musel dotahovat ztrátu a dohrávat v deseti bez vyloučeného Vraštila.

Domácí vedli zásluhou Lotyše Valerijse Šabaly, ale Brazilec De Azevedo vyrovnal a vlastní gól Romana Bednáře pět minut před koncem vynesl Baníku první venkovní výhru v sezoně. Naději na záchranu hostům příliš nezvýšila, ale Příbram si domácí prohrou situaci hodně zkomplikovala.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

25. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Baník Ostrava 1:2 (0:0)

Branky: 48. Šabala - 75. De Azevedo, 85. vlastní Bednář. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Ratajová. ŽK: Štípek, Divíšek - Vraštil, Dostál. ČK: 80. Vraštil (Ostrava).

Sestavy:

Příbram: Hruška - Mudra, Zápotočný, Hnaníček, Divíšek - Pilík (81. Brandtner), Tregler, Rezek, Štípek (75. Krameš) - Bednář, Šabala. Trenér: Tobiáš

Ostrava: Šrom - Dostál, Kaša, Vraštil, Granečný - Lásik, Mešaninov (58. Červenka) - Mondek (46. Helešic), Hrubý, Holzer (73. Vengřinek) - De Azevedo. Trenér: Petržela.

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:1)

Branky: 20. Jánoš, 70. Magera z pen. Rozhodčí: Houdek - Peřina, Hrabovský. ŽK: Daníček, Kerbr, Šimko, Biolek, Koné - Takács. Diváci: 4105.

Sestavy:

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Hofmann, Šimko - Šumulikoski - Diviš (60. Biolek), Havlík (53. Koné), Daníček (78. Valenta), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

M. Boleslav: Diviš - Pauschek, Čmovš, Kúdela, Fleišman - Takács, Rada - Jánoš (87. Přikryl), Magera, Kalabiška - Chramosta (67. Klobása). Trenér: Jarolím.

Teplice - Zlín 2:2 (2:0)

Branky: 5. vlastní Jugas, 33. Vondrášek - 50. Koreš, 68. Vukadinovič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Caletka - Jech, Franěk. ŽK: Kodeš, Jeřábek, Lüftner - Janíček, Koreš. Diváci: 2688.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, Jeřábek, Krob - Kodeš, Soungole (76. Ljevakovič) - Vondrášek (82. Nivaldo), Vachoušek, Fillo - Chukwuma (57. Potočný). Trenér: Vavruška.

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Hubáček - Vukadinovič (84. Malý), Holík, Janíček, Motal (79. Fantiš), Koreš - Poznar (18. Bartolomeu). Trenér: Páník.

Sigma Olomouc - Slavia Praha 1:1 (0:0)

Branky: 59. Navrátil - 79. Zmrhal. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Hock. ŽK: Chorý - Mihalík, Souček, Hušbauer (všichni Slavia). Diváci: 5 459.

Sestavy:

Olomouc: Reichl - Hála, Šindelář, Radakovič, Vepřek - Navrátil (81. Malec), Houska, Ordoš, Ševčík, Falta (85. Štěpán) - Chorý (69. Petr). Trenér: Jílek.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Deli, Bílek, Bořil - Mihalík (62. Vukadinovič), Kenia (75. Barák), Souček, Hušbauer, Zmrhal - Mešanovic (63. Železník). Trenér: Uhrin ml.

Slovan Liberec - Vysočina Jihlava 2:0 (2:0)

Branky: 34. a 44. Shala. Rozhodčí: Jílek - Hájek, Pochylý. ŽK: Shala - Urdinov, Šulek. Diváci: 3236.

Sestavy:

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Breite, Folprecht - Bartl (71. Jefremov), Shala (78. Pulkrab), Vůch - Bakoš (87. Obročník). Trenér: Trpišovský.

Jihlava: Hanuš - Kukol, Krejčí, Šourek, Urdinov - Kučera, Šulek - Bazal, Hronek (62. Nerad), Vaculík (81. Fulnek) - Dvořák (63. Voltr). Trenér: Hipp.